הדר דף הבית בלי JCI

אומרים לנו שיש סקס אחר...

במרפאה לבריאות מינית במרכז הרפואי הלל יפה משלבים טיפול רפואי לצד טיפול סקסולוגי כדי למצוא נקודת איזון פיזית ונפשית. השיטה הייחודית, קותרפיה, מציגה נתוני הבראה גבוהים במיוחד. ד"ר רונן רוב ומירי קרייזמן מרחיבים על "השיטה ההוליסטית" לטיפול מיני
18/07/2006
 
"הסיבות להפרעות בתפקוד המיני בגברים ונשים הן ממקור אורגני ונפשי". ד"ר רונן רוב

אין זה סוד שמור כי תפקוד מיני לקוי גורם למתח, פוגע באיכות החיים, וכמובן בזוגיות. איגוד הבריאות העולמי מגדיר בריאות מינית כשילוב בין מרכיבים ביולוגיים, נפשיים, אינטלקטואלים והתנהגותיים.

 

ידוע כי המקור להפרעות בתפקוד המיני באשה ובגבר הוא גופני ונפשי, ולמרות שכיום בידינו תרופות יעילות כגון הוויאגרה ודומותיה, הטיפול באספקט הפיזיולוגי בלבד אינו מספק. 

 

"הסיבות להפרעות בתפקוד המיני בגברים ונשים הן ממקור אורגני ונפשי", אומר ד"ר רונן רוב, מנהל המרפאה לבריאות מינית במרכז הרפואי הלל יפה ואורלוג מומחה. "אם בעבר נהוג היה לחשוב שהסיבה העיקרית לאין האונות אצל הגבר היא נפשית, כיום כבר ידוע שמרבית המקרים נובעים דווקא מסיבה אורגנית שהיא תוצאה של פגיעה באספקת הדם לפין. בדומה, גם אצל נשים מתחזקת הסברה שחלק מהליקויים בתפקוד המיני הינם ממקור אורגני ולאו דווקא נפשי".  

 

למרות כל אלו, עדיין לא ניתן לפסול את "התרומה" של הסיבות הנפשיות לקיומה של הפרעה בתפקוד המיני אצל שני המינים, שיכולות אף הן להיות מקור עיקרי לבעיה זו. 

"פעמים רבות", טוענת מירי קרייזמן, מטפלת מינית מוסמכת, "הבעיה היא בכלל משולבת, ולכן הפתרון צריך להיות משולב, הווה אומר: טיפול רפואי ובמקביל טיפול נפשי". 

 

קותרפיה: טובים השניים 

טיפול משולב שכזה, הנקרא בשפה המקצועית קותרפיה, הוא גישה טיפולית שלפיה  ניתן טיפול משותף לסובלים מההפרעות בתפקוד המיני על ידי צוות המורכב מרופא מומחה וסקסולוגית. אלו מלווים את המטופל/ת יחדיו לכל אורך הטיפול. 

 

הטיפול כולל שלב ראשוני, שבו מתקיים אבחון הבעיה הקיימת על ידי למידת ההיסטוריה הרפואית ועריכת בדיקה גופנית על ידי הרופא האורולוג. במקביל, נלקחת היסטוריה משפחתית ומינית על ידי המטפלת המינית. במידת הצורך, נשלחות בדיקות דם, או מבוצעת בדיקת על קול דופלר של הפין ובדיקת זיקפות לילה אצל גברים ובדיקות רלבנטיות אצל נשים במקרה הצורך. בשלב השני, ובהתאם לאבחנה, ניתן טיפול תרופתי, מיני, זוגי או טיפול משולב.  

 

גישת הקותרפיה יוצרת בעצם מצב שבו קיימת אינטגרציה מחשבתית וטיפולית של הרופא והמטפלת המינית זה עם זה, חשיבה בקול רם ושיתוף אקטיבי של המטופל בתהליך האבחון והטיפול. שני המטפלים עובדים כצוות, אך צורת ההתייחסות שלהם למטופלים שונה ומגוונת. העובדה שזוג המטפלים הוא משני המינים וממקצועות רפואיים שונים, מרחיבה את אפשרויות ודרכי הטיפול ומאפשרת נינוחות למטופל. בכל פגישה זוכה המטופל להתייחסות רפואית ופסיכולוגית, דגם היוצר העצמה משמעותית ביכולת הטיפולית למטפלים, כאשר המטופל זוכה לאבחון וטיפול מירביים. 

 

תוצאות טובות במיוחד 

עד כה זכה הטיפול המשולב לתוצאות יפות במיוחד מבחינת הצלחת הטיפול. לדוגמה: כמעט 80% ממקרי אין האונות שטופלו במרפאה הגיעו לפתרונם המלא, וכן 70% מאלו שסבלו מהפרעות בתפקוד המיני ששילבו טיפול זוגי ו- 80% מהנשים שהגיעו עם בעיית וגיניסמוס ודיספרוניה (כאבים בעת מגע מיני). 

 

השיטה מופעלת כמעט בלעדית זה כשש שנים במרפאה לבריאות מינית ב"הלל יפה" וכוללת מספר מפגשים משותפים המתבצעים בשיטה שתוארה לעיל. 

 

ד"ר רוב ומירי קרייזמן מסכמים: "גישת הקותרפיה מאפשרת לנו שימוש באופציות שונות שאינן בהישג ידו של מטפל אחד. כפי שנאמר, 'טובים השניים מן האחד'. עד כה, בעבודתנו עם יחידים וזוגות, השתכנענו ביעילות הגישה הרב מערכתית (ההולסטית) ותרומתה להעשרת הטיפול המיני".  

 

למרפאה לבריאות מינית»

 

למרפאה האורולוגית» 

 

 
הדפס

לכתבות נוספות בנושא אורולוגיה ומין

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד