הדר דף הבית בלי JCI

המרכז הרפואי הלל יפה: סוגרים שנה היסטורית

כמדי שנה בראש השנה מסכמים במרכז הרפואי הלל יפה נתוני פעילות ואירועים מרכזיים. שנת תשע"ב הייתה בהחלט שנה להתגאות בה, אבל הכי חשוב: שיהיו רק חדשות בריאות
10/09/2012

הישגים רפואיים מרשימים, גידול בנתוני הפעילות, הטמעת טכנולוגיות מתקדמות, פתיחת שירותים ומרפאות לקהילה, ואפילו ציון דרך היסטורי בדברי ימי מדינת ישראל בתחום הגינקולוגי-מיילדותי – את כל אלה מונים בגאווה במרכז הרפואי הלל יפה, עם סיום וסיכום שנת תשע"ב.

 

בתחילת השבוע הבא תפנה שנת תשע"ב את מקומה לשנה חדשה חגיגית ונוצצת. במרכז הרפואי הלל יפה, כמו תמיד, זהו זמן מצוין לסקור את כל העשייה בשנה החולפת ולסמן מטרות לשנה הבאה. והשנה, ברזומה הבית-חולימי ישנה גם גאווה ברמה ההיסטורית – תרומת ביצית חוקית אנונימית ראשונה בישראל. להישג הזה מצטרף הרובוט הראשון בישראל לחלוקת תרופות למטופלים ועוד שירותיים ייחודיים שנוספו לבית החולים, כגון מרפאה רב-תחומית לטיפול בהתעלפויות.  

 

אז מה היה לנו? 

שנת תשע"ב במספרים 

היקף הפעילות של המרכז הרפואי הלל יפה עולה בהתמדה משנה לשנה בהיבטים שונים. בשנת תשע"א התקיימו בהלל יפה כמעט 4,400 לידות, מתוכן 4 לידות של שלישיות ו- 105 לידות של תאומים, מדובר בגידול של למעלה מ- 6% לעומת השנה הקודמת. מי שמגיע בימים אלו לחדר הלידה יכול לראות את המספרים הגדלים בעיניו שלו, כך שבנושא הילודה היד עוד נטויה. 

 

עלייה של כ- 3% חלה גם במספר הפונים לחדרי המיון – למעלה מ- 111,000 איש בשנה, כרבע מהם נפגעי טראומה. בעניין זה חשוב לציין כי גם השנה טופלו נפגעי תאונות דרכים רבים בבית החולים, ושיעורם עומד עדיין על כ- 20% מסך הממוצע הארצי בתחום זה, דהיינו כ- 5,700 נפגעים מדי שנה.  

גידול נוסף נרשם במספר המאושפזים בבית החולים, העומד על כ- 38,100 איש – עלייה של יותר מ- 4% אחוז ביחס לשנה הקודמת. כמו כן, נרשם גידול של כמעט 25% בפונים למרפאות החוץ של בית החולים, ובסך הכול מדובר על למעלה מ- 154,000 איש מדי שנה. לצד נתונים אלו, מדווח בית החולים על עלייה של כ- 9% בכמות הניתוחים שנעשו בתשע"ב – דהיינו, כ-11,600 ניתוחים. נתון זה צפוי לגדול לאור פתיחת 3 חדרי ניתוח חדשים באגף הגינקולוגי במהלך השנה האחרונה לשימוש אינטנסיבי. 

 

צוות היחידה להפריה חוץ גופית - עשו היסטוריה

 

חדש, חדיש ומחודש  

שנת תשע"ב תיזכר כשנה שבה טבע המרכז הרפואי הלל יפה נקודות ציון, חלקן היסטוריות בעולם הרפואי הקליני והטכנולוגי. צוות היחידה להפריה חוץ גופית של מחלקת נשים ויולדות היה הראשון שהשלים תהליך של ביצוע הפריה מתרומת ביצית חוקית אנונימית במדינת ישראל – זאת לאחר סיומו של תהליך חקיקה ארוך וסבוך. במקביל, אגף הרוקחות היה הראשון בארץ שרכש והפעיל רובוט מיוחד שמאפשר ביצוע חלוקת תרופות למטופלים במחלקות השונות באופן שימנע טעויות ויפנה שעות עבודה יקרות לצוות הסיעודי. שני הישגים רבי משקל אלו מצטרפים לשירותים חדשים הנפתחים כל העת לרווחת הציבור, ביניהם: מרפאה משולבת מומחים לטיפול בהתעלפויות, מרפאת בוטוקס, שירות דימות לבדיקה מדויקת של בלוטת התריס, קבוצות תמיכה לחולי צליאק וקרוהן ועוד.  

 

רובוט לחלוקת תרופות בבית המרקחת

 

בתחום הבינוי עדיין ניכרים השינויים והשיפורים לקהילה ולסגל המטפל שהתאפשרו הודות להפעלתו של בניין האשפוז הנוסף, ביניהם פתיחתם של חדרי ניתוח נוספים באגף הגינקולוגי, שיפוץ של הכניסה לאגף אמהות וחדרי הלידה, יחד עם מעבר מקורה המחבר בין מבנה האשפוז הישן והמבנה החדש, ועוד. בימים אלו אף עמלים בבית החולים על בנייתה של ספרייה רפואית חדשה ומשוכללת לרווחת הצוות המטפל ולרווחת הסטודנטים הרבים הבאים בשערי בית החולים, וכן על הקמתם של מגרשי חנייה נוספים שיתרמו לבית החולים כ- 270 מקומות חנייה נוספים.  

 

הכניסה החדשה למתחם אמהות וחדרי לידה

 

בתחום האקדמיה והמחקר נחנכו במהלך השנה שתי מעבדות מחקר חדשות – בתחום הגינקולוגיה, המיילדות והפריון ובתחום הטראומה והכירורגיה. כמו כן, התחדש בית החולים ב- 9 מינויים של פרופסורים לרופאי בית החולים במחלקות השונות מטעם הטכניון בחיפה. סגל בית החולים ממשיך להצטיין בתחום ההוראה של סטודנטים לרפואה ולסיעוד וממשיך להעמיד דור חדש של מומחים בתחומים השונים.  

 

במסגרת הפעילויות המשותפות העוסקות בקהילה, קיים בית החולים ימי עיון בנושאים שונים, בהם הריון ולידה, גסטרואנטרולוגיה, ילדים, דימות. בנוסף, הופק מגזין רפואי ראשון המיועד לרופאי הקהילה, ובית החולים יצא בקמפיין פרסומי ראשון שמטרתו לתת לתושבי האזור את כל המידע על השירותים הניתנים בבית החולים. 

  

פרופ' מאיר אורן, מנהל המרכז הרפואי, מסכם: "ללא ספק הייתה לנו שנה מדהימה, למרות הקשיים הברורים מאליהם שבהם נמצאת מערכת הבריאות, שרק הולכים וגדלים. צוות העובדים המסור שלנו הוא אחת הסיבות המרכזיות לכך, וכולי תקווה וגאווה שגם בשנה הבאה נוכל להמשיך את העשייה הענפה שלה מטרה אחת עיקרית – מתן טיפול מיטבי לכל מי הנזקק לשרותינו ושיפור ופיתוח מתמידים".  

 

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד