הדר דף הבית בלי JCI

"חדשות קטנות מאוד? לא בטוח"

כנס האביב של האיגוד הניאוטולוגי התארח במרכז הרפואי הלל יפה, לזכרו של ד"ר שמואל יורמן ז"ל. בכנס, שעסק בפג הקטן מאוד, התארח פרופ' פיינר מאוניברסיטת סן דייגו, קליפורניה, ארה"ב, שחקר רבות את נושא ההחייאה בפגים
9/06/2013

 

מחלקת יילודים ופגים של המרכז הרפואי הלל יפה אירחה בסוף חודש מאי את כנס האיגוד הישראלי לניאונטולוגיה, כנס שיוחד לנושא הטיפול בפג הקטן מאוד בחדר הלידה ובימיו הראשונים, ושעמד בסימן זכרו של ד"ר שמואל יורמן ז"ל, מנהל מחלקת יילודים ופגים ומייסד הפגייה, שנפטר ממחלה קשה בשנת 2012.

 

בכנס נכחו כ-150 אנשי מקצוע ומומחים בתחום היילודים והפגים מבתי חולים מכל הארץ והוצגו בו עבודות הקשורות בטיפול בפג הקטן מאוד בימיו הראשונים. אורח הכבוד בכנס היה פרופ' ניל נורמן פיינר, מאוניברסיטת סן דייגו בקליפורניה, ארה"ב, אשר חקר רבות את נושא ההחייאה בפגים, וערך מספר מחקרים מובילי דרך בניאונטולוגיה בשנים האחרונות.

 

ד"ר מיכאל פלדמן, מנהל מחלקת פגים ויילודים של "הלל יפה", ציין כי זו הפעם הראשונה שבה אירח בית החולים את הכנס, והזכיר את ד"ר יורמן ז"ל כמי ששם לעצמו מטרה להתחדש ללא לאות בטיפולים בפגים. לברכות אלו הצטרף פרופ' מאיר אורן, מנהל המרכז הרפואי, שבירך את חברי האיגוד ואת משפחתו של ד"ר יורמן, שנכחה בכנס, על נכונותה להעניק מילגה לעבודה מצטיינת של מתמחה בניאונטולוגיה, אחד התחומים שבו קיים מחסור הולך וגובר בכוח אדם מיומן.

 

במהלך הכנס, כאמור, ניתנו הרצאות שונות, ביניהן הרצאתו של  פרופ' פיינר, שדיבר על חידושים בניהול ההחייאה בלידת פג קטן מאוד. כמו כן, סקר פרופ' פיינר מחקרים עדכניים בתחום הניאונטולוגיה. הרצאות נוספות שניתנו היו על ידי פרופ' רפי קרסו שדיבר על קבלת החלטות במצבי לחץ וד"ר פלדמן, שהציג מחקר שהתנהל ביחידת היונקים בבית החולים בשיתוף מכון הדימות והמרפאה לנפרולוגיה ילדים בעניין מעקב רפואי הנדרש בתינוקות עם הרחבה טרום לידתית של דרכי השתן. בסיום הרצאה זו הציגה הפגייה מבית החולים "איכילוב" עבודה שזכתה במלגה למתמחה בנושא טכניקה לשיפור חלב האם בפגים קטנים.

 

 

מימין: ד"ר מיכאל פלדמן, גב' עדנה יורמן ופרופ' ניל פיינר.
צילום: ציון יחזקאל

 

בהמשך הוצגו מחקרים קליניים עדכניים שנערכו במחלקות היילודים והפגים בבתי חולים בארץ. מחלקת הפגים בבית החולים "בני ציון" הציגה עבודה בנושא תסמונת מצוקה נשימתית, בית החולים "הדסה עין כרם" הציג עבודה בנושא פיתוח עמידות לאנטיביוטיקה אצל פגים המפתחים אלחי דם, ובית החולים "כרמל" הציג עבודה בנושא זיהוי וניתור הפסקות נשימה במחקר שנערך על עכברי מעבדה. כמו כן, הוצגה עבודת מחקר משותפת בנושא מעקב אחר יילודים הלוקים בהרחבת דרכי שתן טרום לידתית של מחלקת פגים וילודים, מכון הדימות והמרפאה לנפרולוגיית ילדים של "הלל יפה".

 

את האירוע סיכם פרופ' שאול דולברג, יושב ראש האיגוד הניאונטולוגי בישראל, באיחולים לבביים לחברי ועד האיגוד החדשים ובתודות לוועד היוצא. כמו כן, הודה פרופ' דולברג לד"ר פלדמן ומחלקתו על היוזמה לכנס ועל ארגונו, והדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה הפורה בין מחלקות יילודים ופגים ברחבי הארץ.

 

למחלקת יילודים ופגים» 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד