הדר דף הבית בלי JCI

"סיכה סוררת"

13/03/2014

שי גלעד, ילדה כבת שנתיים מפרדס חנה-כרכור, הובהלה למרכז הרפואי הלל יפה לאחר שבלעה בשוגג סיכת ראש (קליפס). עם הגעתה לחדר המיון, נבדקה על ידי הצוות והופנתה במהירות לביצוע צילום רנטגן. בצילום,  נראה כי הסיכה תקועה בוושט, מצב העלול לגרום לחנק. פרופ' משנה יצחק ברוורמן, מנהל היחידה לאף-אוזן-גרון של"הלל יפה", בסיועו של ד"ר רונן בר, אף הוא רופא ביחידה, החליטו להבהיל את שי לחדר ניתוח, שם נשלפה הסיכה בעזרת שימוש במכשיר אופטי, מה שמנע ניתוח חיצוני מורכב יותר.

 

"הסיפור התחיל  אחרי ששי סיימה לאכול בגן והתכוננה לשנת הצהריים, כהרגלה", סיפרה חלי שי, אמה של הילדה. "היא שיחקה במוצצים לפני שנרדמה, כשפתאום החלה להשתעל, להשתנק ולהקיא. אחרי מספר דקות, הילדה נרגעה, אבל סיפרה לצוות הגן, כי בלעה סיכת ראש קטנה". אמה של שי הוזעקה מיד ולקחה אותה למיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה.

 

"חשבתי שזה יסתיים בכך שייתנו לילדה חומר משלשל שיזרז את הוצאת הקליפס", היא אומרת. "אבל אחרי צילום הרנטגן שהראה שהסיכה תקועה בוושט, היה ברור שזה לא ייגמר בכך".

 

כאמור, לסיפור נכנס צוות היחידה לאף-אוזן-גרון, שחילץ את הסיכה, תוך שהוא מרגיע את הילדה ואת אמה.

לאחר ההליך אושפזה שי להשגחה, כמקובל, וביום המחרת שוחררה לביתה.

 

פרופ' משנה יצחק ברוורמן מזהיר את ההורים ככלל לנקוט משנה זהירות באשר לאביזרים קטנים בסביבת ילדים ופעוטות ש"עלולים למצוא את דרכם למקומות לא רצויים".

 

עוד הוא מוסיף, במיוחד בדגש לחג הפורים, כי רצוי להקפיד כי תחפושות לתינוקות ופעוטות לא יכללו חרוזים קטנים או דברים מתפרקים, בכדי שהילד לא יבלע בטעות חלק מהתחפושת והדבר יגרום לחנק. בנוסף, הוא מבקש גם לשים דגש בהכנת משלוחי מנות אותם לוקחים הילדים לגן, שאין בהם מאכלים העשויים לגרום לחנק כגון: סוכריות קטנות, מסטיקים עגולים וכדומה.

 

 

צילום הרנטגן של סיכת הראש תקועה בוושט

 

 


שי במיטת האשפוז ב"הלל יפה"

 

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד