הדר דף הבית בלי JCI

לידה נדירה של שלישייה זהה במרכז הרפואי הלל יפה

הדאיה באדרן, תושבת זמר, התפללה לבת, אחרי חמישה בנים. התפילה נענתה אבל כפול שלוש – היריון שהסתיים בלידה של שלישיית בנות זהות, מאותה ביצית ובאותה שליה
8/05/2016

"כמי שגדלה כבת יחידה להורי, רציתי מאוד משפחה גדולה", מספרת הדאיה בדראן, בת 33 מהיישוב זמר. הרצון הזה התממש בחמישה בנים מקסימים, אך הדאיה ובעלה לא נעצרו שם. "בהריון האחרון, שישי במספר וספונטני לחלוטין, התפללתי לבת", היא מחייכת כשהיא מספרת כמה הופתעה לגלות בסקירה שלא מדובר בבת אחת, אלא בשלוש, וכי מכיוון שכולן בשליה אחת, הרי שמדובר בשלישייה זהה.

 

"מדובר באירוע נדיר שבספרות המקצועית מצוין שמתרחש באחד מתוך 100 אלף הריונות", מציין ד"ר חיים דוד, מנהל חדר הלידה ב"הלל יפה", שיילד את שלוש בנותיה של הדאיה. "כיום, לרוב, שלישיות אינן מתקבלות באופן ספונטני, וההמלצה בהריון מרובה עוברים היא לבצע דילול עוברים בגלל הסיכון לאם ולתינוקות. במקרה הזה, דילול בכלל לא היה אופציה כי כולן היו בשליה אחת, וכל שנותר הוא לעשות מעקב הריון צפוף ו'לסחוב' את ההריון ככל הניתן לשבוע מתקדם".

 

הדאיה אכן הייתה במעקב של המרפאה להריון בסיכון ב"הלל יפה", ואף אושפזה מספר פעמים בשל צירים מוקדמים. בשבוע ה-32 להריון, בתאריך 10.4.2016, בוצע ניתוח קיסרי, שהסתיים בלידתן של שלוש בנות מקסימות, וכמובן - זהות. משקלי הלידה היו 1.735 ק"ג, 1.920 ק"ג ו- 1.560 ק"ג, והשמות שניתנו להן - לוג'יין, אלין ותאלין. השלוש אושפזו למעקב וטיפול בפגייה.

 

 

 

מימין לשמאל: ד"ר חיים דוד, הדאיה בדראן, ד"ר מיכאל פלדמן, אוסאמה בדראן ושלישיית הבנות

 

 

ד"ר מיכאל פלדמן, מנהל מחלקת יילודים ופגים, שטיפל בעוללות הטריות, משבח את האם, את התינוקות ואת הצוות שביצע את מעקב ההיריון: "ראשית, כל הניהול הטרום-לידתי של הדאיה היה מיטבי למצב המדובר. בזכות מעקב ההיריון ובזכות ההקפדה של הדאיה, היא הגיעה לשבוע מתקדם, שבו לתינוקות היה סיכוי מצוין להיוולד עם מינימום בעיות בריאותיות, כפי שאכן היה בפועל. שנית, אפשר לומר שגם הילדות, בעודן בבטן האם, 'חילקו' את המשאבים של סוכר-חלבון-שומן ביניהן באופן שוויוני, ובעצם שמרו זו על זו, כך שהתפתחותן ברחם היתה תקינה, וכן משקל הלידה שלהן היה טוב ביותר בהקשר של לידת שלישייה".

 

היום, ארבעה שבועות מיום לידתן ולאחר שהראו עלייה יפה במשקל והתפתחות תקינה, משוחררות הקטנות עם הוריהן לביתן.

 

"ההתרגשות רבה", מסכמת הדאיה, "אמא שלי מאושרת מכל הנכדים הרבים, וכך גם אנחנו". לכך מוסיף אוסמה, בעלה: "ברור לנו שזה לא פשוט ונצטרך רכב גדול יותר והתארגנות לעזרה קבועה, אבל נסתדר. החדר שלהן מוכן, ואחרי חמישה בנים פתאום הכול בוורוד. זה באמת אושר גדול".

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד