הדר דף הבית בלי JCI

רק ב"הלל יפה": ניתוחים זעיר-פולשניים של מפרצת באאורטא

5/10/2010


אחד הסיבוכים השכיחים של מחלת טרשת העורקים הינו מפרצת של האאורטא (קרע בטני של אבי העורקים). זהו הסיבוך השכיח יותר בקרב גברים מעל גיל 60 – בין 4 ל-8 אחוזים, כאשר בקרב נשים בנות אותה קבוצת גיל מדובר בחצי אחוז עד ל- 1.5 אחוזים. בארה"ב לבדה סובלים כ-10 מיליון איש מטרשת עורקים וחשופים, כמובן, להתרחשותה של מפרצת באאורטא. 
 

 

לאחרונה, החלו ביחידה לכירורגיית כלי דם של המרכז הרפואי הלל יפה, בראשותו של ד"ר איסיק פורטנוי, לבצע ניתוחים של מפרצת באאורטא, הנעשים בשיטה זעיר-פולשנית. מי שאמון על ביצוע הניתוח הוא ד"ר זאב קובזנצב, רופא בכיר ביחידה וכירורג כלי דם, שעשה מספר השתלמויות באירופה ובקנדה בשיטה המדוברת והוא כיום היחיד בישראל המיומן בה.  

 

ד"ר קובזנצב מסביר שמדובר בצורת ניתוח המבוצעת מזה 17 שנים באירופה ובארה"ב, אך רק במספר מצומצם של מרכזים רפואיים, מכיוון שהיא דורשת מיומנות גבוהה ביותר. ב"הלל יפה" גאים כמובן להצטרף למרכזים הרפואיים הללו ובכך להיות היחידים בארץ כיום שמבצעים ניתוחים אלו בשיטה זו. 

 

ניתוחים של כלי דם בבטן הינם ניתוחים שגרתיים הנעשים בכל בית חולים בישראל. עם זאת, השיטות הקיימות כיום לביצוע ניתוחי בטן לטיפול במפרצת באאורטא כוללות ניתוחים המחייבים אשפוז ארוך (בין שבוע ל-10 ימים), וכן זמן החלמה ושיקום לא מבוטל, העלול לפגוע באיכות חיי המטופל. הסיבה לכך נעוצה בכך שהניתוח השכיח ביותר לתיקון מפרצת זו מחייב מה שקרוי בשפה המקצועית "פתיחת בטן" בחתך רחב יחסית, על מנת לבצע את התיקון הנדרש בצורה יעילה. קיימות אמנם גם שיטות ביניים, של חתך קטן יותר, בגודל אגרוף, אך גם בהן זמן ההחלמה ארוך יחסית. כל שכן, בשתי שיטות אלו, ובמיוחד בראשונה, שהיא גם הנפוצה יותר, קיימת מלבד זמן האשפוז וההחלמה הארוך גם תחלואה גבוהה יותר כתוצאה מסיבוכים אפשריים.   

 

המנותח הראשון ב"הלל יפה" היה גבר כבן 50, תושב חדרה, הסובל מטרשת העורקים ומחסימה של אב העורקים בבטן. כמו כן הוא פיתח צליעה בשתי רגליו עקב החסימה הזו וקשיים משמעותיים בהליכה.  

 

כאשר הגיע לייעוץ במרפאת כלי הדם של "הלל יפה" נראתה פתולוגיה המתאימה לאפשרות של מפרצת באאורטא, שדרשה התערבות כירורגית. האיש עבר את הניתוח בשיטה הלפרוסקופית על ידי ד"ר קובזנצב בהצלחה, למחרת כבר עמד על רגליו, ללא צורך כמעט בסיוע של משככי כאבים ונשלח לביתו. כעבור שבועיים אף דיווח כי הוא מסוגל ללכת מרחק שבין 3 ל-4 קילומטרים ביום במסגרת השיקום שאותו עובר - דבר שכמובן לא הצליח לבצע קודם לכן. השיפור באיכות חייו היה, ללא ספק, כמעט מיידי.

 

מהם הניתוחים הקיימים לתיקון מפרצת באאורטא?

 

 

כאמור, מדובר בניתוחים בכלי דם הנעשים בשיטה של "פתיחת בטן" – זאת בשתי דרכים: 

 

ביצוע של חתך גדול מאוד בבטן (עד 25 -30 ס"מ) על מנת שהכירורג יוכל לאתר את המפרצת ולתקנה. האשפוז בניתוח זה ממושך (בין עשרה ימים לשבועיים) וגם תהליך ההחלמה והשיקום ממושכים. כמו כן, בצורת ניתוח זו כ-30% מכלל המטופלים יסבלו מסיבוכים מקומיים וכלליים. אחוז התמותה מניתוח זה עומד ע כ- 3%.

 

ביצוע של חתך בטני ברוחב כף יד (8 -12 ס"מ). זוהי שיטת ביניים הנהוגה ב"הלל יפה" מזה למעלה משנה. יתרונה הוא כמובן בגודל החתך שמאפשר תהליך החלמה מהיר יותר (בין 4 ל- 5 ימים) וכן ישנה ירידה בסיכוי לסיבוכים.  

 

בשנים האחרונות התפתחה שיטה נוספת – טיפול אנדו-וסקולרי. זהו טיפול שבו מתבצעת הכנסת תומכנים (סטנטים) לפתיחת חסימות והיצרויות של כלי הדם הבטניים בצנתור דרך חתכים קטנים במפשעות. עם זאת, לאורך זמן התוצאות של הטיפול בניתוח "פתוח" נחשבות לטובות יותר ומצריכות פחות התערבויות חוזרות. 

 

שיטה ניתוחית שלישית היא, כאמור, השיטה הלפרוסקופית (זעיר-פולשנית) שמבצע ד"ר קובזנצב. זוהי שיטה הנמצאת בשימוש רחב בתחום הכירורגיה הכללית וכירורגיית כלי הדם בניתוחים כגון כריתת כיס מרה, כריתת טחול ועוד. הניתוח הלפרוסקופי מתבצע דרך מספר פתחים של סנטימטרים בודדים בדופן הבטן ותוך הכוונה של תמונה המופיעה על מסך טלוויזיה ומשודרת באמצעות מצלמה זעירה המחוברת לכלי המנתח, מה שכאמור מחייב מיומנות גבוהה מאוד. היתרון המרכזי של ניתוח מסוג זה הוא שיש בו את כל התוצאות הטובות שמאפשר ניתוח פתוח, אך ללא התחלואה וההחלמה הממושכת שמצטרפות לניתוח פתוח. למי מיועדים הניתוחים?

 

 

הניתוחים מיועדים לשתי קבוצות עיקריות של מחלות: 

 

מחלה חסימתית בעורקי הבטן, הנגרמת כתוצאה מטרשת עורקים. אלו הסובלים מהמחלה בעורקי הבטן, סובלים ממנה גם בעורקי הרגליים, סובלים ממחלת לב וכו'. ישנה פגיעה במספר כלי דם בגוף במקטעים נוספים של עץ העורקים. בצורתה הקלה, החולים סובלים מכאבים המופיעים במאמץ ונעלמים במנוחה. במקרים קשים, חוסר אספקת הדם הוא משמעותי עד כדי כך שישנה סכנה לאבד את הגפיים. רק באוכלוסיית ארה"ב מתגלים בקרב נשים מעל גיל 40 כ- 4.3 אחוזים של מקרים חדשים בכל שנה, נתון שרק הולך ועולה.  

 

טיפול במפרצת של האאורטא ועורקי האגן. מפרצת היא התרחבות מקומית וקבועה של עורק ב-150 מעלות ויותר, הגורמת להיחלשות הדופן ולסכנה של קרע עם דימום מסכן חיים מיידי. בדרך כלל סובלים מכך אנשים מבוגרים (גילאי 60 פלוס), במיוחד גברים, כשגורמי הסיכון העיקריים הם עישון, סיפור משפחתי דומה ויתר לחץ דם. זו מחלה מאוד שכיחה המאותרת על ידי סקירת בטן אולטרה-סאונדית (בארה"ב הבדיקה נעשית חינם בגלל שכיחות התופעה). מפרצת היא גם סיבת המוות העשירית בקרב גברים מעל גיל 55. בין 30 ל- 50 אחוזים מהחולים שלוקים בקרע במפרצת של האאורטא לא מגיעים בחיים לבית החולים. בנוסף, בין 30 ל- 40 אחוזים מהם מתים גם אחרי שמגיעים בזמן לבית החולים, עוד לפני הניתוח.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד