הדר דף הבית בלי JCI

נחש בגן הילדים

למרכז הרפואי הלל יפה הגיעה גננת מחדרה לאחר שהוכשה על ידי צפע צעיר. את הנחש הביאה עימה בכלי אטום לחדר המיון. ד"ר אשקר, מנהל המלר"ד: "מצבה של הגננת טוב והיא מקבלת טיפול בנסיוב"
3/11/2010

גננת מאחד הגנים בחדרה הגיעה בצהרי יום רביעי, 3 בנובמבר 2010, למרכז הרפואי הלל יפה לאחר שהוכשה על ידי נחש צפע צעיר ופנתה לקבלת טיפול בקופת החולים בעיר. מקופת החולים מיהרו להעבירה לטיפול בחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה, שם החלה לקבל טיפול בנסיוב כנגד ההכשה.

 

הגננת הוותיקה סיפרה שחצר גן הילדים גובלת בשדה פתוח, משם ככל הנראה הגיע הנחש. עוד סיפרה כי הילדים בגן  קראו לה כשהבחינו בו והיא, בסיוע גננת נוספת, הצליחה ללכוד את הנחש בדלי. כאשר ניסתה להעבירו לכלי אטום, הצליח לזקוף ראש לרגע ולהכישה בידה השמאלית. היא פונתה לקבלת טיפול והביאה את הנחש יחד איתה.

 

ד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי הלל יפה, שטיפל בגננת עם הגעתה לחדר מיון, מסביר, כי אמנם מדובר בנחש צעיר יחסית, אך, עם זאת, התופעות של הנפיחות הרבה, כאבי הבטן, החום, לחץ הדם וחוסר היציבות מתפתחות גם אם ההכשה היא של נחש צעיר. דווקא בהכשות הראשונות יש כמות ארס גדולה יותר ומרוכזת יותר, משום שעדיין לא נעשה בו שימוש".

 

ד"ר אשקר מספר שלמרות שעכשיו אין מדובר ב"עונה החמה", עדיין הוא נתקל בהכשות נחש רבות, גם כי מזג האוויר החם, ככל הנראה, מבלבל גם את הנחשים, וגם בגלל שקצב הבנייה באזור הולך ועולה ו"מכריח" את הנחשים "לברוח" למקומות שבהם גרים בני אדם וליצור מפגשים בלתי רצויים, כפי שחוותה הגננת בגן הילדים.

 

כאמור, מצבה של הגננת טוב, היא מתקשרת עם סביבתה, ומטופלת בחדר המיון של "הלל יפה" על ידי נסיוב כנגד ההכשה. בהמשך תאושפז באחת המחלקות הפנימיות להשגחה וטיפול נוסף.

 

מה עושים במקרה של הכשת נחש?

 

להלן המלצותיו של ד"ר אשקר:

  • עם זיהוי ההכשה על האדם לשכב במצב מנוחה ולזוז מעט ככל הניתן. סימפטומים כגון בלבלול, איבוד הכרה, הקאות ושלשולים או חום הינם אינדיקציות לכך שאכן אירעה הכשה.
  • יש לקבע את האיבר הנפגע.
  • אין לבצע את אחת מהפעולות הבאות: לשתות אלכוהול, לחבר בין נקודות ההכשה ולמצוץ את הארס החוצה, למרוח חומרים שונים על מקום ההכשה. כמו כן, אין לשים חסם מקומי על מקום הפציעה בכדי להימנע מהלם עם פתיחתו בחדר המיון.
  • יש לפנות את האדם מיידית לקבלת טיפול מתאים בבית החולים.
  • אין צורך להביא את הנחש לחדר המיון – מרבית ההכשות הינן הכשות של נחש צפע והטיפול הוא בהתאם. כמו כן, רצוי להבין שלא כל מי שהוכש על ידי נחש יהיה חייב לקבל את הנסיוב הנוגד, אלא אם הופיעו סימנים חריפים במיוחד, וכמובן על פי שיקול הרופא המטפל.ד"ר אשקר עם הנחש

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד