שומרים על הילדים בקיץ

מלבד תכנון החוויות בים, בבריכה, בקייטנות ובטיולים, בחופש הגדול כדאי לשים לב גם לסכנות של הקיץ. מומחי המרכז הרפואי הלל יפה עם שש עצות וטיפים למעבר בטוח של העונה החמה
19/06/2023

הכשות ועקיצות

בקיץ עולה שכיחות הופעתם של חרקים וזוחלים ארסיים. בישראל נפוץ נחש הצפע, שהכשתו עלולה ליצור נפיחות ואודם מקומי ואף כאבי בטן, הקאות, תחושת ישנוניות, הפרעה בקצב הלב וקרישיות יתר.

 

מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר ג'לאל אשקר ממליץ כי במקרה של הכשה חשוב להקפיד על מנוחה מוחלטת, לנסות לקבע את האיבר הפגוע ולפנות את הנפגע לחדר המיון בהקדם האפשרי. הכשות נחשים ועקיצות עקרבים עלולות לפתח תופעות, כגון ירידה בלחץ הדם, חוסר יציבות, פגיעה נוירולוגית ואף מוות במקרים קיצוניים. אין לנסות למצוץ את הארס או להניח חוסם עורקים או קרח ואין להשתמש באלכוהול לחיטוי והרגעה. פעולות אלו עלולות להמריץ את מחזור הדם ולהגביר את התפשטות הרעל. הדבר נכון גם במקרים של עקיצת עקרב צהוב ועקרב שחור עבה זנב.

 

ההמלצה היא לגלות ערנות בשטחים חקלאיים. רצוי שלא להפוך אבנים, לא להסתובב יחפים בין שיחים ובטיולים להקפיד על נעילת נעליים גבוהות ולא סנדלים, וכך להימנע מסיכונים מיותרים.

 

תאונות ביתיות

מנהלת אגף ילדים בהלל יפה ד"ר עדי קליין טוענת כי תאונות ביתיות בחופש הגדול הן תוצאה סטטיסטית של בילוי זמן רב יותר של הילדים בבית. יש להימנע מלהשאיר ילדים ופעוטות ללא השגחת מבוגר אחראי, ככל הניתן. כמו כן, ישנם מספר אמצעים שניתן לנקוט על מנת לשמור על בטיחות הילדים בתוך הבית: 

  • ודאו כי שקעים חשמליים שאינם בשימוש סגורים על ידי מגנים מיוחדים. 
  • בזמן הבישול – יש להקפיד כי ידיות הסיר והמחבת ייפנו פנימה הרחק מטווח ידם של הילדים, ורצוי לנסות להשתמש בלהבות האחוריות של הכיריים. 
  • יש להקפיד כי הקומקום החשמלי עומד במקום יציב ובטוח כדי למנוע נפילתו ושפיכה אפשרית של מים רותחים. 
  • יש להרחיק תרופות, חומרי ניקוי וחפצים מסוכנים מילדים על ידי נעילתם בארון מיוחד.

חבישת קסדה בכל נסיעה. צילום: pexels, big bear vacations

 

תאונות אופניים וקורקינטים

יש להקפיד על פעולות בטיחותיות בכל הקשור לרכיבה על אופניים, נסיעה ברכב ודומיהם. בחופשה, הילדים מרבים בנסיעה על אופניים, סקטים, קורקינט, רולר בליידס ועוד. בכל המקרים האלו חבישת קסדה, מגני מרפקים וברכיים, תמנע פגיעה קשה במקרה של נפילה.

 

ברכב – ודאו כי הילדים חגורים בכל נסיעה, גם הקצרה ביותר. חשוב להקפיד על חגירה נכונה של פעוטות בכיסאות המיועדים לכך. הקפדה על חגירת חגורות בטיחות יכולה להפחית משמעותית את חומרת הפגיעה של תאונת הדרכים, במידה שמתרחשת.

 

שהייה בים ובבריכה

ד"ר קליין טוענת כי מצבי טביעה יכולים להימנע ב-100% מהמקרים אם נמנעים משהייה בחוף או בבריכה ללא השגחת מציל וללא גישה נוחה לפינוי. "במקרה של טביעה, הזמן עד להגעת העזרה למטופל קריטי ביותר. הנזק שעלול להתרחש קשור למשך הזמן מרגע הטביעה ועד לזמן ההחייאה/העזרה. בזמן טביעה אין אספקת חמצן מספקת לרקמות הגוף ויכול להיגרם נזק נוירולוגי. רצוי להתחיל בפעולות החייאה ראשוניות במקביל להזעקת עזרה.

 

חשוב להבין שחלק מהאנשים שטובעים גם נחבלים במהלך הטביעה מסלעים ועצמים קשים, דבר שיכול לגרום לנזק אורתופדי משמעותי, ולכן אין לבצע טלטלות מיותרות.

 

כמו כן, ניתן לנסות להוציא מפיו של הטובע הפרשות לא רצויות החוסמות את קנה הנשימה. אל תנסו להשקות את הטובע במים רגילים או לשפוך עליו מים.

 

 
העדיפו קרם בעל מקדם הגנה גבוה. צילום: pexels, kindle media

 

שלשולים, הקאות והתייבשות

"שלשולים והקאות מרובים הם אחת התופעות המופיעות בקיץ, בעיקר אצל ילדים, ונגרמים לרוב על ידי וירוסים מקבוצת האנטרו-וירוסים, אשר מאפיינים את תקופות הקיץ", מסבירה ד"ר קליין. ההדבקה מתרחשת לרוב במגע, אם כי בחלק מהמקרים העברה תיתכן גם באוויר.

 

הביטוי הראשוני של התופעה הוא הקאות מרובות ולאחר מכן גם חום ושלשולים. האבחנה לגבי הווירוס הספציפי היא קלינית בלבד, על סמך הקירבה ל'עונה' והסימפטומים. הטיפול תומך ומידי, ומאפשר את הבראתו של הילד תוך מספר ימים. עם זאת, ייתכנו מצבי התייבשות קשה ואף פגיעה במערכת העצבים המרכזית במידה שהתופעה אינה מטופלת בזמן.

 

הפנייה לעזרה רפואית מתבקשת בכל מצב שבו הילד אינו מצליח לקבל נוזלים ולספוג אותם, אם בשל הקאות מרובות או בשל שלשולים מרובים. בכל מצב של טשטוש הכרה או כאבי ראש עזים יש לפנות בדחיפות להערכה רפואית. שטיפת ידיים קפדנית, רחצה והקפדה על שתיית נוזלים יכולות למנוע את מרבית ההידבקויות בווירוס מסוג זה.

 

בהקשר של שתייה בחודשי הקיץ, ד"ר אשקר מוסיף כי חשוב להקפיד על הפסקות שתייה יזומות, חבישת כובע, שהייה בצל ושימוש בקרם בעל מקדם הגנה גבוה. "התייבשות מתבטאת בדרך כלל בישנוניות יתר עד לכדי אפאטיות, כאבי שרירים, כאבי ראש, ירידה במתן שתן, דופק מהיר ועלייה בחום והקאות נמשכות. הטיפול בהתייבשות הוא על ידי מתן נוזלים בתדירות גבוהה. במקרה של ילדים ופעוטות, אם הם מסרבים לשתף פעולה והופכים אפאטיים בתגובותיהם, יש לפנות לרופא או לחדר מיון לצורך קבלת עירוי נוזלים".

 

כוויות שמש וכוויות מדוזות

החשיפה לשמש צריכה להיות במידה, תוך שימוש בקרמים בעלי מקדמי הגנה. ככל שמספר ה-SPF גבוה יותר (Sun Protection Factor), משך הזמן שהתכשיר מגן על העור ממושך יותר. לאנשים שעורם בהיר, מומלץ למרוח תכשירים בעלי מסנני קרינה שערכם המספרי גבוה ובתדירות רבה (אחת לשעה). אם בכל זאת התהוותה כוויית שמש, אין להשתמש בחומרים מחטאים כגון אלכוהול, שיכולים להגביר ואפילו לקבע את הנזק של השמש. מומלץ למרוח משחות מרגיעות ומקררות על האזור הפגוע. כך גם במקרה של צריבת מדוזה. הטיפול הנכון הוא הסרת זרועות המדוזה, במידה שנדבקו לעור, באמצעות מקל יבש, ולאחר מכן שטיפת המקום במי ברז או מי ים צלולים. במקרה של כוויות קשות יותר והופעת שלפוחיות, יש לפנות לקבלת טיפול רפואי על ידי גורם מוסמך.

 

שיהיה לכולנו קיץ בטוח ומהנה!

 
הדפס

עוד במה חדש

הלל יפה אונליין צד ילדים
מרפאות ושירותים - ילדים
מלר"ד ילדים
מרכז חינוכי - ילדים
עבור לתוכן העמוד