תת אתר נשים

עובדת סוציאלית

הצוות הרב-מקצועי של אגף האמהות כולל עובדת סוציאלית, בתפיסה שהריון ולידה הינם אירועים משמעותיים ביותר בחיי הזוג ובחיי האישה בפרט.

 

ההריון והלידה הם חלק ממעגל החיים ויש להתייחס אליהם כשלב נורמטיבי וחיובי. במאה האחרונה הופקע האירוע האינטימי והרגשי של הלידה מהמסגרת המשפחתית השבטית התומכת, והפך לאירוע רפואי המתרחש, בדרך כלל, בין כתלי בית החולים ואנשים זרים. על כן הקשר האמהי והמיומנות האמהית אינם נוצרים בהכרח מרגע הלידה; יש ללמוד אותם, להתרגל אליהם ולהבין שזהו תהליך של למידה והתקשרות.

לצד השינויים הפיזיולוגיים קיימות תהפוכות וטלטלות רגשיות, מעברים רגשיים קיצוניים כמו שמחה, אושר, תחושת יצירה והגשמה מחד, ופחדים וחרדות מאידך. כמו כן, השינויים ההורמונליים משפיעים על מידת הפגיעות והרגישות של האישה ובאים לידי ביטוי בתגובות רגשיות שונות.

 

כל אישה תגיב באופן שונה, בהתאם לעולמה הפנימי – רמת החרדה שלה, מידת הרגישות והפגיעות שלה, דרכי ההתמודדות האופייניות לה ומערכת התמיכה החברתית והמשפחתית.

 

שאלות רבות מציפות את האם: כיצד ייראה התינוק, מי הוא בכלל העובר שבבטנה ועוד. במקביל לכך עולה השאלה כיצד תתמודד עם תפקיד האמהות. זאת ועוד, נוכחותו של תינוק חדש במשפחה מפרה את האיזון ברמה הזוגית והמשפחתית בכלל, ומחייבת התארגנות פנימית חדשה. יצירת איזון  מחדש דורשת גיוס של משאבים רגשיים ונפשיים, בזמן שהאם חשופה באותה עת לפגיעות נפשית, בפרט לאחר הלידה. דבר זה עלול לגרום למצבי רוח, דכדוך, חוסר אונים ומשברים שונים.

 

יש חשיבות גדולה בתמיכה רגשית ומעשית של בן הזוג והמשפחה. חשוב מאוד שהאם בשעת מצוקתה, לא תרגיש אשמה, לא תתבייש בתחושותיה ובמחשבותיה, ולא תהסס לשתף בקשייה אנשים הקרובים לה ובמידת הצורך תפנה לקבלת עזרה מקצועית.

 

ניתן להיעזר בעובדת הסוציאלית של המחלקה לשיחת תמיכה, לייעוץ ולהדרכה. נושאי ההתערבות הטיפולית הפסיכוסוציאלית באגף האמהות רבים ומגוונים, ומקבלים התייחסות על פי הפניות של היולדות ועל פי הזיהוי של הצוות הרב-מקצועי במחלקה.

 

אנו מתייחסים לכל פנייה מצד היולדות ומנסים במשותף לענות על הצרכים והמצוקות שעולות. אנו רואים את היולדת ומשפחתה כמכלול ומאמינים שאת חווית ההריון והלידה צריכה לחוות המשפחה כולה, ועל כן הטיפול הפסיכוסוציאלי מתמקד ומתייחס ליולדת ובני למשפחתה ברמות השונות ובהתאם לסוגיות שעולות.

 

ניתן לקבל ייעוץ לגבי זכויות האישה ההרה והיולדת.

 

ניתן להזמין את עו"ס המחלקה, גב' קרן חליבה, באמצעות הצוות הסיעודי או ישירות לטלפון המצורף להלן:

 

ימי עבודה: א'-ה'

שעות עבודה: 08:00-15:00

טלפון במשרד: 7744268- 04

 
הדפס
נשים - הפריה חוץ גופית
נשים - לידה טבעית
נשים - מרפאות חוץ
נשים - רצפת אגן
נשים - מעבדת מחקר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד