הדר דף הבית בלי JCI

גברים במעבר – יש דבר כזה

הכרס קצת גדלה? החשק המיני כבר לא מה שהיה? ייתכן שאתה בגיל המעבר. ד"ר נחום ארליך, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי הלל יפה, מסביר מהן התופעות שמצביעות על גיל המעבר אצל הגברים, ולמה מגיל מסוים חשוב להקשיב לאיתותי הגוף
25/09/2006
 

האינטנסיביות של גיל 25 לא
מתאימה לגיל 50

לגיל הבלות אצל נשים ישנם אפיונים מסוימים שמסייעים בזיהויו, וכאשר הוא מגיע, רובן מבחינות בכך, ויודעות שהוא כבר כאן. והגברים? מתברר שלמרות שלא כולם מודעים לכך, גם להם יש גיל מעבר משלהם, עם התסמינים הייחודיים להם.

 

"שיא פריחתו הגופנית של הגבר היא בשנים שבין גיל 25 לגיל 35", אומר ד"ר נחום ארליך, מנהל המחלקה האורולוגית במרכז הרפואי הלל יפה. "מדובר בתופעה שנחקרה ונמצא קשר בין תפקוד הגבר והמפה ההורמונאלית שלו בעשורים השונים לחייו. מחקרים אלו הוכיחו, לדוגמה, כי בכל הפרמטרים משתנה התפקוד המיני בגיל 45, ואפילו כבר בגיל 35". 

 

שינויים בתפקוד המיני ובמפה ההורמונאלית 

אצל הגבר, מגיל 35, מתחיל הגוף את תהליך ההתבגרות או ההזדקנות. לא תמיד קיימת עירנות לעניין בצורה חד משמעית, במיוחד אם האדם מרגיש שהוא בריא, מתפקד, הולך לעבודה, הזיכרון שלו תקין וכו'. הוא לא מרגיש שמתרחשת הידרדרות הדרגתית במצבו הפיזי. הדבר נכון בעיקר אצל אנשים צעירים שאינם נוהגים להקפיד על אורח חיים בריא ומסודר בהכרח, כלומר, תזונה מאוזנת, שמירה על כושר גופני ועוד.  

 

אצל הגברים, בניגוד לנשים, לא קיימות תופעות של גלי חום או הפסקה מחזורית מסוימת המעידות על גיל מעבר, דהיינו גיל שבו רצוי לשנות דפוסי חיים והתנהגות. עם זאת, בהחלט קיימות שתי תופעות עיקריות העשויות להתריע על כך שהאופציה להתייחס לגופנו כבעבר איננה קיימת עוד. 

 

1. הפרעות במתן שתן: מגיל 19 מתחילה הערמונית (הפרוסטטה), הממוקמת ליד כיס השתן, לגדול. ככל שהיא גדלה יותר, כך היא חוסמת יותר את מעבר השתן מכיס השתן החוצה, ויוצרת בעיות בהוצאת שתן. עם הגיל הולכת ועולה הסבירות להיווצרות המצב הזה. אצל כ- 80% מהגברים בעשורים הששי, השביעי והשמיני לחייהם יופיעו הפרעות במתן שתן, וכ-60% מהם יזדקקו לטיפול תרופתי (שבהחלט מסייע להקל על התופעה). כ- 30% מהגברים יזדקקו לביצוע ניתוח כלשהו על מנת לשחרר חסימה זו. 

 

2. בעיות בתפקוד המיני: עם העלייה בגיל מתרחשת ירידה בתדירות הצורך והיכולת לקיים יחסי מין. קיימת עייפות של הגוף, ולכן גברים רבים חווים ירידה גם בחשק המיני.  

לשתי התופעות שהוזכרו יש קשר ישיר להורמון הטסטוסטרון – ההורמון הגברי. הורמון זה אחראי, בין השאר, על ייצור תאי זרע, על החשק המיני ועל מצב השרירים. גם מחלות כגון סרטן הערמונית קשורות ישירות להשפעתו של הטסטוסטרון על גוף הגבר, בכך שכמותו, במידה זו או אחרת, יכולה להשפיע על התהוות של סרטן מהסוג הזה.  

 

שינוי נוסף אצל גברים הוא הידלדלות השרירים. גברים רבים שהיו רגילים להיות רזים כל ימי חייהם מגלים בשלב מסוים כי פיתחו כרס קטנה, למרות שהם עדיין רזים כמו קודם. תופעה זו קשורה להידלדלות הפיזית של השרירים ויכולה אף היא להוות נורת אזהרה על הופעתו של "גיל המעבר". 

 

גם למרכיב הגנטי יש השפעה על הפיזיולוגיה הגברית. אם מישהו במשפחתו של הגבר סבל מבעיות בלב, מסרטן הערמונית או מחלות נוספות שונות, רצוי לדעת את זה ולהתנהג בהתאם. 

 

הגעת לגיל 50? הגיע הזמן לשנות את אורח החיים 

"אחרי גיל 50 קרוב לוודאי שגבר שלא ישנה את אורח החיים שלו יהיה בסבירות של 50% ללקות בהתקף לב", מסביר ד"ר ארליך. "מעבר לזה, הנתונים המספריים מראים כי אחד מכל שמונה גברים יחלה בסרטן המעי הגס, אחד מכל תשעה גברים יחלה בסרטן הערמונית ואחד מכל 25 גברים יפסיק לתפקד מינית. במצב זה ישנו רק פתרון אחד אפשרי – שינוי באורח החיים והסתגלות לאורח חיים בריא ומסודר". 

 

האינטנסיביות של גיל 25 כבר לא מתאימה לגיל 50, ולכן ההמלצה היא להימנע מלחץ מיותר, להקפיד על פעילות גופנית מסודרת ולשמור על תזונה מאוזנת. נקיטה של הפעולות האלו תעביר את הגבר המתבגר לקבוצות בעלות סיכון נמוך ללקות במחלות שונות על תופעותיהן. נוסף על כך, עם השמירה על הכושר הגופני והתזונה המיטבית, המצב הגופני יהיה בהכרח טוב יותר, עובדה שיכולה לשפר את חיי המין, לפחות מבחינה פיזית. 

 

בהיבטים התזונתיים ממליץ ד"ר ארליך על צריכה של ויטמינים אנטי אוקסידנטיים, המאפשרים ויסות של חמצן המגיע לתאים ועוזר לבנותם. כמו כן, רצוי לצרוך פחות בשר שרוף ושומן שרוף, כדי למנוע התפתחות אפשרית של סרטן המעי הגס.  

 

בהיבטים הפיזיים מומלץ כי כל פעילות גופנית תיעשה תחת פיקוח. חשוב לזכור כי עם הגיל ישנה בלייה טבעית של שרירים שונים בגוף, ביניהם שריר הלב. לכן, רצוי לבצע בדיקה תקופתית אצל רופא מוסמך ולוודא כי הפעילות הגופנית המתבצעת מותאמת לגיל העוסק בה. 

 

"החלק הקשה בכל העניין הזה של 'גיל המעבר' אצל הגברים", מגלה ד"ר ארליך, "הוא להתמיד באורח החיים הבריא והחדש הזה. עם העלייה במודעות לחיים בריאים, רואים גברים רבים יותר שנראים מצוין גם בגילאי 40 ו-50 ודואגים לשמר זאת. עם זאת, גברים לא תמיד מודעים לשינויים בזמן, משום שהגוף עצמו מודיע עליהם לרוב באיחור, או, לחלופין, מכיוון שאינם רוצים להודות שהגיעו לגיל המעבר". 

 

למחלקת אורולוגיה»

 
הדפס

לכתבות נוספות בנושא אורולוגיה ומין

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד