הדר דף הבית בלי JCI

"למצוא את הפוליפ בזמן"

 

מדי שנה מאובחנים בישראל קרוב ל-3,000 חולים חדשים בסרטן המעי הגס. זהו סוג הסרטן השני בשכיחותו בארץ, הן בנשים והן בגברים. רוב מקרי סרטן המעי הגס מתחילים בפוליפ – גוש בשרני שגדל בדופן המעיים. לרוב פוליפים אינם מסכני חיים, אך חלקם עלולים להשתנות ולהפוך לסרטניים. מנהלת המכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי הלל יפה פרופ' יעל קופלמן מסבירה כיצד ניתן למנוע התפתחות של סרטן המעי הגס ולמה חשוב כל כך לעשות בדיקת קולונוסקופיה – בזמן.

 

הרבה אנשים יכולים לחיות חודשים ושנים עם פוליפים מבלי שיהיו מודעים כלל לקיומם. הפוליפים לא נותנים שום סימן להימצאותם, וכך גם הסרטן בשלבים הראשונים שלו, מלבד, אולי, מקרים שבהם מתגלה דם סמוי בבדיקת צואה או שבספירת הדם נמצא חוסר בתאים אדומים (אנמיה). עם זאת, ככל שיתפתח גידול יתווספו תסמינים כגון כאבי בטן, דימום גלוי, שינוי בהרגלי היציאות או חסימה של המעיים.

 

"בכ-80% מהמקרים, סרטן המעי הוא תלוי גיל, כך שככל שמתבגרים שכיחותו עולה בהתאמה. כמו כן, המחלה תלויה במצבים גנטיים העוברים בתורשה, כך שבקרב אנשים בעלי סיפור משפחתי של המחלה, יש להקדיש תשומת לב מיוחדת", מציינת מנהלת המכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי הלל יפה פרופ' יעל קופלמן.

 

בשנים האחרונות אנו רואים מגמה של ירידה הדרגתית בשכיחות סרטן המעי הגס לאור הגילוי המוקדם של הפוליפים, וכאשר מתגלה סרטן, יש סיכוי טוב שיימצא בשלב מוקדם שלו. כדי למנוע סרטן בכלל וסרטן מעי גס בפרט, מומלץ להקפיד על תזונה דלת שומן, עשירה בסיבים תזונתיים, להימנע מעודף משקל ולעסוק בפעילות גופנית סדירה.

 

כל אדם בריא, כביכול, נמצא בסיכון לפתח סרטן מעי גס. כדי למנוע אותו לגמרי או לפחות לאתר אותו בשלבים מוקדים – מומלץ לעבור בדיקות סקר מגיל 50. אפשר להתחיל בביצוע סקר באמצעות בדיקת דם סמוי בצואה, שהיא פשוטה ולא פולשנית. במידה שהבדיקה תצא חיובית ימשיך המטופל את הבירור. לא תמיד בדיקת הצואה טובה מספיק לגילוי מוקדם, ולכן אפשר לבחור מלכתחילה בבדיקת הקולונוסקופיה, ובמיוחד במקרים שבהם קיים סיפור משפחתי של ממאירות או פגם גנטי ידוע.

 

הקולונוסקופ הוא מכשיר צינורי המאפשר הסתכלות פנימה לתוך המעי הגס מתחילתו עד סופו. כדי לעשות בדיקה אבחנתית וטובה צריך שהמעי יהיה נקי מתוכן ולכן לפני הבדיקה נדרשת הכנה של שתיית חומר הגורם לשלשול וריקון המעיים. בלי הכנה טובה לא ניתן להתחייב שלא מסתתרים פוליפים קטנים שלא זוהו מתחת לשאריות צואה.

 

"בדיקת הקולונוסקופיה היא הבדיקה המדויקת והיעילה ביותר כיום לאבחנה ולטיפול בפוליפים. הקולונוסקופיה נעשית בהרדמה קלה, לרוב הנבדק אינו מרגיש דבר. הקולונוסקופיה היא בדיקה פולשנית, כאמור, ובמקרים נדירים ייתכנו סיבוכים כמו דימום או התנקבות, אך הסיכון שלא לבצע את הבדיקה גדול הרבה יותר. לעתים בקולונוסקופיה כורתים פוליפ כשהוא כבר נושא בתוכו תאי סרטן. בתנאים נכונים, כשהסרטן נכרת בשלמותו במהלך הקולונוסקופיה, אנו מסתפקים בכך ואין צורך לשלוח את המטופל לניתוח של כריתת מעיים, כך שטיפול אנדוסקופי יכול לחסוך ניתוח על כל המשתמע מכך", אומרת פרופ' קופלמן.

 

ישנן חלופות לקולונוסקופיה, כמו CT עם בדיקה וירטואלית של חלל המעי או הדמיה מצולמת על ידי קפסולה מיוחדת למעי הגס, אך אלה לא חוסכים את הצורך בהכנה של המעיים עם חומרים משלשלים, והיעילות שלהם בגילוי פוליפים פחותה מעט בהשוואה לבדיקת קולונוסקופיה.

 

לסיכום, מציינת פרופ' קופלמן: "הקולונוסקופיה היא הבדיקה היחידה כיום המאפשרת הוצאת דגימה של ממצאים חשודים לצורך אבחנה מיקרוסקופית, והיחידה המאפשרת כריתת פוליפים העלולים להתפתח לסרטן. סרטן המעי הגס 'קורא לנו' להיות ערניים וליזום פעולת מניעה. כל אחד ואחת מאיתנו צריכים לקחת אחריות אישית ולעבור בדיקת סקירה בהגיענו לגיל המתאים. היו חכמים והקדימו תרופה למכה".

 
הדפס
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד