הדר דף הבית בלי JCI

הלל יפה: מחקר מצא קשר בין חיסון קורונה לדלקת שריר הלב

מחקר שבוצע במרכז הרפואי הלל יפה מצביע על קשר בין החיסון לקורונה לבין דלקת שריר הלב בצעירים. ד"ר סייף אבו מוך, מנהל מחלקה פנימית ב', ומוביל המחקר: "מדובר בממצאים ראשוניים, העדיפות להתחסן היא עדיין ראשונה במעלה"

 


צוות החוקרים. משמאל לימין: פרופ' אריאל רוגין, ד"ר סייף אבו מוך, ד"ר נועה ברר-ינאי וד"ר אליאס חילו
בהמשך לפרסומים של משרד הבריאות באשר לקשר האפשרי בין דלקת קרום הלב והחיסון לקורונה – מחקר שבוצע במרכז הרפואי הלל יפה ופורסם השבוע במגזין הרפואי הבינלאומי Vaccine, מצביע על קשר בין החיסון נגד קורונה בצעירים לבין דלקת בשריר הלב.

 

ד"ר סייף אבו מוך, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי הלל יפה, ומוביל המחקר מסביר כי: "מדובר בממצאים ראשוניים, יש להתייחס אליהם בכובד ראש ולהמשיך בבדיקת הנושא. חשוב לציין כי מדובר במקרים בהם המחלה הייתה קלה יחסית ובת טיפול. העדיפות להתחסן היא עדיין ראשונה במעלה".

 

הגיעו למיון עם כאבים בחזה בסמיכות לקבלת החיסון השני
 

המחקר, שהוביל ד"ר סייף אבו מוך, מנהל המחלקה לרפואה פנימית ב' במרכז הרפואי הלל יפה, יחד עם ד"ר נעה ינאי, מנהלת המכון הנפרולוגי, ופרופ' אריאל רוגין, מנהל מערך הלב בבית החולים, בדק שישה מטופלים צעירים, כולם גברים בגיל החציון של 23, אשר פנו לחדר מיון לאור כאבים בחזה, תסמינים טיפוסיים ושינויים בתרשים אק"ג, בין יומיים לארבעה ימים לאחר קבלת החיסון השני לנגיף קורונה. משרד הבריאות פרסם אתמול (1.06.2021) נתונים בנושא זה לגבי כ-200 מקרים מדווחים בישראל.

 

"לאור התסמינים הטיפוסיים של המטופלים והסמיכות לחיסון, הוחלט לאשפזם להמשך בירור. כמו כן, יש לציין כי כולם היו במצב קל", מדגיש ד"ר סייף אבו מוך, "לאחר בדיקות מקיפות שכללו אקו לב, תהודה מגנטית  (MRI) של שריר הלב, סי.טי ובדיקות דם, מקיפות כולל לחלבונים השונים של נגיף הקורונה, נקבעה חד משמעית האבחנה של דלקת בשריר הלב (מיוקרדיטיס). לא כזאת שמסכנת אותם, אבל משהו שבהחלט ראוי לבדיקה מקיפה בהתחשב בעובדה שהיינו בשיאו של מבצע החיסונים".

 

רוב המטופלים שוחררו במהרה

התוצאות שותפו בזמן אמת עם משרד הבריאות אשר ריכז את כל המקרים בישראל. במחקר שפורסם השבוע ועבר ביקורת מקיפה של מיטב המומחים העולמיים טרם פרסומו במגזין הרפואי הבינ"ל Vaccine, נבדק צבר האשפוזים הפתאומי לעומת מספר האשפוזים של הלוקים בדלקת שריר הלב במרכז הרפואי הלל יפה בשנים האחרונות. התברר כי בממוצע של חמש השנים האחרונות, אושפז חולה אחד בחודש.

 

פרופ' אריאל רוגין, מנהל מערך הלב, מסביר כי כל המטופלים הצעירים טופלו בעזרת תרופות נוגדות כאב ונוגדי דלקת ומצבם השתפר במהרה. הם שוחררו לאחר מספר ימים. לרובם לא צפויות השלכות בריאותיות לטווח ארוך, המעקב אחריהם נמשך.

 

בהיבט זה מדגישים פרופ' רוגין וד"ר אבו מוך: "ביצוע החיסון לנגיף קורונה חשוב משמעותית, משום שההשלכות של המחלה על הגוף ועל תפקודי הלב עלולות להיות חמורות הרבה יותר בחולים אשר חלו בקורונה. בהיבט זה התועלת מהחיסון וחשיבות ההגנה כנגד וירוס הקורונה בקרב מבוגרים, חשובים בהרבה מהסיכון הקטן לדלקת בלב, אשר לרוב היא מחלה קלה".

 

ד"ר נעה ינאי, מנהלת המכון הנפרולוגי ב"הלל יפה", מוסיפה ומסבירה כי לפי דיווחים שנאספו במשרד הבריאות, בישראל היו בחודשים האחרונים למעלה מ-200 מקרים של דלקת בשריר הלב בקרב אלו שקיבלו את החיסון לקורונה. מספר זה הינו קטן בהתחשב בהיקף האוכלוסייה שחוסן, אך העובדה שמרבית המקרים התרחשו בצעירים אחרי שקיבלו את המנה השנייה של החיסון היא חריגה ומצביעה על אפשרות של קשר למתן החיסון.

 

רשת התרופות האירופאית (EMA) והמרכז לבקרת מחלות בארצות הברית (CDC) בוחנים האם קיים קשר בין החיסון לקורונה לבין אירועים של דלקת בלב. מאז שאושר החיסון הראשון בדצמבר 2020, ניתנו יותר מ-1800 מיליון מנות חיסון מכלל החברות ברחבי העולם ומעל 418 מיליון בני אדם מחוסנים בחיסון מלא. בארה"ב לבדה ניתן חיסון זה לכחמישה מיליון צעירים בני 17-12. נתוני מעקב הבטיחות ברחבי העולם מצביעים על פרופיל בטיחותי טוב, ועד כה לא דווח על שכיחות חריגה של דלקות בלב בעקבות החיסון.

 

ד"ר אבו מוך מדגיש: "יש להתייחס לממצאים בזהירות. ישנה אפשרות כי הם משניים לחיסון הקורונה. דלקת בשריר הלב ובקרום הלב הן הפרעות שכיחות יחסית. הן עלולות להופיע לאחר זיהום נגיפי וסיבות נוספות, לכן התופעה יכולה לצוץ פתאום גם אצל אדם בריא. שכיחות דלקת שריר הלב באוכלוסייה בארה"ב היא כ-20-10 מקרים ל-100 אלף איש, והחולים לרוב צעירים ובריאים לפני האירוע".

 

השלושה מסכמים כי המידע הקיים מצביע על בטיחות גבוהה של החיסון לקורונה, אך קיימת שאלה בנוגע לקשר האפשרי של החיסון ולסיכון המוגבר לדלקת בשריר הלב, בעיקר בקרב צעירים. ככל הנראה סדר הגודל של הסיכון הוא אחד לכמה אלפים, ולפי המדווח רוב המקרים אינם חמורים. המסקנה היא שיש צורך בבחינה של הנתונים בישראל ובעולם על מנת לקבוע האם הקשר בין המקרים לבין החיסון הוא ודאי, מה ההיקף המדויק של התופעה ומהי חומרתה. לתשובות שיתקבלו יש השלכות על קביעת המדיניות המומלצת לחיסון צעירים. 

 

 

  המאמר שפורסם בכתב העת Vaccine
 
הדפס
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד