הדר דף הבית בלי JCI

ניתוחים להסרת נגעים סרטניים מעור הפנים בשיטת מוהס

היחידה לכירורגיה פלסטית החלה להפעיל שירות חדש – שיטת מוהס או מוז (MOHS) להסרת נגעים סרטניים מעור הפנים
15/06/2020


ד"ר עופר ארנון 

גידולים סרטניים על פני עור הפנים או באזורים החשופים לשמש הינם תופעה שכיחה מאוד במדינת ישראל עמוסת השמש. בשבועיים האחרונים, עם התבססותו הרשמית של הקיץ, פתחה היחידה לכירורגיה פלסטית של המרכז הרפואי הלל יפה, בניהולו של ד"ר יורם וולף, שירות חדש – הסרת נגעים סרטניים מעור הפנים בשיטת מוהס/מוז (MOHS), זאת במסגרת הגדלת השירותים הניתנים ביחידה לקהל הרחב.

 

לשירות החדש אחראי ד"ר עופר ארנון, שהתמחה בתחום הכירורגיה הפלסטית במרכזים הרפואיים איכילוב בתל אביב וסורוקה בבאר שבע, וכן במרכזי-על מובילים בברזיל בכירורגיה פלסטית ורפואה אסתטית. הוא השתלם בניתוחי מוהס בשניים מהמרכזים המובילים והמתקדמים בעולם בתחום הטיפול בסרטן העור: במרכז הרפואי MD Anderson ואצל ד"ר גולדברג לאונרד ביוסטון ארה"ב, במרכז הרפואיThe Metodist Hospital . הוא חבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית, באיגוד הישראלי לכוויות, בחברה הבינלאומית לניתוחים פלסטיים אסתטיים ISAPS, באיגוד האירופאי לאסתטיקה רפואית ESCADA ובחברה לדרמטולוגיה כירורגית. בשנים האחרונות נמנה עם הצוות הבכיר במחלקת לכירורגיה פלסטית של המרכז הרפואי ברזילי ושימש כמרצה באוניברסיטת בן גוריון.

 

למה מוהס/מוז?

 

גידולים סרטניים על עור הפנים הינם תופעה שכיחה ביותר שמתרחשת עקב חשיפה מרובה לשמש. שיטת מוהס יעילה לשני גידולי עור עיקריים: הראשון, סרטן תאי הבסיס (BCC – Basic Cell Carcinoma), שהוא גם הנפוץ ביותר (כ-95%). גידול מסוג זה אינו שולח גרורות, אולם עלול להתפשט וליצור פצעים. הסוג השני – סרטן תאי הקשקש (SCC – Squamous Cell Carcinoma), שבדומה לראשון מופיע באזורי גוף שחשופים לקרינת השמש, אך עלול להתפשט אל בלוטות הלימפה או אל איברים אחרים.

 

טכניקת ניתוח מוס, הקרויה על שם הרופא שהמציא אותה, ד"ר פרדריק מוהס, מיועדת להסרת גידולי סרטן עור משני סוגים אלה בעיקר, גידולים חוזרים וגידולים עם קושי בזיהוי גבולות קליניים. הטכניקה מתמקדת בעיקר בפנים, במקומות בעלי חשיבות שחזורית גבוהה (עפעפיים, אף, שפתיים, אפרכסות וכו'). היא מאפשרת כריתה מינימלית של רקמה בריאה סביב הגידול, לצד תוצאה מדויקת יותר ואסתטית יותר. השיטה נעשית לצד בדיקה מידית של הרקמה על ידי פתולוג, כך שניתן לקבל תשובות מהירות לטיב הגידול. אחוזי ההצלחה של שיטה זו בהסרת נגעים עומדים על 97%-99%. ההליך עצמו קצר, כאשר המטופל משתחרר לביתו כבר באותו יום, במידה שהכול תקין.

 

איך מגיעים?

 

השירות מוצע כיום לכל מי שנקבע כמתאים לשיטה, התורים זמינים ביותר וניתנים תוך ימים ספורים בלבד. יש צורך בהפניה של רופא עור או כירורג פלסטי (ובחלק מהמקרים גם על ידי הפניה של רופא משפחה), וכן בטופס התחייבות של המבטח הרפואי (קופת החולים).

 

לשם קביעת תור יש לשלוח את ההפניה והטפסים הנלווים לפקס 04-7744885 או דוא"ל: [email protected]

 

לפרטים נוספים, ניתן גם ליצור קשר בטלפון שמספרו: 04-7748248.

 
הדפס
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד