הדר דף הבית בלי JCI

חבקו אותם בכל גיל

לחיבוק יש השפעה ניכרת על ההתפתחות הרגשית והקוגניטיבית של תינוקות ופגים, וביחד עם מגע עמוק הוא הבסיס לתקשורת ואינטראקציה בין התינוק להורה וחשיבותו רבה, הרבה מעבר להבעת אהבה
17/07/2023

חיבוק הוא צורך בסיסי ואנושי שלרוב בא לידי ביטוי באופן טבעי. כבר בחדר הלידה האם אוחזת את תינוקה בזרועותיה כדי להעניק לו חום ואהבה. במפגש עם משפחה או חברים קרובים, החיבוק והמגע יוצרים סוג של הבעת רגשות כלפי הצד השני, לדוגמה, געגוע או חיבה.

 

במרוצת השנים השכילו חוקרים להבין כי לחיבוק יש השפעות מרחיקות לכת על ההתפתחות הפיזית, הרגשית והקוגניטיבית של התינוק. עבור פגים הומצאה שיטת "הקנגורו" – שיטה המבוססת על מגע עור לעור בין ההורה לפג, שהיא הרבה מעבר לחיבוק שנועד להפגין אהבה וחיבה. "מחקרים רבים הוכיחו את יעילות שיטת הקנגורו בקרב תינוקות פגים, תינוקות בעלי משקל לידה נמוך, ואף אצל תינוקות בריאים שנולדו במועד. השיטה מבוססת על מגע עור לעור מוקדם, רציף ומתמשך בין התינוק לאם או לאב, כאשר התינוק מונח ללא בגדים על החזה החשוף של ההורה, בדומה לגור קנגורו בכיס אמו. השיטה הוכחה כבעלת השפעה חיובית על הקשר בין ההורה ליילוד ועל תחומים שונים בחיי התינוק לטווח הקצר ולטווח הארוך, בהיבטים פיזיולוגיים, התנהגותיים ונוירו-התפתחותיים", מסבירה המרפאה בעיסוק רים ג'מל ותד, מהמכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי הלל יפה.

 

"עצם המגע מסייע בשמירה על חום הגוף של הפג, משפר את איכות השינה, מייצב את קצב פעימות הלב וקצב הנשימות, משפר את רמת הסטורציה בדם, וכן מסייע לעלייה במשקל והפחתת זיהומים, הפחתת מצבי דחק ואירועי בכי, עידוד והכנה למעבר להנקה וביסוסה. גם עבור האימהות, שיטה זו מביאה לשיפור בייצור החלב והפחתת תחושות של חרדה ודיכאון", מוסיפה ותד.

 


לחבק, כמה שיותר. צילום: Sarah Chai, Pexels 

 

המגע מערב את כל חושיו של התינוק – ריח, שמיעה, מגע וראייה, באיכות ובעוצמה מתאימות, ובכך מספק סביבה אופטימלית להתפתחות מוקדמת וליצירת קשר פיזי ורגשי, לצד קשר עין עקבי בין ההורה לילד. "יש להבין כי תינוקות רוכשים ביטחון וחוקרים את העולם דרך קבלת חום, מגע עמוק וחיבוק מההורים, לדוגמה, כשתינוק נופל או מקבל מכה, ההורה מרים, מכיל ומחבק אותו, וכך התינוק מקבל ביטחון להמשיך לחקור את הסביבה. לחקירת הסביבה יש השפעה על ההתפתחות המוטורית, השפתית והקוגניטיבית של התינוק", מציינת ותד.

 

ותד מסבירה כי בקרב תינוקות וילדים בעלי חסך סביבתי במגע וחיבוקים בינקות ובילדות, נראה כי ההתקשרות והאינטראקציה עם ההורה/המטפל העיקרי נפגעת. קשר העין בין השניים אינו עקבי גם בגיל מבוגר, הוויסות העצמי ירוד וקיימת נטייה להתפרצויות כעס, קשיים בוויסות חושי ואף לעתים עיכוב התפתחותי. במצב הפוך, תינוקות וילדים שעטופים הרבה בערסול, "קנגורו" ומחובקים הרבה, מציגים משמעת עצמית גבוהה יותר, נטייה לעצמאות בתפקודי היומיום, השתתפות גבוהה יותר בסדר היום בבית, מפגינים חום ואהבה ופנויים יותר לאינטראקציה עם ההורה, ובעלי תשתית להתפתחות רגשית יותר מבוססת.

 

בשנת 2020 פורסם בכתב העת IScience מחקר אשר בדק את התגובות הפיזיולוגיות בקרב תינוקות בשנה הראשונה לחייהם בשלושה מנחי אחיזה על ידי מבוגר/הורה: הרמה רגילה, חיבוק וחיבוק הדוק מדי. מהמחקר עלה כי בזמן חיבוק בין ההורה לתינוק, קצב פעימות הלב של השניים ירד, דבר המעיד על תחושת רוגע והפחתת לחץ. בנוסף, בקרב תינוקות מעל גיל ארבעה חודשים, נצפתה פעילות מערכת פרה-סימפתטית מובהקת למצב של רגיעה, לרבות האטת קצב הלב, הגברת פעילות המעיים, הפחתה באספקת הדם לשרירים והורדת לחץ הדם. יצוין כי התינוקות לא הראו ירידה בקצב הלב במהלך חיבוק מאישה זרה, דבר שמחזק את הצורך לקבל את החיבוק והמגע דווקא מההורה. תוצאות אלו מצביעות על כך שהחיבוק בין הורה לתינוק עומד בבסיס ההתקשרות בין השניים ומשפיע על ההתפתחות הפסיכו-פיזיולוגית של התינוק.

 

לסיכום, מציינת ותד: "חיבוק הוא כלי תקשורתי ייחודי רב תרבותי, המאפשר לנו להביע את הרגשות שלנו כהורים וכמטפלים, וגם בקרב אנשים עם מוגבלויות בהבעת שפה ובכלל. מגע נעים ומווסת מאפשר הזדמנות להבעת קירבה, אהבה, רגיעה והרגעה, הפחתת התפרצויות כעס בקרב ילדים ומאפשר דיאלוג לעיבוד חוויה רגשית והבעת רגשות לשם שיפור התפתחות רגשית תקינה לטווח הארוך. כהורים, חשוב להעלות מודעות בקרב הילדים בנושא סכמת גוף והתפתחות מינית, ללמד אותם מהו מגע נעים ומווסת עבור כל ילד באשר הוא, לכוון למגע מקובל ומגע אסור, וכן לתת מרחב לתקשורת מילולית ולא מילולית בטוחה ופתוחה בבית. חבקו את ילדיכם ואהובכם בכל הזדמנות ובכל גיל כי אין דבר נעים יותר מחום ואהבה".

 
הדפס
הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
סרטונים
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד