הדר דף הבית בלי JCI

חדש: מפגש הכנה ליולדות המיועדות לניתוח קיסרי

אגף אימהות של המרכז הרפואי הלל יפה יוצא בימים אלה בשירות חדש של מפגש וירטואלי עם מיילדת מוסמכת לטובת יולדות המיועדות לעבור ניתוח קיסרי בבית החולים במטרה להעלות מודעות למגוון האפשרויות לניתוח קיסרי ולהפחית חרדה
25/06/2023

אחת לשבועיים ייערך מפגש וירטואלי עם מיילדת מוסמכת, אשר תסביר ליולדות על התהליך שהן צפויות לעבור לפני הניתוח, במהלכו וכן לאחריו. השירות הייעודי הינו ללא תשלום, ומטרתו להיטיב עם יולדות המיועדות לניתוח קיסרי בהלל יפה. הוא נערך באופן וירטואלי, ואורכו כשעה בלבד. המפגש נעשה עם מיילדת מוסמכת ובמהלכו היולדות יקבלו את כל המידע הדרוש להן לקראת הניתוח, במהלכו ולאחריו.

 

כ-20% מסך הלידות כיום הן לידות קיסריות – חלקן מתוכננות מראש וחלקן לידות חירום. במקרים שבהם הניתוח ידוע מראש, לדוגמה, כאשר העובר במצב עכוז או כשמדובר בניתוח קיסרי חוזר, נקבע ליולדת מראש מועד לניתוח קיסרי וביום זה היא אמורה להגיע לאשפוז לקראת הלידה המתוכננת.

 

תניה לוי, אחות אחראית חדרי הלידה בהלל יפה, שיזמה את הרעיון, מציינת: "עד כה, יולדות שיועדו לניתוח קיסרי היו מגיעות ביום הניתוח ורובן לא ידעו מה מצפה להן. החלטנו לקיים מפגשים וירטואליים למען היולדות מדי שבועיים, במטרה להנחות אותן לאן להגיע ביום הניתוח, אילו בדיקות עליהן לעבור, מהן האפשרויות לניתוח קיסרי (רגיל או קיסרי ידידותי), הנקה על פי בחירה כבר בחדר הניתוח, שהייה במחלקת יולדות, חשיבות ההנקה וכן על הליך ההחלמה לאחר הניתוח. במסגרת המפגש הן יכולות לשאול שאלות, להתייעץ ואף להעלות חששות וסוגיות שונות במטרה להפחית את אי-הוודאות, כך שתגענה מוכנות ורגועות יותר לניתוח".

 

רואן יונס, מיילדת ויועצת הנקה מוסמכת בהלל יפה, מוסיפה: "המפגש שם דגש על הגברת המודעות לחשיבות חלב אם ליילוד. טרם הניתוח, היולדת רשאית לקבל ערכת קולסטרום – ערכה ייחודית לסחיטת חלב אם ראשוני, ולאחר הניתוח אחות במחלקת יילודים תוכל להאכיל את היילוד בחלב זה. בנוסף, היולדת יכולה לבחור בשירות של ניתוח 'קיסרי ידידותי', אשר שם דגש על חווית הלידה המשפחתית ומדמה, עד כמה שאפשר, את התנאים הסביבתיים לאלו הקיימים בלידה רגילה. במקרה כזה ישנו וילון שקוף המאפשר ליולדת ולמלווה שלה לצפות במתרחש. ניתוח קיסרי ידידותי מאפשר קשר אם-יילוד מהרגע הראשון ועד לסיום הניתוח, כאשר היילוד והמלווה שוהים לצד האם, ואילו האם יכולה לקיים מגע עור לעור עם התינוק ולהניק אותו עליה מיד לאחר הניתוח".

 

כידוע, להנקה ישנם יתרונות ברורים הן לאם והן ליילוד. בנוסף לחיזוק הקשר הראשוני ביניהם, התינוק מקבל את המזון הדרוש לו, תוך סיפוק צרכיו הרגשיים, ומוגן מפני וירוסים ומחלות. מצד האם, ההנקה זמינה בכל מקום, מסייעת בהפחתת הסיכון לחלות בסרטן השד, תורמת לשריפת קלוריות וכן מסייעת לכיווץ הרחם.

 

לפרטים נוספים והצטרפות למפגש הכנה ללידה קיסרית ניתן לפנות למועדון יולדות בכתובת: [email protected]

 


יולדת ותינוקה לאחר ניתוח קיסרי במרכז הרפואי הלל יפה

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד