הדר דף הבית בלי JCI

"לא שומרים בבטן"

במכון לגסטרואנטרולוגיה ב"הלל יפה" ארגנו מפגש מיוחד לחולים במחלות מעי דלקתיות כרוניות, שכלל סדנה שבה יכלו המטופלים ללמוד דרכים חדשות להתמודדות נפשית עם מחלותיהם
20/06/2011
 

"בריאות, חיים ושמחה". איך לחבר בין המחשבה ללב וליצור בריאות שיש בה שמחת חיים

צילום: ציון יחזקאל 

ביום שני, 13.6.2011, התכנסו כ- 40 מטופלים של המכון לגסטרואנטרולוגיה של המרכז הרפואי "הלל יפה" למפגש שיוחד להתמודדות הנפשית הנדרשת מהחולים במחלות מעיים דלקתיות כרוניות. זהו המפגש השלישי שמארגן צוות המכון עבור מטופלים אלו במהלך שלוש השנים האחרונות, במסגרת הידוק הקשר עם קהל המטופלים ומתן כלים להתמודדות עם המחלות הללו בהיבטים השונים.

 

"במפגש הנוכחי, בדומה למפגש הקודם, הושם דגש על החלק הנפשי המאפיין מחלות מעי כרוניות, זאת למרות שגם במהלך הטיפול השגרתי אנו מנסים לספק למטופלינו פתרונות מתחום בריאות הנפש, שיאפשרו להם להתמודד עם מחלות המעי הכרוניות, שהרי ברור שיש קשר בין החלק הגופני והנפשי", מסביר פרופ צבי פיירמן, מנהל המכון ומארגן המפגש.  

 

במהלך המפגש נהנו המשתתפים מפעילות בסדנה שכותרתה הייתה "בריאות חיים ושמחה", והנחו אותה ד"ר דינה איזן וד"ר לילך מלצקי, רופאות משפחה. הסדנה עסקה בקשר שבמפגש בין מחשבותינו לגופנו ובניית חיבורים מוחיים (סינפסות) ליצירת בריאות שיש בה שמחת חיים. 

  

ההרצאה הייתה חווייתית, מלאת הומור וניתנו בה כלים בסיסיים לבניית סינפסות שמחות המחברות בין המחשבה ללב ומקדמות בריאות אופטימית שיש בה קבלה ושמחה, ללא תלות במצבי החיים השונים. מן הראוי לציין כי קהל המטופלים וצוות המכון, ששיתף פעולה עם המנחות במהלך הסדנה, מצאו עצמם לא אחת מתגלגלים מצחוק על רקע ההפעלות הפיזיות שהיו מעוררות חיוך.  

 

פרופ'  פיירמן מסביר כי לבד מהפעילות השנתית, שהמכון ביסס כמעט כמסורת, קיים במכון גם שיתוף פעולה עם השירות לבריאות הנפש של בית החולים, אשר במסגרתו מוצעת לחולים במחלות מעי כרוניות האפשרות לשיחות ייעוץ שיקלו על המחלה. לדוגמה, מטופל שיהיה בלחץ או עצבני במיוחד, באופן כמעט טבעי, מחלת המעיים שלו "תתעורר" ותתבטא ביתר מידה, ולכן ייעוץ עם איש מקצועי, שיסייע לו להפחית לחץ נפשי שנובע ממחלתו, יסייע גם להקלה בתסמיניה. 

  

בסיומו של המפגש הובטח למטופלים כי המסורת תימשך גם בשנה הבאה, וכי הם מוזמנים להשתתף במפגשים גם בעתיד.   

 

למכון הגסטרואנטרולוגי»

 

 

לפורום גסטרואנטרולוגיה»

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד