הדר דף הבית בלי JCI

החופשה הגדולה: לנפוש, ליהנות ולהיזהר

בסוף השבוע יצטרפו ילדי בתי הספר היסודיים והגנים לחופשה הגדולה. איך נהנים מהחופשה ונמנעים מאסונות מיותרים? המומחים של המרכז הרפואי הלל יפה עושים קצת סדר בדברים
27/06/2011

 
 
 ד"ר ג'לאל אשקר. "לשים לב לסימנים של התייבשות"

בסוף השבוע האחרון נוכחנו לדעת שלצד ההנאה הגדולה, לחופשה הגדולה יש גם מחיר לא פשוט. מכיוון שהשבוע מצטרפים גם ילדי בתי הספר היסודיים והגנים, ריכזו מומחים המרכז הרפואי הלל יפה מספר עצות חשובות שיעזרו לכם לעבור את הקיץ בשלום. 

 

שתו מים! 

"נכון, כולם יודעים שחשוב לשתות מים, והרבה, במיוחד כשחם", מסביר ד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ב"הלל יפה", "הרי כמעט 70% מגופנו מורכב מנוזלים. לכן חשוב להקפיד על הפסקות שתייה יזומות, גם אם לא בהכרח צמאים. כמובן שחשוב לשים לב לסימנים של התייבשות. זו מתבטאת בדרך כלל בישנוניות יתר (עד לכדי אפתיה), כאבי שרירים, כאבי ראש, ירידה במתן שתן, דופק מהיר ועלייה בחום והקאות מתמשכות".  

 

על כך מדגישה ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים: "במקרה של ילדים ופעוטות, אם הם מסרבים לשתות, במיוחד אם נראה כי הם אכן סובלים מהתייבשות (הופכים אפאתיים בתגובותיהם, למשל), יש לפנות לרופא או לחדר מיון לצורך קבלת עירוי נוזלים". חשוב לדעת שכשמתייבשים נפגע גם הצמא, לכן הוא אינו אינדיקציה להתייבשות. 

 

תופעה נוספת שעלולה לגרום להתייבשות היא תופעה של שלשולים והקאות מרובים, תוצאה של וירוס הגורם להם, ומופיע גם הוא דווקא
 
 ד"ר עדי קליין. בקיץ שכיח יותר וירוס של שלשולים והקאות
בקיץ, ובעיקר אצל ילדים. "מדובר בווירוס מקבוצת האנטרו-וירוסים המועברים במגע או פשוט באוויר", מסבירה ד"ר קליין, "הביטוי הראשוני שלו הוא הקאות מרובות ולאחר מכן חום ושלשולים. הטיפול הניתן הוא הקפדה על מתן נוזלים ומנוחה. במצבים הקשים של הווירוס תיתכן התייבשות קשה ואף פגיעה במערכת העצבים המרכזית (בשל ההקאות והשלשולים המרובים). לכן, בכל מצב של טשטוש הכרה או כאבי ראש עזים, יש לפנות בדחיפות להערכה רפואית. שטיפת ידיים קפדנית, רחצה והקפדה על שתיית נוזלים יכולות למנוע את מרבית ההידבקויות בווירוס מסוג זה. 

 

לא להפוך אבנים ולא ללכת יחפים במקומות מועדים לפורענות 

בקיץ עולה שכיחות הופעתם של חרקים וזוחלים ארסיים. לכן, בימי הקיץ, במיוחד במהלך טיולים, פיקניקים  או אצל מי שגרים באזורים חקלאיים, רצוי שלא להפוך אבנים ולא להסתובב יחפים בין שיחים וחולות. בטיולים רצוי להקפיד על נעילת נעליים גבוהות ולא סנדלים, וכך להימנע מסיכונים מיותרים.

 

הכשות נחשים ועקיצות עקרבים מתבטאות בתופעות כגון ירידה בלחץ הדם, חוסר יציבות ופגיעה נוירולוגית, ואף יכולות לגרום למוות במקרים קיצוניים. ד"ר אשקר ממליץ במקרה של הכשה להשתדל להיות במנוחה מוחלטת, לנסות לקבע את האיבר הפגוע ולפנות את הנפגע לחדר מיון בהקדם האפשרי. אין לנסות למצוץ את הארס או להניח חוסם עורקים או קרח ואסור לנסות לחבר בין שתי נקודות ההכשה או לעשות שימוש
 
 ד"ר מיכאל כהנא. "מומלץ כולם להשתמש בקרם הגנה"
באלכוהול לחיטוי והרגעה. פעולות אלו עלולות להמריץ את מחזור הדם ולהגביר את התפשטות הרעל.  

 

צריבת מדוזות – לא להשתמש באלכוהול לחיטוי! 

המדוזות כבר פה, את זה יכלו כולם להרגיש בסוף השבוע האחרון. אם בכל זאת נכנסתם למים ונגרמו לכם צריבות ופגיעות ממגע עם מדוזות או מהפרשותיהן, ניתן להסתייע בשטיפה עם מי ים, במריחת חומץ או מיץ לימון טבעי על האזור הצרוב, מסביר ד"ר אשקר. במידת הצורך אפשר להיעזר במשככי כאבים קלים להקלה על כאב הצריבה. אם מתפתחים זיהום או נפיחות משמעותיים רצוי לגשת לקבלת טיפול רפואי אצל גורם מוסמך. צריבה בעיניים תטופל, כמ קובל, בטיפות הרגעה. אם נגרמה כווייה, רצוי לשטוף את האזור במים קרים, ובשום אופן לא להשתמש בחומרים מחטאים כגון אלכוהול, שיכולים רק להגביר את הנזק שכבר נגרם. אם הכווייה משמעותית ומתפתחת, מומלץ להגיע לחדר מיון או לרופא בקהילה להערכת המצב ולקבלת טיפול. 

 

היו חכמים בשמש

"החשיפה לקרני השמש צריכה להיות במידה, תוך שימוש בקרמים עם מקדמי הגנה, משום שהיא עלולה להזיק", אומר ד"ר מיכאל כהנא, מנהל מרפאת העור ב"הלל יפה". "החשיבות של החשיפה טמון בסיוע של קרני השמש ה'טובות' לסינתזה של ויטמין D, החיוני לעור הגוף והפנים. עם זאת, כיום אנו מקבלים הרבה ויטמין D מן המזון שאנו אוכלים, ולכן אין צורך בחשיפה מוגברת כפי שהיה נהוג בעבר. שימו לב תמיד למספר של מקדם ההגנה, המצוין על אריזת הקרם כ-SPF (sun protection factor). סימון זה הוא קנה מידה לדרגת ההגנה של התכשיר בעת החשיפה לשמש. ככל שהמספר גבוה יותר, משך הזמן שהתכשיר מגן על העור ממושך יותר".

 
 ד"ר צבי שטיינר. "במקרה של כוויות שמש קשות והופעת שלפוחיות, רצוי לפנות לקבלת טיפול רפואי"

 

אנשים שעורם בהיר – מומלץ שיקפידו למרוח תכשירים עם מסנני קרינה שערכם המספרי גבוה ובתדירות גדולה (אחת לשעה). עם זאת, מומלץ לכולם להשתמש בקרם הגנה תוך התייחסות לזמן חשיפה משוער ולתדירות השימוש בו.

 

"אם בכל זאת התהוותה כוויית שמש, במיוחד אצל ילדים, אבל לא רק", מסביר ד"ר צבי שטיינר, מנהל היחידה לכירורגית ילדים ב"הלל יפה", "מומלץ למרוח משחות מרגיעות ומקררות. במקרה של כוויות קשות יותר והופעת שלפוחיות, רצוי לפנות לקבלת טיפול רפואי על ידי גורם מוסמך. בכל מקרה, בדומה להמלצות לגבי כוויות מדוזות, אין לעשות שימוש בחומרים מחטאים כגון אלכוהול, שיכולים להגביר ואפילו לקבע את הנזק של השמש. 

 

 

 
 ד"ר מוני ליטמנוביץ. "טביעה יכולה להימנע ב- 100% מהמקרים אם רק מקפידים שלא לשהות בחוף או בבריכה ללא השגחת מציל"

אל תשחו במקום שאין בו מציל!

"זו אולי נשמעת כמו המלצה פשטנית, אבל הרבה אנשים לא מתייחסים לכללי הזהירות באשר לרחצה בחופי הים או בבריכה", מזכיר ד"ר מוני ליטמנוביץ, מנהל המחלקה לטיפול נמרץ כללי. "טביעה יכולה להימנע ב- 100% מהמקרים אם רק מקפידים שלא להיכנס למצב שבו שוהים בחוף או בבריכה ללא השגחת מציל וללא גישה נוחה לפינוי. "במקרה של טביעה", מציין ד"ר ליטמנוביץ', "הזמן עד להגעת העזרה למטופל הוא קריטי ביותר. הנזק שעלול להתרחש קשור ישירות למשך הזמן מרגע הטביעה ועד לזמן ההחייאה/ העזרה. אדם שטבע נמצא במצב שריאותיו התמלאו במים ולא יכולה להתבצע פעולת החמצון והחלפת הגזים החיונית לתפקוד המערכות השונות בגוף, וכך עלול להיווצר נזק בלתי הפיך לגוף". 

 

לפני נסיעה – חוגרים חגורה או חובשים קסדה!

החופש הגדול הוא תקופה "מועדת לפורענות" בכל הקשור לתאונות דרכים על סוגיהן, במיוחד בקרב הילדים, שמנצלים את החופשה והשמש לבילוי בחוץ. לכן מדגישה ד"ר קליין את הצורך להימנע מלהשאיר ילדים ופעוטות ללא השגחת מבוגר אחראי ככל האפשר. כמו כן, גם ביציאה מהבית יש להקפיד כי ינקטו פעולות בטיחותיות בעת רכיבה על אופניים, קורקינט, רולר בליידס ודומיהם, פעולות דוגמת חבישת קסדה ולבישת מגני ברכיים ומגני מרפקים, שעשויים למנוע פגיעה קשה במקרים של נפילות. בנסיעות ברכב יש להקפיד על חגירה נכונה של פעוטות בכיסאות המיועדים לכך ברכב, וכן לוודא כי הילדים חגורים, גם בנסיעה הקצרה ביותר. הקפדה על חגירת חגורות בטיחות יכולה להפחית משמעותית את חומרת הפגיעה של תאונת הדרכים, אם תתרחש. 

 

  שיהיה חופש נעים ובטוח! 

 

 

 

יש לכם שאלות למומחים שלנו?

היכנסו לפורום רפואת ילדים או לפורום רפואה דחופה, והמומחים שלנו ישמחו לענות 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד