הדר דף הבית בלי JCI

מזג האוויר חם מאוד? כך תתמודדו

מזג האוויר אמור השבוע לחצות השבוע את 40 המעלות וכל החזאים מתריעים על חום קיצוני. מנהל המחלקה לרפואה דחופה ד"ר ג'לאל אשקר מסביר כיצד עומסי החום משפיעים על בריאותנו ומה כדאי לעשות כדי לצלוח את החום בשלום
14/08/2023


שמרו על עצמכם בחום. ד"ר ג'לאל אשקר 

חשיפה לטמפרטורות גבוהות באופן קיצוני יכולה לגרום להחמרה של מחלות ו/או בעיות בריאותיות קיימות, לעתים עד לכדי מוגבלות ומוות בטרם עת, לדוגמה, בתחלואה נשימתית – מזג האוויר החם וזיהום האוויר מגדילים את מספר מולקולות האבק הקטנות באטמוספירה ואת שכיחות סופות החול. כתוצאה מכך עלולות להיגרם הפרעות במערכת הנשימה, ובטווח הארוך הן אף עלולות לגרום למחלות נשימתיות כרוניות, בעיקר לחולי אסטמה ולאנשים הסובלים מאלרגיות.

 

ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר, אנו מאבדים כמות גדולה יותר של נוזלים ונעשים צמאים יותר, וכתוצאה מכך שותים לעתים יותר מדי, עד לכדי מצב של עודף נוזלים בגוף. עבור אנשים הסובלים מלב כושל, מצב של עודף נוזלים עלול לגרום לאי-ספיקת לב בדרגה קשה. עם זאת, החום הכבד גורם לאיבוד כמות גדולה יותר של נוזלים, מה שעלול לפגוע בתפקוד התקין של הכליות, ולכן, מנגד, יש לשתות כמות מספקת של נוזלים.

 

החום מסייע בהפחתת התיאבון ומצד שני הצורך בשתייה גדל. בקרב חולי סוכרת, שמזריקים אינסולין בסמוך לאוכל, אכילה בכמות קטנה יותר ושתייה בכמות גדולה יותר עשויות להשפיע על רמות הסוכר בדם - מה שעלול לגרום לתת-סוכר (היפוגליקמיה). לכן ההמלצה עבור אוכלוסייה זו היא לאכול יותר ארוחות קטנות במהלך היום.

 

בזמן שהטמפרטורה בחוץ גבוהה, כלי הדם במישור העורי מתרחבים ויותר דם זורם אליהם – לצורך הזעה שמקררת את הגוף. כתוצאה מכך, פחות דם זורם לאיברים הפנימיים החיוניים, כמו ללב, לכבד, לכליות, למוח וכדומה. דבר זה עלול לגרום לפגיעה קשה בתפקוד איברים אלו, לעלייה משמעותית בחום הגוף, לאיבוד הכרה ואף למוות.

 

כמו כן, ידוע כי חשיפה מרובה לשמש מגדילה את הסיכון לחלות בסרטן העור, והסיכון עולה עוד יותר בקרב אנשים בעלי גוון עור בהיר.

 

גם בתחום הראייה, ידוע היום כי טמפרטורות גבוהות גורמות לשינוי בתאים של רשתית העין, וכתוצאה מכך נגרמת הפרעה בראייה ופגיעה בחדות הראייה ובאיכותה, בעיקר בקרב אנשים בעלי רגישות יתר בעיניים.

 

ישנם אף מחקרים שמצביעים על כך שלשהייה בטמפרטורות גבוהות ישנה השפעה גם מבחינה התנהגותית, ואפילו נפשית, וכי הן עשויות לגרום להחמרה במצבי חרדה, ניסיונות אובדניים ורגרסיה.

 

אז מה ניתן לעשות?

 

  • להימנע מחשיפה ממושכת לשמש, בפרט ב"שעות החמות", דהיינו, 10:00-15:00, על מנת למנוע מכת שמש וכוויות שונות בגוף.
  • מומלץ לשהות במקום מוצל/ממוזג, בעיקר חולים קשישים וחולים עם מחלות כרוניות כמו מחלות ריאה.
  • לפני כל יציאה לשמש יש להימרח במקדם הגנה.
  • להימנע מפעילויות ספורטיבית/אירובית בחוץ, כמו ריצה.
  • לא להשאיר ילדים ברכב סגור– הטמפרטורה בתוך הרכב גבוהה פי כמה מהטמפרטורה מחוץ לרכב ומהווה סכנת חיים ממשית.
  • יש להקפיד על שתייה מרובה כדי להחזיר את הנוזלים שמאבדים ולמנוע מצבי יובש. בחום קיצוני מומלץ להימנע מטיולים בטבע, מה גם שזו תקופה המאופיינת בהכשת נחשים ועקיצות עקרבים.
  • יש להקפיד על תזונה מספקת בכמויות קטנות לאורך שעות היום, בעיקר בקרב חולי סוכרת.
  • כדאי לשמור תרופות במקרר או בטמפרטורה שאינה עולה על 25 מעלות. בטמפרטורה גבוהה, התרופה מאבדת את התכונה הטיפולית שלה ולכן לא תשפיע על האדם שנוטל אותה.
  • לעובדים בעבודה פיזית, כמו עובדי בניין, חשוב להקפיד על שתייה מרובה, חבישת כיסוי ראש, בגדים מנדפי זיעה ומנוחה במקום מוצל.

 

מתי כדאי לפנות לבדיקה רפואית?

 

בכל מקרה שבו חל שינוי פיזי כלשהו אצל אדם לאחר שהייה ממושכת בחום, לדוגמה חולשה, ערפול הכרה באופן מלא או חלקי, כאבי ראש עזים, התמוטטות, עילפון, חום של 41 מעלות (שמאפיין מכת חום), כאבי שרירים, אפאתיות וכדומה, ובפרט אם המטופל נמנה עם אחת מקבוצות הסיכון שצוינו, חשוב להגיע לחדר מיון/ מרפאה ולעבור בדיקה רפואית.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד