הדר דף הבית בלי JCI

טכניקה חדשנית לביצוע צנתורים מורכבים

במרכז הרפואי הלל יפה בוצע לראשונה צנתור מורכב באמצעות טכניקה חדשנית שנועדה לתת מענה במקרים של הסתיידות חמורה בעורקים הכליליים של הלב, ומאפשרת להימנע מניתוח מעקפים
25/12/2023

מערך הלב של המרכז הרפואי הלל יפה ביצע לראשונה צנתור מורכב בעזרת טכניקה חדשנית שבאמצעותה ניתן לפתוח עורקים מסוידים על ידי "שיוף" וריסוק הרובד הטרשתי בדופן הפנימי של העורק, תוך שימוש בראש יהלום זעיר.

 

ד"ר רמי אבו-פנה, מנהל יחידת הצנתורים במערך הלב (בפועל), שביצע את הפעולה יחד עם פרופ' אהרון פרימרמן וד"ר יניב לוי, מציין: "מדובר בטכניקה חדשנית ביותר המיועדת לתת מענה לצנתורים מורכבים שבהם המטופלים סובלים מנגעים מסוידים, אשר לא ניתן לפתוח/לעבור בטכניקות הרגילות. בעזרת מכשיר ייחודי הדומה למקדחה, אנו נכנסים לתוך העורק בתנועה סיבובית מהירה, תוך שיוף הרובד הטרשתי וריסוק שכבת הסידן בדופן העורק. בכך, למעשה, אפשר להרחיב את הקטע המוצר עם בלון ולהשתיל סטנט בצורה מיטבית. היתרון הגדול בשיטה זו היא שניתן להימנע מניתוח מעקפים. השיטה מחליפה את השימוש בטכניקות קידוח אחרות 'נשלטות' פחות, עם כל הסיכונים שבכך".

 


ד"ר רמי אבו פנה בחדר הצנתורים של המרכז הרפואי הלל יפה

 

הפעולה בוצעה במטופל בשנות ה-60 לחייו, אשר סבל מתפקוד לב ירוד והשתמש באופן קבוע בחמצן ביתי. למטופל הייתה היצרות משמעותית בעורק המרכזי של הלב, שהיה מסויד מאוד ולא ניתן היה לפתוח אותו בשיטה הרגילה. בעזרת הטכניקה החדשה, עבר העורק הכנה מקדימה מצוינת ונפתח בהצלחה, וכך נמנע הצורך בניתוח מעקפים. השיפור במצבו של המטופל היה משמעותי ומידי. כעבור מספר ימים שוחרר לביתו במצב טוב, ללא צורך בחמצן.

 

מנהל מערך הלב בהלל יפה פרופ' אריאל רוגין, ציין: "מערך הלב שלנו מצויד במכשור המתקדם ביותר בעולם, זאת בכדי להעניק למטופלים שלנו את הטיפולים החדשניים והטובים ביותר, בין היתר, טכניקות חדשניות בצנתורים, שנותנות מענה למטופלים עם עורקים מסוידים ובעיות נלוות אחרות, כמו במקרה הזה".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד