הדר דף הבית בלי JCI

מגיעים עם הילד לחדר מיון? זו הגישה החדשנית שתפיג את הכאב

גישה טיפולית חדשנית לטיפול בכאב מאפשרת לצוות הרפואי במחלקה לרפואה דחופה ילדים בהלל יפה להחדיר תחת הנחיית אולטרה-סאונד חומר הרדמה לעצבים שסביב האזור הפגוע ולהפחית מאוד כאב וחרדה מהטיפול הרפואי
15/01/2024

רוב הילדים שמגיעים לחדר המיון בעקבות חתך עמוק או שבר חוששים שמא הטיפול הרפואי יכאב, דבר שמייצר חרדה הן בקרב הילד/ה והן בקרב ההורה. במחלקה לרפואה דחופה לילדים במרכז הרפואי הלל יפה משתמשים בגישה חדשנית שמטרתה הפחתת כאב ודרך כך גם חרדה. תחת הנחיית אולטרה-סאונד, הרופא/ה מאתר/ת את העצביים התחושתיים לאזור הכאוב ומחדיר/ה חומר הרדמה סביבם, כך שהילד לא מרגיש כאב בזמן הפעולה. שיטה זאת מאפשרת מתן טיפול רפואי מיטבי ללא כאב, לצד הפחתת ההתנגדות והחרדה של הילד.

 

ד"ר יאיר קציר, רופא בכיר במחלקה לרפואה דחופה ילדים בהלל יפה, שהכניס את הגישה החדשנית לחדר המיון, מציין: "לכל אזור בגוף יש עצבים תחושתיים. בעזרת מכשיר האולטרה-סאונד אנו מאתרים את הבלוקים העצביים הרלוונטיים למקום הפציעה ומזריקים חומר הרדמה למעטפת של העצב על מנת שהילד לא ירגיש דבר ונוכל לבצע את הפעולה הנדרשת ללא הפרעה וללא תחושת חרדה מצד המטופל. כאשר ילד מגיע לחדר מיון עם שבר או חתך עמוק, האפשרות השכיחה היא לבצע טשטוש כללי/הרדמה, לעתים בתוך חדר ניתוח. שיטת טיפול זו בטוחה יותר שכן כמעט ואינה כרוכה בסיכונים, אין צורך בהתאוששות כפי שקורה לאחר טשטוש, וגם העובדה שהפעולה מתבצעת בתוך חדר המיון הופכת את חווית המטופל לטובה יותר. הילדים בדרך כלל מפחדים מעצם הידיעה שהם צריכים לעבור טשטוש או הרדמה. אנו מסבירים להם על התהליך ובו בזמן כבר מרדימים את העצב, כך שהם אינם מרגישים כאב, מצליחים להתגבר על החששות והפחדים שלהם והופכים להיות שותפים מלאים בהליך הרפואי".

 

עוד מוסיף ד"ר קציר כי השימושים העיקריים בבלוקים עצביים הם במקרים של שברים ותפירות של חתכים עמוקים שלא ניתן לטפל בהם בהרדמה מקומית. כלי זה מתאים גם כטיפול לשיכוך כאבים לזמן ארוך, לדוגמה, כהפחתת כאב לפני ניתוח להוצאת תוספתן או גופים זרים בגפיים.

 


ד"ר יאיר קציר מבצע בלוק הרדמה תחת אולטרה-סאונד במיון ילדים הלל יפה
 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד