הדר דף הבית בלי JCI

ייחודי בהלל יפה: שילוב איורוודה באבחון וטיפול במחלות דרכי העיכול

מכון הגסטרואנטרולוגיה במרכז הרפואי הלל יפה הוא הראשון מבין בתי החולים בארץ שמציע למטופליו רפואה הודית מסורתית המכונה "איורוודה", לצד הרפואה הקונבנציונאלית
21/01/2024

במכון הגסטרואנטרולוגי של המרכז הרפואי הלל יפה הוכנסה לאחרונה גישה ייחודית לאבחון מחלות במערכת העיכול וטיפול בהן, המכונה איורווֵדה - Ayurveda.

 

"מדובר ברפואה הודית עתיקה המסייעת לטיפול וריפוי מחלות שונות, וגם במחלות מעיים תפקודיות, כגון מעי רגיש או במטופלים יציבים עם מחלות מעיים כרוניות שאינן פעילות, כגון קרוהן או קוליטיס, הזקוקים לתמיכה בהיבטים נוספים למחלתם הבסיסית. הטיפול העיקרי נעשה תוך שימוש נכון ב'חומרי הטבע' – תזונה וצמחי מרפא, בשילוב המלצות להרגלי חיים נכונים, הכול בהתאמה אישית", מציין ד"ר ערן מגון M.D, מחלוצי הרפואה האיורוודית בישראל ויועץ בשיטת האיורוודה למחלות דרכי העיכול ומחלות כבד במרכז הרפואי הלל יפה.

 

"הטיפול משלב גוף ונפש. מעבר לתשאול והאבחון הגופני, אנו מאבחנים גם את טיפוס הגוף-נפש בעזרת בדיקת גלי דופק בשורש כף היד, המספקת לנו מידע רחב אודות מצב האיברים הפנימיים בגוף, רמת הרעלים, כוחות הריפוי, הסטרס והעייפות".

 

"אין זה סוד שתזונה נכונה ואורח חיים בריא תורמים לבריאות ולאיכות חיים, לריפוי ממחלות שונות, ובמיוחד מחלות דרכי עיכול וכבד. אנו מעניקים למטופלנו 'רפואה משולבת', הרואה באדם כשלם, וכוללת טיפול רפואי קונבנציונאלי, לצד טיפולי רפואה משלימה, כמו רפלקסולוגיה, דיקור ואיורוודה, כך שהמטופל מקבל טיפול כוללני ומקיף המותאם אישית למצבו", מציינת מנהלת המכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי הלל יפה פרופ' יעל קופלמן. "המטופלים זוכים למעטפת רחבה של שירותים, ביניהם דיאטנית, פסיכולוג רפואי, עובד סוציאלי וטיפולי רפואה משלימה, כדי להיטיב עם מחלתם ולהקל על התסמינים מהם סובלים".

 


ד"ר ערן מגון בבדיקת מטופלת במכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי הלל יפה

 

מה מיוחד באיורוודה לעומת שיטות רפואה אחרות?

 

הגישה: האיורוודה מתייחסת לגוף, לנפש, לרוח ולחושים. היא מוגדרת כשיטה שמלמדת מה מזיק ומה מועיל לאדם בכל תחומי החיים – תזונה, פעילות גופנית, צמחי מרפא, הקשבה לצרכי הגוף והנפש והרגלי חיים.

 

אבחון טיפוס הגוף-נפש: הטיפול האיורוודי מותאם לא רק לבעיה או למחלה, אלא גם לטיפוס "הטבע המולד" של המטופל. לצד הבירור המקיף של התלונות והסימפטומים מהם סובל המטופל, האיורוודה לוקחת בחשבון את המרכיבים הייחודיים שמאפיינים את הטיפוס ואת חוסר האיזון הספציפי של הטיפוס, ומאפשרת התוויה של טיפול במטרה להשיב את המטופל לאיזון ובריאות.

 

מגוון שיטות טיפול: רפואת האיורוודה מעניקה מגוון רחב של שיטות טיפול הכוללות תזונה, צמחי מרפא, שיטות להפחתת מתח כמו מדיטציה ותרגילי נשימה, איזון מערכת העיכול, טיפולים לאיזון ולסילוק רעלים והנחיות לאורח חיים בריא.

 

"האיורוודה רואה חשיבות רבה בתפקוד מערכת העיכול מבחינת עוצמתה והיכולת שלה לפרק ולספוג בקלות את מרכיבי הארוחה ואבות המזון. רוב המחלות נגרמות מהצטברות רעלים הדרגתית ומתמשכת עקב מזון לא מתאים או מערכת עיכול שאינה מצליחה להחדיר לגוף את החומרים הרצויים שבמזון, וגורמת לתסיסה, כבדות וחומרי פסולת בכמות מוגברת. על פי האיורוודה, חומרים אלה, המכונים לעיתים 'רעלים', מצטברים ברקמות הגוף ומחלישים אותו. ברוב המקרים הם הסיבה העיקרית לבעיות ולמחלות כרוניות, כגון בעיות ליחה ואסטמה, בעיות עור ופסוריאזיס, בעיות מפרקים, אלרגיות שונות, עייפות, מחלות מערכת העיכול, מיגרנה ועוד", מסביר ד"ר מגון.

 

לסיכום, הדרך הטובה ביותר להתגבר על מחלות, בפרט כשמדובר במחלות דרכי עיכול וכבד, כוללת טיפול קונבנציונאלי עיקרי לצד שילוב של רפואה משלימה ואיורוודה, אשר מגייסת את כוחות הריפוי הטבעיים ונשענת על תזונה מותאמת אישית, צמחי מרפא, שיטות להפחתת מתח ועוד. לעיתים דווקא השילוב בין השתיים מביא להטבה משמעותית בקרב מטופלים הסובלים ממחלות תפקודיות של מערכת העיכול ולהתמודדות טובה יותר עם מחלות כרוניות.

 

לקביעת תור למכון הגסטרואנטרולוגי במרכז הרפואי הלל יפה יש לחייג 04-7748488/731.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד