הדר דף הבית בלי JCI

בדיקת הכבד שחשוב לבצע לפני שיהיה מאוחר

ללא כאב, ובדיוק מרבי – פיברוסקאן (אלסטוגרפיה) היא הבדיקה שתוודא שהכבד שלכם תקין. הבדיקה, שאינה בסל הבריאות, מבוססת אולטרה-סאונד, אינה פולשנית, לא כואבת, ומאפשרת, לרוב, לדעת במדויק מה מצב הכבד, ללא הסבל הכרוך בנטילת ביופסיה
27/05/2024

בשנה החולפת החל המרכז הרפואי הלל יפה לבצע בדיקת אולטרה-סאונד של הכבד – או בשמה המקצועי בדיקת פיברוסקאן. הבדיקה מתבצעת במרפאת הכבד של מחלקה פנימית ב', בניהולו של ד"ר סייף אבו מוך, מומחה ברפואה פנימית וברפואת הכבד.

 

"מחלת כבד כרונית יכולה להיגרם על ידי כבד שומני, צריכת אלכוהול מופרזת, נגיפי הפטיטיס B ו-C (צהבת B ו-C), תרופות וסיבות נוספות", מסביר ד"ר אבו מוך. "בקרב חולים במחלת כבד כרונית, רקמת הכבד הבריאה הופכת עם השנים לצלקת שאינה מתפקדת וזה גורם להתפתחות שחמת הכבד, מצב שבו הכבד מאבד מהגמישות שלו והופך נוקשה. ככל שמספר הצלקות בכבד גדל, הולכת ופוחתת יכולתו לתפקד. אי לכך, אחד הדברים החשובים הוא קביעת דרגות הצטלקות. הדבר יכול להיעשות על ידי ביופסיה של הכבד – בדיקה פולשנית, כאשר החלופה הקיימת היא בדיקת הפיברוסקאן ואולטרה-סאונד של הכבד, שכאמור, אינה פולשנית ומדויקת בדיוק כמו הביופסיה, רק ללא הכאב הפיזי המלווה לנטילת ביופסיה".

 

במהלך בדיקת הפיברוסקאן נבדקת כמות הכבד השומני ונעשית הערכה של דרגות החומרה. אחת הבעיות הידועות של כבד שומני היא כי לא ניתן לחוש בתסמיניו, ובדרגות הצטלקות הכבד הגבוהות, נוצרת, כאמור, שחמת הכבד והאדם החולה עלול להגיע עד לכדי הזדקקות לניתוח השתלה ואף מוות.

 

 

למי מיועדת הבדיקה?

 

הבדיקה מיועדת לכל אדם שחולה במחלת כבד ידועה, אך גם לסובלים מהשמנת יתר ולחולים בסוכרת. שתי האחרונות ידועות כיוצרות נזק מצטבר לכבד, אשר לא בהכרח יורגש עד למצב של מחלה מתקדמת.

 

"כמעט 75% מהחולים בסוכרת יסבלו גם מכבד שומני", מציין ד"ר אבו מוך, "בדיקת תפקודי כבד לא בהכרח תראה מחלה, והסימפטומים אינם מורגשים. לכן חשוב מאוד ללכת להיבדק גם אם מרגישים טוב".

 

כיום, בדיקת הפיברוסקאן ניתנת במסגרת סל הבריאות (טופס התחייבות של קופת חולים) רק לחולי כבד עם צהבת מסוג C. עם זאת, היא מומלצת גם לסובלים מצהבת מסוג B, לסובלים ממחלה אוטואימונית של הכבד, מכבד שומני, וגם לחולי סוכרת ולסובלים מהשמנת יתר. במרכז הרפואי הלל יפה ניתן לבצע את הבדיקה בתשלום.

 

לפרטים נוספים וקביעת תור: 04-7744414.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד