הדר דף הבית בלי JCI

המכון לפיזיותרפיה של "הלל יפה" מציג: "דיקור מערבי" להקלה על כאבים

שיטת הדיקור המערבי, המבוצעת על ידי פיזיותרפיסטים שהוסמכו לכך, מיועדת לטיפול בכאבים משניים הנובעים מנזקים לרקמות הגוף
18/10/2011
 
הפיזיותרפיסט ברוניסלב צ'ארני מבצע דיקור מערבי. צילום: רפי קורן

אין לזה שום קשר לרפואה סינית, למרות השימוש במחטים, וזה אמור לסייע בהקלה על כאבים שנגרמו כתוצאה מנזק לרקמות - קוראים לזה "דיקור יבש" או "דיקור מערבי", וזו שיטת טיפול שמבוצעת רק על ידי פיזיותרפיסטים שעברו הכשרה לכך. המכון לפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה הוא אחד מבתי החולים הראשונים בארץ שעושים שימוש בשיטה שהולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרונות

 

שירות חדש במכון לפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה מציע שיטת דיקור שהחלה לצבור תאוצה בשנים האחרונות ואינה שייכת לתחום הדיקור המוכר מהרפואה המשלימה. השיטה קרויה "דיקור מערבי" או "דיקור יבש", ומשמשת לטיפול במה שקרוי כאב משני – כאב הנובע מנזק לרקמת הגוף. 

 

"לדוגמא", מסביר ברוניסלב צ'ארני, פיזיותרפיסט במכון לפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה, שהתמקצע בטיפול זה, "אם המטופל סובל מכאבים כתוצאה מנזק לרצועות הברך, אנו נדקר את האזור הכאוב בנקודה ספציפית שתסייע להורדת הכאב באותה הנקודה.  הדיקור לא מתקן את הנזק שכבר נגרם לרצועה, אבל בהחלט מסייע לכאב הכרוני שנגרם למטופל בגלל אותו הנזק".

 

בעניין זה, חשוב להבין ולזכור כי הדיקור היבש אינו מרפא לבדו, ומהווה חלק מתוכנית טיפולית שעשויה לכלול מספר שיטות משולבות כגון: עיסוי עמוק, מתיחת רקמות, תרגילים ועוד.

 

איך זה עובד? ובמה שונה שיטה זו מהדיקור הסיני המוכר?

 

הדיקור המערבי נעשה באמצעות מחטים קצרות באורך של 13 מ"מ בלבד ונמשך בין שלושים שניות לשתי דקות בלבד בנקודה הכואבת. בדיקור המערבי ישנן שתי שיטות עבודה: דיקור שטחי ודיקור עמוק. הרעיון בפעולת הדיקור הוא שהיא גורמת לפעולה כימית (שפעול) של סיבים (מכנו-רצפטורים) האחראים בגופנו להעברת תחושת הכאב, וחשוב מזה, תחושת הסכנה. סיבים אלה עטופים בקרום מיוחד (מיילין), שהוא קרום מוליך הגורם להגברת קצב העברת התחושה, ונמצאים בדיוק מתחת לעור הגוף ומתחת למעטפת של השרירים. הסיבים אחראים, למשל, להעברת התחושה הראשונית של מגע חום פתאומי, כאב, דקירות וכדומה – כפי שאנו חשים ברגע של פציעה. 

 

"דקירת האזור הספציפי שבו המטופל מרגיש כאב בשיטת הדיקור המערבי, גורמת להעלאת רמת הסרטונין במוח – החומר האחראי לשיפור מצב הרוח, שגם גורם לחסימת אותם סיבים/ רצפטורים האחראים לתחושת הכאב ובכך גורמת להקלה על הכאב", מסביר צ'ארני.

 

עוד הוא מוסיף ומסביר: "כאבים שנגרמים מאותה פגיעה בסיבים/רצפטורים אינם מגיבים בצורה טובה למשככי כאבים ממשפחת המורפיום ואחרים, ודווקא השיטה הזו, שלכאורה נראית בטיפול בכאב לשם הקלה על כאב, מייצרת בגוף באופן טבעי הקלה על הכאב, זאת, כל עוד "נוגעים" בנקודה הנכונה".

 

השפעה נוספת של הדיקור המערבי היא על מערכת העצבים המרכזית. על ידי הדיקור של החלק העליון של עמוד השדרה, שממנו יוצאים העצבים של המערכת הסימפתטית (חלק ממערכת העצבים, האחראי לכיווץ כלי דם, כיווץ סמפונות בריאות, הגברת מטבוליזם תאי, הגברת קצב הלב ועוד), אנו יכולים להגיע לאיזון של מערכות העצבים בגוף ועל ידי כך להוריד כאב ממקור עצבי.

 

בנוסף לזה, ניתן לדקור צלקות שנוצרות כתוצאה מניתוחים או פציעות על מנת לרכך אותן ולהוריד את הכאבים מהאזור. ביצועו של דיקור מערבי "במקומות הנכונים" מאפשר להכפיל את כמות המורפיום הטבעי המיוצר בגוף האדם.

 

כאמור, הדיקור המערבי מתחלק לטיפול שטחי וטיפול עמוק. הטיפול העמוק, בניגוד לזה השטחי, מיועד לרקמות עמוקות יותר בגוף וכולל עבודה עם שרירים עמוקים הקשורים בעיקר למערכת המייצבת והמניעה של הגוף. לסוג דיקור זה מגוון רחב של מחטים באורכים שונים, מ-13 מ"מ כמו בדיקור השטחי ועד כדי 100 מ"מ, זאת  על מנת שתהיה אפשרות להגיע לשרירים אצל אנשים בעלי ממדי גוף גדולים.

 

הרעיון שעומד מאחורי דיקור עמוק הוא נגיעה ב- trigger points - נקודות מסוימות בתוך השריר שהשפעה עליהן מסייעת לשחרור השריר כולו.

 

"כאב עמוק שנובע מכיווץ של השריר נגרם עקב הפרעה של זרימת חמצן לשריר, ירידה של רמת ה-PH, וכתוצאה מכך מחסור בדם בתוך השריר ואיבוד של יכולות לשחרר כיווץ", מסביר צ'ארני, "ברגע שנדקור את הטריגר פוינט, ניצור שטף דם מיקרוסקופי מקומי שלא קשור לזרימת הדם המקורית אל תוך השריר. הדם מביא מולקולות חמצן אשר יוצרות את החומר הנדרש להפעלת החומר המניע בתא (ATP) והכיווץ ישתחרר. ככל שהשריר גדול וחזק יותר, כך כמות הטריגר פוינט באותו שריר יכולה להיות גדולה יותר".

 

האם פעולת הדיקור המערבי עלולה לפגוע בשריר והאם כולם יכולים להיעזר בה?

 

הרעיון בדיקור המערבי הוא, שאם אנו מפיקים התכווצות של השריר בעת דיקור עמוק, זה אומר שישנה בעיה בשריר. שריר שאין בו שום בעיה לא יתכווץ מדקירת מחט. לכן, דיקור מערבי אינו פוגע בשרירים. בנושא זה, חשוב לציין כי, כעיקרון, ניתן לדקר כמעט כל שריר בגוף, אם כי כל מקרה צריך להיבדק לגופו. דוגמא היכולה להיחשב כבלתי שגרתית היא ביצוע של דיקור מערבי עמוק עקב בעיה שרירית במפרק הלסת (TMJ) לטובת השפעה על הפחתה של כאב מקומי.

 

ישנם מספר גורמים שלא מאפשרים לבצע דיקור. לדוגמא, אסור לבצע דיקור עמוק לשרירי עמוד שדרה לאנשים שעברו את גיל 60. הסיבה היא משום שלאנשים בגיל הזה ישנם, לרוב, שינויים ניווניים בעמוד השדרה ולכן רצוי להימנע מסיכונים מיותרים, ולא להחדיר מחטים לאזור כה רגיש. הגבלה נוספת קיימת אצל אנשים בעלי רגישות יתר לתחושת מגע/דקירה/כאב או אנשי הסובלים מפחד ממחטים.

 

בכל מקרה, כל מי שמעוניין לעבור טיפול בדיקור, צריך לפנות לפיזיותרפיסט, אשר יאבחן אותו ויחליט אם הדיקור הוא הטיפול האולטימטיבי לבעיה שממנה הוא סובל. חשוב מאוד כי הדיקור, בעיקר העמוק, ייעשה על ידי פיזיותרפיסט מוסמך שהוא בעל ידע נרחב באנטומיה של גוף האדם ועבר הכשרה בשיטה זו.

 

כאמור, במכון לפיזיותרפיה של המרכז הרפואי הלל יפה החלו לטפל בשיטה זו במסגרת הטיפולים הניתנים למטופלים במכון ובאופן שגרתי.

 

למחלקה לפיזיותרפיה

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד