הדר דף הבית בלי JCI

לומדים על דו קיום יהודי-ערבי בהלל יפה

קבוצת סטודנטים מארה"ב, קנדה ואנגליה הגיעה למרכז הרפואי הלל יפה על מנת להתרשם מהעבודה המשותפת רבת השנים של אנשי סגל ערבי ויהודי אלה לצד אלה. ד"ר ג'קי וינברג ליווה אותם
6/02/2012

בשבוע החולף הגיעו למרכז הרפואי הלל יפה 23 צעירים וצעירות, שבאו לעמוד מקרוב על החיים בדו קיום רפואי בבית חולים, זאת במסגרת פרויקט של עמותה בשם "משפחה אחת", עמותה המסייעת למשפחות שכולות נפגעות פעולות איבה ולפצועים נפגעי טרור – ערבים ויהודים. 

 

ד"ר ג'קי וינברג, פסיכולוג מדריך במרכז להתפתחות הילד של המרכז הרפואי הלל יפה ומנהל השירות הפסיכולוגי החינוכי בעיריית חדרה, שתיאם את הביקור בבית החולים, מספר: "סטודנטים מארה"ב, קנדה ואנגליה בני 18 ו- 19 הגיעו לביקור לימודי בישראל. במסגרת שהותם בארץ הם מבקרים במקומות שונים על מנת ללמוד על החיים במדינה בהיבטים שונים, ביניהם על החיים בדו קיום – ערבים לצד יהודים. כשד"ר יצחק מנסדורף, פסיכולוג עמית ומנהל הפרויקט, ביקש ממני להגיע לבית החולים שלנו כדי שהסטודנטים יראו במו עיניהם מצב של עבודה בדו קיום של ערבים לצד יהודים ולא רק ישמעו עליו בכיתה סגורה, שיתפתי בדבר את פרופ' מאיר אורן, מנהל המרכז הרפואי הלל יפה, שמיד הסכים להרצות בפניהם ולדבר על הנושא בגילוי מלא".

 

בביקור השתתפו גם ארבעה הורים שכולים מהמגזר הערבי (מוסלמים ונוצרים), שבניהם התנדבו לשרת בצה"ל ונהרגו בפעילות מבצעית במסגרת השירות הצבאי.  

 

כאמור, ניתנו הרצאות לסטודנטים על הפעילות בבית החולים באופן כללי, וכן נערך ביקור במכון להתפתחות הילד.   

 

פרופ' מאיר אורן, מנהל המרכז הרפואי , התייחס למרקם העדין של מטופלים יהודים לצד מטופלים ערבים, וכן למרקם העדין שיוצרת עבודה משותפת של סגל יהודי וערבי. הוא הסביר שבכל שנותיו בבית החולים הוא לא נתקל במצב שבו עניין הדת השפיע על מתן טיפול רפואי, משום שהראייה של הרפואה והסיעוד היא שוויונית. יתר על כן, כאשר הקשו הסטודנטים בשאלות באשר לקשיים של החיים והטיפול הרפואי בדו קיום, נתן להם פרופ' אורן דוגמה איך לפעמים, כאשר מטופל יהודי מאושפז לצד מטופל ערבי, נוצר מצב שהמבקרים של המטופלים מסייעים בעת הצורך זה למטופל של האחר בהבאת כוס מים, קריאה לאחות וכו'.  

 

ד"ר מוחמד מחאג'נה, מנהל המכון להתפתחות הילד של המרכז הרפואי הלל יפה, שהרצה גם הוא בפני הסטודנטים, הוסיף לדבריו של פרופ' אורן בהסבירו על המרכז הרפואי ועל הוויית הדו קיום בין ערבים ויהודים המאושפזים אלה לצד אלה ועל העבודה המשותפת של הצוות המעורב. הוא ציין כי ישנם יתרונות לעובדה שהצוות המטפל הוא רב-לשוני, כך שניתן להסביר לכל מטופל בשפתו ובלשונו ובכך למנוע מצבים של חוסר הבנה וחוסר תקשורת עקב קשיי שפה.  

 

הסטודנטים לא הסתירו את התלהבותם מחוויית הביקור בבית החולים וציינו כי למדו בצורה מוחשית על פן אחר ביחסי יהודים-ערבים שלא היו מודעים אליו עד כה וכי הביקור הזה ייצרב בתודעתם. 

 

הסטודנטים בחברת פרופ' אורן, ד"ר וינברג וד"ר מנסדורף

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד