הדר דף הבית בלי JCI

זהירות: פורים לפניך

כדי שהפורים הזה יעבור בשלום, ורק נשמח ולא ניפגע - קבלו מגוון עצות ממומחי המרכז הרפואי הלל יפה: מאילו תחפושות ומשחקים מומלץ להימנע ומה ממש לא כדאי לעשות (לשתות ולנהוג!)
5/03/2012

בסוף השבוע הקרוב נחגוג את חג הפורים על שלל תחפושותיו, מאכליו ושמחותיו. רגע לפני שהחג נכנס בשערנו, מובאות לפניכם מספר עצות שימושיות ממומחי המרכז הרפואי הלל יפה שיאפשרו לכולנו לשמר את האווירה ההיתולית של החג.

 

 

 ד"ר שטיינר. "הימנעו מתחפושות העשויות מחומרים שנוטים להידלק"

הימנעו מתחפושות דליקות

"ישנן תחפושת העשויות מחומרים דליקים במיוחד, כגון מלמלות, פלסטיקים דקים, ניירות, צמר גפן ועוד", אומר ד"ר צבי שטיינר, מנהל היחידה לכירורגיית ילדים במרכז הרפואי הלל יפה. "לעניין זה, רצוי לנסות להימנע מתחפושות העשויות מחומרים שנוטים להידלק בקלות. אם בכל זאת נעשה שימוש בחומרים כאלו, יש להקפיד שהתחפושת תהיה ניתנת לתלישה בקלות במידת הצורך".

 

משחקים בנפצים   

"בכל שנה אנו נתקלים בילדים שנפצעים כתוצאה ממשחק אסור בנפצים", אומר ד"ר שטיינר, "בהקשר הזה, חשוב להבין כי החומר הקיים בתוך הנפצים הוא חומר שמאוד רגיש לתנודות חום, ולכן כל פעולה יכולה לגרום לעליית הטמפרטורה בסביבת הנפץ ולהפעילו ללא התראה". ההמלצה של ד"ר שטיינר היא כמובן להרחיק נפצים מטווח ידיהם ועיניהם של הילדים ולא לעודד אותם לשחק בהם, כדי להימנע מכוויות מיותרות, אפילו הקטנות ביותר.

 

אם בכל זאת אירעה כווייה, ממשחק בנפצים או מתחפושת שהתלקחה, רצוי למהר ולשטוף את האזור במים קרים. בשום פנים ואופן לא לעשות שימוש בחומרים מחטאים כגון אלכוהול, אלו יכולים רק להגביר את הנזק שכבר נגרם. כמו כן, חשוב ביותר להגיע בהקדם למיון להערכת המצב ולקבלת טיפול מתאים. "בהקשר של תחפושות עבור תינוקות ופעוטות", מוסיפה ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים ב"הלל יפה", "חשוב גם להקפיד שהתחפושת לא תכלול חרוזים קטנים או דברים מתפרקים, כדי שהילד לא יבלע בטעות חלק מהתחפושת, דבר העלול לגרום לחנק".  

 

 ד"ר קליין. "השתמשו באיפור ראוי ואיכותי, למניעת אלרגיות"

 

קעקועים זמניים ואיפור 

"שימוש באיפור ראוי ואיכותי, ושאינו פג תוקף, חשוב למניעת הופעה של אלרגיות כלשהן", מדגישה ד"ר קליין. "כמו כן, רצוי מאוד להימנע מביצוע קעקועי חינה, הנחשבים לקעקועים זמניים. אנשים רבים אינם מודעים לכך שקעקועי חינה עלולים לגרום להתפתחות של אלרגיה חריפה שנגרמת מהחומר הקיים בחינה. זוהי אלרגיה שמתפתחת במהירות וגורמת למעין כווייה בעור, ואף משאירה פעמים רבות צלקות לעד. במקרה שהתרחשה תגובה אלרגית אצל הפעוט או הילד, יש לשטוף את המקום במים וסבון (בסיסי) בלבד, להימנע ממריחת קרמים קוסמטיים ולגשת לרופא על מנת לקבל תרופה אנטי אלרגנית כלשהי או טיפול".

 

שתיית אלוכוהול 

ידוע שבפורים נהוגה אצל המבוגרים מצוות "עד דלא ידע" – כלומר, שתייה לשוכרה עד ערפול חושים. בעניין זה מבקש ד"ר אשקר ג'לאל, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ב"הלל יפה", לנהוג בצורה אחראית למרות המנהג והמסורת.  

 

"ההשפעה של שתיית אלכוהול על כל אחד מאיתנו היא אינדיבידואלית ותלויה במין, גיל, משקל, כמות האוכל שנצרכה עם השתייה, כמות האלכוהול שלגמנו וסוגו, וגם מרכיבים כגון תרופות שהאדם נוטל והמצב הנפשי שבו הוא נתון בזמן השתייה. מכאן שנושא המידתיות חשוב וקריטי מאוד לעניין זה.  

 

 ד"ר אשקר. "אם שתיתם - תנו את המפתחות למי שלא שתה"

"ראשית, אם החלטתם לשתות, אל תעשו זאת על בטן ריקה ואל תעשו זאת בהגזמה יתרה. שנית, אמנם שתיית אלכוהול לאחר ארוחה דשנה מעכבת את ספיגתו בגוף במידה מסוימת, אך האפקט שלה יהיה בדיוק אותו אפקט גם אם לא אכלנו דבר. הווה אומר: ערפול חושים, הערכה לקויה של זמן, צמצום שדה הראייה, תחושת ביטחון מופרזת ועוד.

 

"לכן", מדגיש ד"ר אשקר, "חשוב מאוד להיות אחראים בטרם התחלתם לשתות. זכרו שגם בקבוק בירה אחד יכול לגרום לתופעות שהוזכרו לעיל, ולכן אין לנהוג ברכב לאחר שתיית אלכוהול ולו בכמות המינימאלית ביותר. תנו את מפתחות הרכב למי שלא שתה או פשוט קחו מונית או אוטובוס בחזרה הביתה".

 

פורים שמח! 

 

יש לכם שאלות למומחים שלנו?
היכנסו 
לפורום רפואת ילדים או לפורום רפואה דחופה והתייעצו.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד