הדר דף הבית בלי JCI

חיבוק ראשון בלי אמא

שון (שם בדוי) ננטש על ידי אמו. כעת הוא מאושפז בפגייה של המרכז הרפואי הלל יפה, שם הוא מקבל טיפול רפואי צמוד מצוות הפגייה והרבה חום ואהבה מהמתנדבות של עמותת "חיבוק ראשון"
15/07/2012

כבר חודש ימים שבפגייה של המרכז הרפואי הלל יפה מאושפז שון (שם בדוי), תינוק יפה מראה, שאין מי שלא מתאהב בו ממבט ראשון. מלבד מצבו הרפואי הדורש טיפול אינטנסיבי, לשון אין בעיקר מה שיש לרוב התינוקות בימיהם הראשונים – חיבוק מאמא. שון ננטש על ידי אמו, שהשתמשה בסמים במהלך כל הריונה, ונמצא כעת בתהליך בגמילה. מסביבו צוות רפואי המטפל בו במסירות, ולצד הצוות, במשמרות של 4 שעות – אמהות מחבקות חלופיות, הפועלות תחת פרויקט מיוחד בשם "חיבוק ראשון", כדי שמלבד הטיפול, גם הצד הרגשי לא יחסר, עד שתימצא לשון משפחה הולמת שתסכים לאמצו.  

 

"לפני שנתיים", מספרת ענת נווה, העובדת הסוציאלית של מחלקת ילודים ופגים במרכז הרפואי הלל יפה, "התחלנו את ההתקשרות מול עמותת 'חיבוק ראשון', עמותה שהוקמה בדצמבר 2004, שכשמה כן היא – מספקת חלופה לתינוקות שננטשו וזקוקים למגע וחום אמהי עד לאימוצם או עד למציאת חלופה אחרת.  

 

"עד אז", היא מספרת, "לא היה לנו צורך בהפעלת שירותי העמותה, כי לשמחתנו לא היו אצלנו תינוקות שננטשו ונאלצו 'לגדול' במחלקה. לפני שנתיים נוצר מצב ראשון של פגית צעירה שאמה הבהירה שלא תוכל לגדלה. מתוקף היותה פגית, היא שהתה במחלקה זמן רב ואז גם יצרנו קשר עם עמותת 'חיבוק ראשון' וקיבלנו את שירותיה הנפלאים".  

 

מדי שנה כ- 300 תינוקות בישראל ננטשים על ידי הוריהם מסיבות שונות. על תינוקות אלו נגזרת בדרך כלל שהות ממושכת בבית החולים ללא טיפול הורי מסור. תינוקות אלו זוכים לטיפול רפואי מסור, אך החלק הרגשי עלול להיות מוזנח בשל עודף משימות של הצוות. למקום זה נכנסת עמותת חיבוק ראשון על מתנדבותיה, שמספקת את החלופה ההורית הזמנית ובכך מסייעת להחלמה תקינה של התינוק ולהתפתחותו התקינה. 

 

"ישנם מחקרים שמוכיחים ששלושת החודשים הראשונים לחיי התינוק הם קריטיים לתהליך הסתגלותו לעולם, לתחושת הביטחון שלו ולהתפתחותו", מדגישה יסמין פרץ, האחות האחראית של יחידת הפגייה ב"הלל יפה", שיחד עם ענת נווה וצוות הפגייה פועלת לתיאום של הגעת מתנדבות העמותה ליחידה. "מכיוון שלאחר הלידה היה ברור ששון יצטרך טיפול גמילה שיארוך זמן, פנינו מיד לעמותה, והתגובה הייתה הגעתן של המתנדבות המופלאות שלהן".  

 

שון, שקיבל את שמו באופן זמני על ידי אחת מאחיות היחידה, נמצא, כאמור, בפגייה זה כחודש ימים. חודש שבו הוא זוכה לטיפול במצבו הפיזי המיוחד, אבל גם לחיבוקים חמים במיוחד מהאמהות של "חיבוק ראשון".  

 

"יש לציין", אומרת ענת נווה, "כי אימו של שון ויתרה עליו מתוך מחשבה שאינה יכולה לטפל בו או לדאוג לו במצבה. אנחנו קישרנו בינה לבין רשויות הרווחה ואנו תקווה כי גם היא תיקלט בתכנית גמילה, אך כמובן שזו בחירה שלה, בשני המקרים". 

 

"מבחינה רפואית", מסביר ד"ר פלדמן, מנהל מחלקת ילודים ופגים, "מצבו השתפר מאוד מאז שנולד והועבר לפגייה. הוא עבר כאן תהליך לא פשוט, אבל הוא פייטר לא קטן, ומלבד הסיוע הטיפולי המסור הוא מקבל גם תמיכה רגשית מצוינת – כל אלו בהחלט צופנים לו עתיד טוב כילד רגיל לכל דבר".  

 

ובינתיים, יושבת דנה יניב, תושבת קיסריה ואם לארבעה, יחד עם שון. שרה לו שירים, מחייכת אליו, ובעיקר, מחבקת אותו. עוד מספר שעות יגיעו להחליף אותה ולהמשיך לחבק אותו "מסביב לשעון". הצוות ב"הלל יפה", מצדו, מחבק בחזרה את האמהות האלו ומקווה בשביל שון שימצא בית חם ואוהב בעתיד ובו יקבל חיבוקים טובים לא פחות. 

 

 דנה בפגייה עם שון

 

לכתבה בנושא ששודרה באתר נענע 10

 

ל

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד