הדר דף הבית בלי JCI

"הגנב של הראייה"? לא בהלל יפה

לקראת שבוע הגלאוקומה, שיחול בשבוע הבא, יועמד ב- 12.3.2013 דוכן ייעודי שבו יבצעו אנשי יחידת העיניים של הלל יפה בדיקת לחץ תוך עיני, בדיקה פשוטה לאיתור המחלה. הציבור מוזמן
4/03/2013

"הגנב השקט של הראייה" הוא השם המקביל של מחלת הגלאוקומה, מחלה הפוגעת בסיבי עצב הראייה וגורמת לאיבוד שלהם. "זוהי מחלה כרונית ופרוגרסיבית המופיעה בדרך כלל בשתי העיניים", מסבירה ד"ר ביאטריס טיאוסנו, מנהלת יחידת העיניים של המרכז הרפואי הלל יפה.  "מבחינה תפקודית, המשמעות היא איבוד שדה ראייה באופן הדרגתי, דהיינו, איבוד הראייה ההיקפית. ככל שהפגיעה בסיבים רבה יותר, כך קטן גם שדה הראייה של האדם, עד שהאובדן מגיע למרכז השדה, וכך לכדי איבוד ראייה טוטאלי (במקרים החמורים). מכיוון שהמחלה, ברוב המכריע של המקרים, אינה מתבטאת בכאבים או בתחושה של איבוד שדה ראייה, דהיינו, היא "פתאום מופיעה", הרי שחלק גדול מהחולים מגיע לטיפול רק כשהנזק במצב מתקדם. מהבחינה הזו, גילוי מוקדם בהחלט יכול להציל את עצב הראייה".

 

אז מה עושים? 

הדבר הפשוט ביותר הוא ביצוע בדיקה להערכת הלחץ התוך עיני. מדובר בבדיקה פשוטה ביותר וקצרה ביותר. מזליפים לעין טיפה של חומר הרדמה ובעזרת מכשיר שנקרא טונומטר בודקים את הלחץ התוך עיני. התהליך הוא ללא כאב, ללא הרחבת אישונים או טשטוש ונגמר בתוך פחות מדקה.

 

בדיקת לחץ תוך עיני - יכולה להציל את הראייה

 

איפה עושים את הבדיקה ומתי? 

"את הבדיקה אפשר לבצוע אצל כל רופא עיניים, ורצוי לבצע אחת לתקופה", מסבירה ד"ר טיאוסנו. "מכיוון שהיא תוקפת גברים ונשים כאחד, ובעיקר בגיל המבוגר, ההמלצה היא לבצע אותה לפחות פעם בשנה, מגיל 40, ואילו על אנשים היודעים על סיפור משפחתי של גלאוקומה – להתחיל הרבה קודם".   

 

בשבוע הבא, ביום שלישי, 12.3.2013, בין השעות 09:00 ל- 12:00, צוות יחידת העיניים יעמיד דוכן לבדיקת לחץ תוך עיני. הדוכן ימוקם בכניסה לבניין אשפוז א'. מדובר בשירות שהוא ללא תשלום ומוגש כשירות לציבור במסגרת שבוע המודעות למחלת הגלאוקומה.  

 

 למחלקת עיניים

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד