הדר דף הבית בלי JCI

בדיאטה? אפשר גם בפסח

פסח הוא חג של הרבה מצות ולא מעט ארוחות משפחתיות כבדות. ובקיצור, קלוריות. אז איך בכל זאת שומרים על תפריט מאוזן ונמנעים משבירת הדיאטה? שרה שטרן קטיעי עם מספר עצות וטיפים
20/03/2013

 
שבלילה הזה נפסח על כמה מצות. פסח לשומרי משקל

עם בוא האביב רבים מאיתנו מרגישים שהגיע הזמן להשיל את העודפים ולהכין עצמם לקראת הבגדים הקצרים ובגד הים. ואז, דווקא אחרי שנרשמנו לחדר הכושר ובנינו לעצמנו תפריט דיאטטי מאוזן, מגיעים שמונת ימי חג הפסח על שלל פיתוייהם הקולינאריים הנכללים בארוחות החג, וזה עוד לפני שהזכרנו בכלל את המצות.

 

אז מה עושים ואיך נמנעים מביטול שגרת תפריט הדיאטה? 

"בשלב הראשון", מציעה שרה שטרן קטיעי, מנהלת שירותי הדיאטה של המרכז הרפואי הלל יפה, "רצוי לבדוק מה ערכה הקלורי של ארוחת ליל הסדר. תפריט ארוחת הפסח הוא לרוב תפריט ידוע מראש החוזר על עצמו בשינויים קלים בכל שנה. בשלב השני, אם נדע מה ההיצע הקיים, יקל הדבר על הבחירה במאכל שעליו לא נרצה לוותר ועל בבדיקת האפשרות להחלפת מטעמים מסוימים באחרים שערכם הקלורי נמוך יותר". 

 

תפריט מסורתי לחג הפסח והחלופות האפשריות לו 

כפתיחה, מציגה שרה שטרן קטיעי את כמות הקלוריות הקיימת בארוחת החג המסורתית:

 

המאכל המסורתי 

ערכו הקלורי (בקק"ל) 

4 כוסות יין  

612  

חרוסת – תערובת של תמרים, אגוזים, תפוחים ופירות אחרים – 2 כפות (כ-50 גרם)  

160 

כרפס-סלרי 

 אפשר לאכול בלי הגבלה 

2 מצות 

320 

חזרת/חסה 

אפשר לאכול בלי הגבלה 

ביצה 

80 

1 כף גדושה כבד קצוץ  (כ-60 גרם) 

100 

2 קניידלעך  

200 

מרק עוף צח 

60-40 

2 קציצות דג – גפילטע פיש 

200 

תפוח אדמה אפוי 

100 

מנת בשר בקר או עוף 

400-250 

מנה אחרונה – עוגה עשירה 

400 

שתייה נוספת – מים/סודה/משקה דיאט 

0 

סה"כ לארוחה 

2,600-2,200 קק"ל 

 

והחלופות? "החלופות הן בהחלט משהו ש'אפשר לחיות איתו'", מציינת שרה שטרן קטיעי. "אפשר להגביל את כמות היין שאנו שותים או להמיר אותו במיץ ענבים, וכך לחסוך כ-250 קק"ל. את המצות הרגילות אפשר להמיר במצות קלות שחוסכות חצי מערכן הקלורי המקורי ( 80 קק"ל למצה במקום 160 קק"ל למצה). לגבי הקינוח, מציעה שרה לוותר על העוגה החגיגית ולשתות כוס תה צמחים עם שתי עוגיות בוטנים, ובכך לצמצם את כמות הקלוריות בכ-300".

 

מאכלים נוספים שמהם רצוי להימנע או פשוט להגביל את הצריכה שלהם בחג הפסח הם מאכלים המכילים אגוזים (600 קק"ל ל-100 גרם) או קמח מצה (150-100 קק"ל ליחידה). 

 

טיפים נוספים שכדאי לאמץ עם כניסת החג: 

  • בחרו לאכול רק מה שאתם באמת אוהבים, ותרו על מה שברור שהוא עתיר קלוריות או אכלו ממנו במידה. 
  • בין הארוחות הגדולות אכלו ארוחות קטנות וצנועות, על מנת שלא תגיעו לארוחת החג "מורעבים". לדוגמה: יוגורט עם תאנה יבשה או אגוזים, ירקות חתוכים, ביצה קשה וחצי מצה או שתייה חמה בליווי חצי מצה ועליה ריבה או בדבש. 
  • בעיית העצירות – תוצר נלווה של אכילת מצות בפסח. הקפידו לאכול ירקות בכל ארוחה, גדולה כקטנה. פעולה פשוטה זו תקל על בעיה זו או אפילו תימנע אותה לחלוטין.   
  • שתו הרבה, אבל היזהרו משתייה מרובה של יין או משקאות מתוקים עתירי קלוריות.  
  • המשיכו לעסוק בפעילות גופנית. בחג אנחנו יושבים הרבה ונחים הרבה. גם אם הקפדנו על אכילה בהתאם לקצובה הרצויה, עדיין רצוי להשתדל "לשרוף" עודפי קלוריות על ידי ביצוע פעילות גופנית.  
  • הכינו מדי יום מזונות דלי קלוריות שיהיו בהישג יד, הרבו באכילות ירקות ופירות, וכן מזון דל בשומן. 

 

"מניעת השמנה בחג", מסכמת שרה שטרן-קטיעי, "טמונה לא רק בסוג המזון שאנו צורכים, אלא גם ביכולת לשמור על שגרה. לכן, נסו לעמוד במגבלות שקבעתם לעצמכם לארוחת החג ולחג כולו, וגם אם חרגתם מעט או אפילו הרבה, אל תענישו את עצמכם בצום ביום שלמחרת, אלא תתחילו את היום הבא עם התארגנות קולינארית מחודשת".  

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד