הדר דף הבית בלי JCI

"הנחשים עדיין כאן"

12/11/2013

אמנם כבר אמצע נובמבר, אך לדברי החזאים, צפויים לנו עוד ימים חמים. מזג האוויר ההפכפך הצליח כנראה לבלבל לא רק אותנו, אלא גם את הנחשים, שבימים כתיקונם מתכוננים לקראת שנת החורף שלהם. למרכז הרפואי הלל יפה הגיעה אמש אוריה בת העשר מכפר הרוא"ה, לאחר שהוכשה על ידי נחש בפתח ביתה. הנחש, מסוג צפע, הפתיע את אוריה בזמן כניסתה לביתה והכיש אותה ברגלה. אלעד, אביה, לא איבד את העשתונות, לכד את הנחש הצעיר והכניס אותו לצנצנת מטבח. ביקור במרפאה המקומית לא השאיר ספק כי יש לשלוח את אוריה לטיפול בבית חולים.

 

לדברי ד"ר ניתאי לוי ממחלקת הילדים בהלל יפה,"אוריה הגיעה עם תגובה מקומית להכשה שהתבטאה בנפיחות ברגל וכן הקאות. כיוון שלא התפתחה תגובה רב-מערכתית, לא היה צורך בטיפול בנסיוב נגדי והשארנו אותה להשגחה במחלקה".

 

כמות הארס המוזרקת מהכשת נחש קטן הינה קטנה בהתאם, אך קיימת טענה כי הארס של נחשים צעירים עלול להיות פעיל יותר. לדברי ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים בבית החולים, גם נחש צפע קטן הוא ארסי ויש לנקוט משנה זהירות במפגש עימו. "התופעות האופייניות להכשה הן נפיחות, כאבי בטן, חום וירידה בלחץ דם. לא כל אדם אשר הוכש יהיה חייב בטיפול בנסיוב, אך גם אם לא הופיעו תסמינים חריפים במיוחד, יש לפנות לבדיקה בבית החולים לקביעת המשך הטיפול". עוד מציינת ד"ר קליין, "שלא כמו במקרה של אוריה, אין צורך להביא את הנחש לחדר המיון – מרבית ההכשות הינן של נחשי צפע, והטיפול הוא בהתאם".

 

ד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה, מספק המלצות – מה לעשות ומה רצוי שלא לעשות במקרה של הכשת נחש:

  • עם זיהוי ההכשה על האדם לשכב במצב מנוחה ולזוז מעט ככל הניתן. סימפטומים כגון בלבול, איבוד הכרה, הקאות ושלשולים או חום הינן אינדיקציה לכך שאכן ארעה הכשה.
  • יש לקבע את האיבר הנפגע.
  • אין לבצע את אחת מהפעולות הבאות: לשתות אלכוהול, לחבר בין נקודות ההכשה ולמצוץ את הארס החוצה, למרוח חומרים שונים על מקום ההכשה. כמו כן, אין לשים חסם מקומי על מקום הפציעה בכדי להימנע מהלם עם פתיחתו בחדר המיון.
  • יש לפנות את האדם מידית לקבלת טיפול מתאים בבית החולים.
  • בעבודה בגינה – רצוי לעבוד עם כפפות בכדי למנוע הכשה.

 לסיכום, אם לא תחול הרעה במצבה, צפויה אוריה להשתחרר ביממה הקרובה מבית החולים. ואתם, נצלו את מזג האוויר לשהייה בחיק הטבע, רק פתחו את העיניים, כי הנחשים עדיין כאן.

 

 

 


אוריה וד"ר ניתאי לוי עם הנחש המכיש

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד