הדר דף הבית בלי JCI

"הטבעת נפלה"

2/03/2014

בשבוע החולף בוצע במרכז הרפואי הלל יפה הליך חדשני, תוך שיתוף פעולה של מומחים מתחום הגסטרואנטרולוגיה והכירורגיה, להוצאה ללא-ניתוח של טבעת סיליקון, שחדרה לתוך הקיבה.

 

ניתוחי טבעת להצרת הקיבה היו ניתוחים שכיחים ביותר בשנים עברו, לצורך הפחתה במשקל. בניתוחים אלו, הושמה טבעת סביב הקיבה וחוברה לצינורית תת-עורית בבטן. בניפוח הצינורית התת-עורית ניתן היה לשלוט במידת ההידוק של הטבעת סביב הקיבה ובמידת ההפרעה לאכילה. אחד הסיבוכים המוכרים של שיטה זו, מופיע בחלוף השנים, כאשר הטבעת חודרת לתוך הקיבה. חדירה זו יכולה לגרום הפרעות בבליעה, כאב ואף דימום.

 

בהליך שבוצע ב"הלל יפה" בשבוע החולף, הייתה מעורבת אישה שעברה את ניתוח הטבעת לפני כ-12 שנה. בחודשים האחרונים החלה להתלונן על הפרעות בבליעה והקאה עם תוכן דמי. בדיקה גסטרוסקופית שעברה במכון הגסטרואנטרולוגיה ב"הלל יפה" גילתה כי המקור לתלונות הוא טבעת הסיליקון, שחדרה את דופן הקיבה מבחוץ פנימה, וכי יש צורך להוציאה.

 

בהליך משולב, כאמור, של צוות המכון לגסטרואנטרולוגיה, בראשות ד"ר יעל קופלמן, וצוות המחלקה לכירורגיה, הוצאה הטבעת מתוך הקיבה בשיטה אנדוסקופית, ללא צורך בניתוח הקיבה. בסיוע צינור המוחדר דרך הפה בוצע חיתוך של הטבעת והוצאתה דרך הפה. במקביל, נעשה חתך קטן בדופן הבטן, שדרכו הוציא הכירורג, ד"ר גמאל ג'יזמאווי, את הצינורית התת-עורית.

 

"למעשה", מסבירה ד"ר יעל קופלמן, מנהלת המכון הגסטרואנטרולוגי, "שיטה זו מאפשרת להימנע מניתוח 'פתיחת בטן' או חיתוך של הקיבה, ובכך גם יתרונותיה הרבים – היא חוסכת פרוצדורה כירורגית גדולה המחייבת אשפוז ממושך, חוסכת כאבים ותחלואה הנלווים לפעולה כירורגית, היא כוללת זמן ביצוע קצר יותר ובהתאם זמן קצר יותר בו נתון האדם תחת הרדמה". האישה שעברה את התהליך ב"הלל יפה" שהתה לצורך השגחה בלבד ושוחררה לביתה כעבור מספר ימים במצב טוב וללא התופעות מהן סבלה.

 

השיטה החדשנית בוצעה עד כה רק בשלושה בתי חולים גדולים בארץ, כאשר "הלל יפה" שמח להצטרף אליהם ולספק פתרון זעיר-פולשני מתקדם וראוי שיתרונותיו, כאמור, רבים ביותר.

 

 


צוות המכון לגסטראנטרולוגיה והמחלקה הכירורגית בזמן ההליך

 

 

 

צילום הטבעת שהתרופפה בתוך הקיבה

 

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד