הדר דף הבית בלי JCI

הטיפ הבריא שלך ליום האישה

יום האישה החל השבוע הוא סיבה טובה להקשיב למספר טיפים שיש לרופאות מומחיות מהמרכז הרפואי הלל יפה לתת לך. והעיקר- הבריאות!
8/03/2015

בענייני בריאות ישנם דברים, שבין אם תרצי ובין אם לא – שייכים לתחום הנשי בלבד. אספנו מספר טיפים מרופאות בכירות במרכז הרפואי הלל יפה בתחומים השונים, במיוחד עבור יום האישה. בין אם תחליטי ליישם ובין אם לא, אולי תגלי גם מספר דברים חדשים שלא ידעת:

 

 

הטיפ של ד"ר נעה ברר ינאי, מנהלת המכון הנפרולוגי: "הקדישי שעה ביום לעצמך".

 

"כרופאה נפרולוגית, אני נתקלת בהרבה מאוד אנשים שהמחלה שלהם מושפעת במידה רבה מאורח חייהם – תזונה לקויה, היעדר פעילות גופנית, עישון וצריכת אלכוהול. במחלות הקשורות לנפרולוגיה (מחלות דם), יש לעניין שמירה על אורח חיים נאות, ובעיקר תזונה ופעילות גופנית, קשר רב למניעת התחלואה. נשים רבות, בעיקר כאלו שמנהלות קריירה ענפה לצד חיי משפחה תובעניים, שוכחות את עצמן, ומוותרות על פעילות גופנית, תזונה מאוזנת ואחרים. מכאן הדרך לתחלואה קצרה יותר. במהלך חיי כרופאה, עם קריירה תובענית במיוחד, אני מקפידה להקדיש לפחות שעה ביום לטפל בעצמי – בעיקר לפעילות גופנית. שעה של ריצה, שחייה או הליכה בבוקר יכולה לסדר את כל היום, אבל גם חוג כלשהו או כל פעילות שתהיה בלי ילדים, לא בעבודה ובלי בן הזוג – לבד לעצמך, יכולה להשפיע משמעותית מבחינה מנטאלית ופיזית. מעבר לכך, כרופאה חשוב לי מאוד להוות מודל אישי – אם אני דואגות לבריאותי, הרי שבבואי למטופלים או למטופלות אני יכולה תמיד להגיד להם, שאם אני מצליחה למצוא שעה ביום לפעילות גופנית – גם הם יכולים".

 

 

 

הטיפ של ד"ר אסנת ולפיש, אחראית הריון בסיכון, מחלקת נשים ויולדות:  "הגלולה נגד הריון – יש לה יתרונות רבים אך גם חסרונות, וגם – אין צורך בתקופת ניקוי לאחר ההפסקה בנטילת הגלולות לשם כניסה להריון".

 

"ללא ספק, אחת מההמצאות החשובות לאיכות חייהן של הנשים במהלך המאה הקודמת היתה הגלולה למניעת הריון. היא מקנה לנו את החופש לתכנן ילודה עם מי ומתי שנחפוץ. עם זאת, חשוב לזכור מספר דברים בעת נטילת גלולות: הראשון – זהו אמצעי מניעה יעיל למניעת הריון, אך הוא אינו יעיל במניעת הדבקה במחלות מין כגון איידס, הרפס ומחלות נוספות שעלולות לעשות שמות בגוף האישה. ההמלצה היא להשתמש בגלולות באופן מושכל, ואם אין בן זוג קבוע, או שאין מידע מספיק על בן הזוג – יש להשתמש גם בקונדום. חיסרון שני, מוצנע יותר, בכל הנוגע לגלולות – יש מחקרים המראים שהן פוגמות בחשק המיני. עניין החשק אולי פחות רלוונטי לנשים צעירות ורווקות, אך בזוגיות הנמשכת שנים האתגר בתחזוק הקשר המיני מורכב גם כך. זכרי שקיימים אמצעי מניעה אחרים שאולי מתאימים לך יותר.

 

"אחת הטעויות הנפוצות בקרב נשים היא שאם הן מעוניינות להיכנס להריון והן נטלו גלולות (זמן רב או זמן מועט), הרי שחייב לעבור פרק זמן משמעותי של מספר חודשים עד שהגוף 'יתנקה' והאישה תחזור להיות פורייה באופן 'טבעי'. ההנחה הזו מוטעית. בעת הפסקת הגלולות האישה שבה לבייץ ולהיות פורייה, ויתרה מזו, בספרות הרפואית מצוין כי מיד לאחר הפסקת הגלולות הסיכוי לביוץ כפול – דהיינו, שתי ביציות והריון תאומים – אף גדול יותר".

 

 

 

הטיפ של ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים: "אל תתייאשי גם אם הילד חוזר מהגן כל פעם עם מחלה אחרת".

 

"אין כמעט אימא שלא נתקלה במצב הבא: הילד הגיע לפרקו ונכנס לגן. מהרגע הזה, כל שבוע הוא חולה במשהו אחר. איכשהו, למרות שבעידן שלנו כבר יש מעורבות רבה גם של האבות, עדיין מרבית האחריות מוטלת על האמהות, והן אלו שמפסידות ימי עבודה או מוזעקות על ידי הגננת להוציא אותו מהגן. אז לפני שאת מתייאשת ושוקלת להוציא אותו מהגן לגמרי, שיתחזק בבית ויחזור לגן רק בגיל מאוחר יותר, קבלי את ההסבר הבא: נכון, הוא יהיה יותר חולה בהתחלה, וכך סביר להניח שזה יימשך עד גיל שנתיים-שלוש. החדשות הטובות הן שעדיף שיהיה חולה ויקבל את התנגודת הרצויה בגיל צעיר, מאשר לשמור אותו מוגן בבית. למה? כי בגיל מאוחר יותר ההשפעה של מחלות מסוימות גרועה יותר. כמו כן, החשיפה לאלרגנים יוצרת חיסון טבעי אצל הילד. אז לא, אל תתני לו אקמול ותשלחי אותו לגן, אבל אל תתייאשי".

 

 

 

הטיפ של ד"ר מיכל שטיין, מומחית ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות: "התחסני".

 

"ישנם מספר חיסונים חשובים לנשים, בשלבים השונים של החיים. במידה שההיריון או הלידה צפויים להיות בעונת השפעת – חשוב ביותר להתחסן כנגדה. השפעת עלולה לגרום למחלה קשה ביותר ואף למוות, בקרב נשים הרות ובקרב תינוקות צעירים, ולכן אישה הרה המתחסנת מגנה הן על עצמה והן על תינוקה בחודשי חייו הראשונים.

 

"בנוסף, בטרימסטר השלישי של  ההיריון, סביב שבוע 30, מומלץ ביותר להתחסן כנגד שעלת, שהיא מחלה קטלנית לתינוקות צעירים. חשוב שהאם תתחסן, תפתח נוגדנים ותעביר אותם לתינוקה - כך נוצרת הגנה כפולה: גם אנו מפחיתים את הסיכון שהאם עצמה תחלה ותדביק את תינוקה, והתינוק יהיה מוגן מפני הדבקה גם מאחרים בזכות הנוגדנים שקיבל מאמו.

 

"חיסון נוסף, קריטי לבריאות נשים, הוא החיסון כנגד נגיף ה-HPV.  זהו חיסון מהפכני, הראשון שנועד למנוע סרטן. נגיף ה-HPV גורם ליבלות בגניטליה, התמרה טרום-סרטנית ובהמשך לסרטן צוואר הרחם, כמו גם לסרטנים אחרים – סרטני הפה והלוע, סרטן הרקטום ועוד. הנגיף עובר ביחסי מין, אך בניגוד לרוב המחלות המועברות במין – קונדום אינו מגן בפני הדבקה בצורה טובה שכן המעבר הוא מעור לעור. הנתונים שנאספו עד כה ברחבי העולם, לאחר מתן עשרות מיליוני מנות חיסון, מורים שהחיסון יעיל מאוד במניעת יבלות חרוטיות והתמרה טרום-סרטנית, ובנוסף, בטוח מאד. יעילותו של החיסון מיטבית כשהוא ניתן בתחילת גיל ההתבגרות, ולכן כיום ניתן כחיסון שגרתי לנערות בגיל בית הספר (בכיתות ח'). עם זאת, לחיסון ישנה יעילות בכל גיל, ולכן הוא מומלץ לגם לנערות ולנשים בוגרות יותר. ניתן להתחסן עד גיל 45 בקופות החולים".

 

 

 

הטיפ של ד"ר ביאטריס טיאוסנו, מנהלת מחלקת עיניים: "להתאפר כמה שפחות".

 

"אולי זו לא תהיה ההמלצה הכי פופולארית, אבל דווקא כרופאת עיניים, שנפגשת עם כל התופעות שגורמים תכשירי איפור, גם כאלו שנבדקו היפו-אלרגנית ואפילו כאלו שמופקים מצמחים ונחשבים 'טבעיים', זו עדיין המלצתי ואני משתדלת ליישם אותה גם על עצמי. אני נתקלת בנשים שמתאפרות עם אותו התכשיר שנים ויום אחד מפתחות אליו אלרגיה שגורמת לנפיחות, אודם ובצקות. איפור מכיל חלקיקי צבע, חלקיקי מגנזיום ועוד חומרים שהם סיבה לאירעות אלרגיה. אם בכל זאת חשוב לך להתאפר, שימי דגש על מספר דברים: בדקי תאריך תפוגה ואם הוא לא מופיע (על מרבית התכשירים הקוסמטיים, לצערי, עדיין לא מופיע), קני במקום שמחזיק את התכשיר בצורה הולמת והחליפי אותו לפחות פעם בשנה. עשי שימוש בתכשירים שמוגדרים כהיפו-אלרגניים, והחזיקי את האיפור בהתאם לתנאים הרשומים עליו. הימנעי ככל הניתן מאיפור בתוך העין – זה מתכון בטוח לאודם, נפיחות ותופעות אחרות".

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד