הדר דף הבית בלי JCI

פסח, דיאטה ומזג אוויר לניקיון

פסח מביא איתו שפע של מצבים מאתגרים לבריאות הגוף והנפש. מומחי המרכז הרפואי הלל יפה מספקים כמה עצות שימושיות בכדי שתעברו את החג בשלום
24/03/2015

חג הפסח בפתח ועמו שלל הנלווים המסורתיים – ניקיונות נמרצים של כל חלקה טובה בבית, האובך שמגיע בשבוע שלפני, הוויכוחים המשפחתיים באיזה צד תתקיים הפעם ארוחת החג, החרדה מהשאלות המעצבנות של הדודות וההתמודדות עם שבירת הדיאטה בשבוע החג רצוף הארוחות.  מומחי המרכז הרפואי הלל יפה נחלצים לעזרתכם עם מספר עצות שימושיות.

 

 

חרדת חגים – מה עושים עם זה?

 

"הפחד או החרדה מהחגים, מה שלפעמים אנחנו קוראים לו Holidays Blues, הוא מצב עונתי שכיח", מסבירה ד"ר אלה לנדא, מנהלת המרפאה לבריאות הנפש מבוגרים בשירות לבריאות הנפש של המרכז הרפואי הלל יפה.

 

"מדובר בחרדה שתוקפת לא רק את מי שמראש נמצא ב'קבוצת סיכון' כזו או אחרת, דהיינו, מי שכבר סובל ממחלת נפש כלשהי, אלא גם 'אותי ואותך' – אנשים שברוב ימות השנה מתפקדים כרגיל ומתמודדים עם לחצים בצורה הנחשבת נורמטיבית".

 

אחת הסיבות היא בעיות משפחתיות שנוטות לעלות במלוא עוזן דווקא בתקופת החגים – החל בפגישה עם החותנת הלא אהודה, דרך שאלות וקושיות שעולות במפגשים אלו, כגון "למה אתה עדיין רווק?", "מתי תעשו כבר ילד?", "השמנת?" ואחרות, וכלה בהתלבטויות כמו אצל מי תהיה הארוחה. לפעמים גם הארוחה עצמה עלולה ליצור מתחים – הרצון לרצות את האורחים, היזכרות בטראומות עבר או בקרובי משפחה לא אהובים, וגם הלחץ מכך ש"האורחים לא אכלו כלום".

 

כל אלו עלולים להביא לרגשות קשים, לחוסר שקט נפשי, היעדר שינה, אובדן הנאה, ירידה בערך העצמי ובביטחון העצמי ואחרים. מה שעוד יכול לקרות הוא חשבון נפש ותחושות מאזן של הצלחה או כישלון המלוות את חרדת החג המתקרב, ובהתאם, הגברה של תחושת הפסימיות והמתח הנפשי. בנוסף, קיים העניין הכלכלי שעלול להלחיץ –עלות הארוחה, המתנות ועוד.

 

"ההתמודדות עם חרדת החגים היא בשני היבטים עיקריים", מסבירה ד"ר לנדא. "ראשית, בקבוצת הסיכון – אנשים שכבר לוקים בדיכאון. אצל אלו אנחנו רואים עלייה בפנייה למיון, בעיקר במהלך החגים ולאחריהם. כמטפלים, אנו משתדלים 'לפתוח' את הנושא כבר בחודש המקדים, על מנת למנוע הידרדרות במצב. שנית, בקרב אלו שהחגים אכן יוצרים אצלם דכדוך עמוק, גם אם זמני, ההמלצות להתמודדות, שרובן נעות סביב הרעיון של זיהוי מקור החרדה או הדיכאון והתמודדות פרטנית מול כל גורם וגורם, הן למצוא דברים חיוביים במצב הקיים, כמו העובדה שהחותנת מבשלת נהדר, או להבין שמדובר במפגש קצר של מספר שעות בלבד".

 

מה שחשוב לדעת הוא שלרוב, דכדוך החגים חולף כאשר החגים חולפים. אין זה אומר שצריך להתעלם ממנו, אלא להתמודד עימו, ובוודאי אם העניין פוגע בתפקוד. במקרים קיצוניים, ובמיוחד אם החרדה והדכדוך לא חולפים גם אחרי החגים, רצוי לפנות לעזרה מגורם מקצועי ובעל סמכא. חשוב לזכור, גם אם אתם מרגישים שאתם לוקים בחרדת חגים – אתם "בחברה טובה".

 

 

אוכל, קדימה אוכל

 

זה מתחיל מארוחה אחת גדולה, ולאחריה, השבוע העוקב נמלא לעתים בארוחות נוספות. מה עושים עם כל הקלוריות ואיך לא שוברים את הדיאטה?

 

"לפני שמתחילה ארוחת החג כדאי לשים לב להרכב הארוחה", מספקת שרה שטרן קטיעי, מנהלת שירותי הדיאטה של המרכז הרפואי הלל יפה, עצה חשובה. "לרוב, הארוחה אינה משתנה משמעותית וכוללת היצע מסורתי לחג בן מספר מנות. כמובן שאם יודעים מה ההיצע הקיים, הדבר יקל בבחירה במאכל עליו לא נרצה לוותר, או בהחלפת מטעמים מסוימים באחרים בעלי ערך קלורי פחות". 

 

בהקשר זה, אפשר בהחלט להגביל את כמות שתיית היין או להמיר אותה במיץ ענבים וכך לחסוך כ-250 קלוריות. את המצות הרגילות אפשר להמיר במצות קלות, שחוסכות חצי מערכן הקלורי המקורי (80 קלוריות למצה קלה במקום 160 קלוריות למצה רגילה). לגבי הקינוח, שטרן-קטיעי מציעה לוותר על העוגה החגיגית ולשתות כוס תה צמחים עם שתי עוגיות בוטנים, וכך לצמצם את כמות הקלוריות בכ-300 קלוריות. מאכלים נוספים מהם רצוי לנסות להימנע או להגביל את הצריכה בחג הפסח הם מאכלים המכילים אגוזים (600 קלוריות ל-100 גרם), וקמח מצה (100-150 קלוריות ליחידה).

 

חשוב שתבחרו לאכול רק מה שאתם באמת אוהבים ותוותרו על מה שברור שהוא עתיר קלוריות או אכלו ממנו במידה. בנוסף, נסו שלא להפסיק את הפעילות הגופנית שעסקתם בה עד כה, למרות שבחגים ובין ארוחה לארוחה, העניין בהחלט הופך מאתגר. "שריפה" של ארוחת החג, גם אם הקפדנו שלא לאכול באופן מוגזם, עדיין חשובה.

 

חשוב גם לזכור, מניעת השמנה בחג טמונה לא רק בסוג המזון שאנו צורכים, אלא גם ביכולת לשמור על שגרה. לכן, נסו לעמוד במגבלות שקבעתם לעצמכם לארוחת החג ולחג כולו, וגם אם חרגתם משמעותית אל תצומו, אלא נסו להתארגן מחדש. 

 

 

 

 

האקונומיקה עובדת שעות נוספות

 

ניקיונות הפסח הם חלק בלתי נפרד מההכנות לחג, עליו עמלים חלקנו ימים רבים לפני ערב החג עצמו. במסגרת זו, חשוב לשים לב לעובדה שבחלק מהזמן הילדים נמצאים בחופשה, מסתובבים בבית, ולפעמים אפילו מסייעים, בעת הניקיון ונחשפים לאפשרות של פגיעה מחומרי ניקיון, במגע עורי או בבליעה.

 

"בהקשר זה", מדגישה ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים ב"הלל יפה", "יש להקפיד על הרחקת חומרי ניקיון מסוכנים מילדים, על מנת שלא תהיה חשיפה לאלמנטים החומציים והמסוכנים שבם. רבים מהסבונים שבשימוש, אמנם, אינם מהווים סיכון רב במקרה שהילד בלע כמות מסוימת שלהם, אך ישנם אחרים שבהם חומרים בעלי יכולת פגיעה גבוהה של ממש (חומרים קורסיביים), כגון מסירי שומנים למיניהם, אקונומיקה ועוד. גם אם הילד בלע כמות קטנה – הדבר דורש התערבות רפואית מיידית".

 

במקרה של בליעת חומר ניקוי מומלץ שלא לגרום לילד להקאה. אפשרות אחת היא לתת לילד לשתות חלב, שהוא אנטי-חומצי, אם כי אין מדובר בטיפול "אופטימאלי". במידה שנוצרו נגעים בריריות הפה או מגע של חומרים בעיניים, ישנה אפשרות שחומר הניקוי יפגע בכל מערכת העיכול, ולכן חשוב לפנות לקבלת טיפול רפואי. גם במקרה של קשיי נשימה עקב חשיפה לחומרי ניקוי (לדוגמה, מסירי אבנית למיניהם), יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי. במקרים בהם חומר הניקוי נשפך על חלק גוף כזה או אחר, יש לשטוף את האזור במהירות במים רגילים על מנת להסיר שאריות. אם נוצרה כוויה או צריבה בעור, אזי אפשר למרוח משחות מקומיות להרגעה, כגון משחות ההרגעה השונות הניתנות לתינוקות או משחות המכילות סטרואידים במינון נמוך (ניתנות במרשם רופא בלבד). כמובן שחשובה דרגת הכוויה והתפתחותה. ישנם מצבים בהם כמות החומר יוצרת נזקים גדולים מדי ואז חייבים לפנות לקבלת סיוע רפואי מיידי.

 

 

 

 

האובך שלפני הסערה

 

בוודאי יהיה חזאי שיוכל להסביר בפירוט מתבקש מדוע הימים שלפני הפסח, בדיוק כשסיימנו לנקות כל פינה בבית, מביאים עמם גם מזג אוויר אביך ומלא אבק. עם זאת, מה שוודאי הוא, שלאובך ולאבק ישנה השפעה על בריאותינו ויש לנקוט משנה זהירות.

 

"כ-15% מכלל האוכלוסייה סובלים מאלרגיה או קשיי נשימה, שמחמירים בתקופות שמזג האוויר הוא אביך", מסביר ד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה של המרכז הרפואי הלל יפה, "מזג אוויר זה הוא תוצר של חלקיקי עפר, חול ואבק בצפיפות גבוהה הנישאים ברוח ומביאים עימם מעין סופות אבק וחול העלולות להישאר באוויר זמן רב עד לשטיפתן בגשם חזק או הגעתה של רוח חזקה. בתקופה שלפני הפסח, אנו עדים לימים בהם האובך רב ומהווה מטרד רציני, הן לסובלים מבעיות נשימה, הן לאוכלוסיות רגישות והן למי שמנקה את הבית לקראת הפסח".

 

לעניין זה, כבר התפרסמה אזהרה לגבי מזג אוויר קיצי מלווה בסופות חול, שאמור לפקוד אותנו בימים הקרובים.  האבק באוויר, המתלווה לאבק שמנקים בבית, עלול לגרור אחריו תופעות של קשיי נשימה, נזלת אלרגית, עיניים דומעות, כאבי ראש וצרידות בלתי מוסברת.

 

ההמלצה של ד"ר אשקר עבור שני סוגי פגיעות האבק המדוברות היא מעט הפוכה: בעוד שבמקרה של סופות האבק ומזג האוויר האביך אכן מומלץ שלא לשהות בחוץ זמן רב, לא לעסוק בפעילות מאומצת ולדאוג לאיטום טוב של הבית למניעת חלקיקי אבק וחול, במיוחד באשר לאוכלוסיות הסיכון, הרי שבמקרה של ביצוע עבודות הניקיון לפסח, יש להקפיד לנקות בצורה מתונה ולדאוג לאוורור מתאים שימנע פגיעה של אלרגנים שונים.

 

בשני המקרים, כאשר ישנה הרעה במצב הנשימה או בהופעות אלרגיות אחרות, יש לפנות לרופא על מנת לקבל טיפול מתאים כגון אינהלציה או תרופות נוגדות אלרגיה. כמו כן, רצוי להישמע להוראות משרד הבריאות, במיוחד לאוכלוסיות רגישות כגון ילדים, נשים בהיריון, קשישים ואלו הסובלים ממחלות כרוניות של הנשימה.

 

והעיקר – שיהיה פסח שמח וחג אביב נעים!

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד