הדר דף הבית בלי JCI

"לב שבור – תיקון נדיר"

בן 19 שנפל מצוק בגובה 20 מטר והגיע לבית החולים עם פגיעות רב-מערכתיות ועם פציעת לב קשה, זכה בחייו מחדש בשל תושייתו של צוות יחידת הטראומה של המרכז הרפואי הלל יפה
20/04/2015

לפני כחודש ימים הגיע למרכז הרפואי הלל יפה היית'ם מאסרי, בן 19 מהישוב כפר קרע, לאחר שנפל מצוק בגובה כ-20 מטרים בחוף מכמורת. "הוא הגיע מרוסק לחלוטין", מסביר ד"ר בוריס קסל, מנהל יחידת הטראומה, שהוזעק לבית החולים במקביל להודעה על הגעתו הקרובה של מאסרי. "הוא סבל מדימום מוחי, שברים בעמוד השדרה, שברים בצלעות ובאגן ושברים קשים בגפיים התחתונות, דימומים בחזה ובבטן, קרעים במעיים ובטחול ובעיקר – מה שאובחן בשלב מוקדם מאוד - דימום באזור הלב".

 

מאסרי הועבר במהירות לחדר ניתוח, שם נמצא כי הדימום בלב קריטי, משום שמקורו בקרע מורחב בפרוזדור הלב השמאלי. יש להדגיש כי מדובר בפציעת טראומה שכמוה מתוארים מקרים בודדים בלבד בעולם בספרות המקצועית הרפואית - דהיינו, כתוצאה מכלל חבלות החזה הקהות המדווחות הסיכוי לפגיעה בלב הוא פחות מחצי אחוז, כאשר מכלל החבלות בלב, שכיחות הפגיעה שהייתה למאסרי הינה 2%. כמו כן, שכיחות התמותה בפגיעות כגון זו היא למעלה מ-80%.

 

"על מנת לעצור את הדימום, שהיה ממוקם בחלקו האחורי של הלב, הפעולה הנדרשת הייתה להזיז את הלב ממקומו הטבעי, כדי להגיע לקרע", מספר ד"ר קסל. "כל הניסיונות להזיז את הלב לצורך הגעה לאזור הפגוע לא צלחו, מכיוון שהדבר גרם לירידות חדות בלחץ הדם ולהפרעות קצב קיצוניות, והדימום המשיך בלי הפסקה", הוא מתאר. 

 

הפתרון היצירתי בו נקט ד"ר קסל היה שימוש במכשיר המיועד ליצירת חיבור בעת ניתוח מעיים – פתרון מאולתר שהוכח כפתרון שהציל את חייו של מאסרי. היכולת להפסיק את הדימום, אפשרה גם ביצוע פעולות ניתוחיות אחרות נוספות שנדרשו להצלת חייו. מאסרי שכב ביחידה לטיפול נמרץ כללי, כשמשפחתו לידו כל העת והוא זוכה לטיפול מסור רב-מקצועי ורב-מערכתי. בסך הכול עבר מאסרי ארבעה ניתוחים, שהיו חיוניים לייצוב מצבו, חלקם כירורגיים וחלקם אורתופדיים. במהלך כל הניתוחים קיבל כמות גדולה של מנות דם, המשתווה להחלפת מחזור הדם בגופו בכללותו כחמש פעמים. לפני כשבוע עלו כל המאמצים הכבירים האלו בתמורה הטובה ביותר שיכלו הוריו ורופאיו לקוות לה – הוא פקח את עיניו, חזר להכרה מלאה, הועבר להמשך טיפול במחלקה הכירורגית ועתה מתחיל בפעולות שיקום.

 

"יום לאחר הניתוח לאיחוי הלב ביקשתי ממנהל מכון הלב שלנו לבדוק אם נדרש ניתוח לבבי נוסף", מתאר ד"ר קסל. "ביצענו בדיקת אקו לב, שהראתה תפקוד לבבי תקין, והתייעצנו עם מנתח לב מבית חולים גדול במרכז. שני הרופאים קבעו שקיבוע הסיכות, שכאמור בוצע על ידי מכשיר שמיועד בכלל לניתוחי מעיים, 'עשה את העבודה' מעל ומעבר, וכי אין צורך בשום פעולה נוספת. שניהם גם היו מופתעים ואמרו שמעולם לא נתקלו במצב שכזה".

 

כאמור, מדובר בפציעה נדירה וקטלנית ביותר. בספרות תוארו מקרים בודדים בלבד אשר שרדו את המצב הלבבי של מאסרי - חבלה קהה בלב, שמיקומה גורם לדימום מאסיבי, ירידה בלחץ הדם באופן קיצוני, הפרעות קצב שלא ניתן לטפל בהן באופן תרופתי, ושסופן בדרך כלל – מוות. "כמובן שהפתרון היה פתרון ברירת מחדל", מסכם ד"ר קסל, "אבל זה הציל את חייו וזה מה שחשוב".

 

 


ד"ר בוריס קסל, היית'ם מאסרי ואביו נאזם במחלקה הכירורגית

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד