הדר דף הבית בלי JCI

שני ילדים הובהלו לקבלת טיפול ב"הלל יפה" עקב טביעה

ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים: "רבים הולכים לים ולבריכה בחום הכבד, אך חייבים לנקוט משנה זהירות בכדי למנוע אסון"
4/08/2015

במהלך סוף השבוע האחרון הובהלו לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה שני ילדים לאחר שכמעט טבעו.

במקרה הראשון נמשתה מהמים ילדה כבת 12 שבילתה עם משפחתה בחוף הים של חדרה. ניידת מד"א שהגיעה למקום יצבה את מצבה, אך בהמשך חלה הידרדרות במצבה הנשימתי והיא אושפזה ביחידה לטיפול נמרץ כללי ב"הלל יפה". בהמשך התייצב מצבה, היא הועברה למחלקת הילדים וכעת מוגדר מצבה טוב והיא אף אמורה להשתחרר בימים הקרובים לביתה.


במקרה השני, ילד בן שש ששחה בבריכה הפרטית באזור חדרה חולץ על ידי שכנו לאחר שידו נתקעה בפילטר הבריכה. אחיו הגדול, בן שמונה, הבחין במצוקת אחיו, ניסה לחלצו, וכשראה שאינו מצליח, רץ לבית השכן, בתושייה רבה, על מנת לבקש עזרה. השכן חילץ את הילד, שחזר לנשום בכוחות עצמו. הילד הועבר להמשך השגחה וטיפול במחלקת הילדים של "הלל יפה" ועתיד להשתחרר כבר היום לביתו.


ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת הילדים, מציינת, מבקשת ומזהירה את ההורים ואת ילדיהם לנקוט משנה זהירות בעת בילוי בים או בבריכה. "יש לזכור", מציינת ד"ר קליין, "כי פעוטות עלולים לטבוע גם בגובה מים של 10 ס"מ. מכיוון שראשם של ילדים קטנים כבד ביחס למשקל גופם, הם עלולים להתהפך ביתר קלות, ולטבוע גם בכלי עם מים כמו דלי או גיגית".

 

בעת טביעה, טיפות המים אשר חודרות לדרכי האוויר גורמות לגירוי ולחסימת מיתרי הקול, ומכאן לחסימת דרכי האוויר וחוסר כניסת חמצן לראות, חוסר חמצן במוח, אבדן הכרה ואז הרפיית מיתרי הקול וחדירת מים לריאות. מספיקות דקות ספורות מתחת למים כדי לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך וכמובן למוות. טביעה מתרחשת לרוב במהירות ובדממה, בלי שנשמעים בכי או קריאות מצוקה. לכן, יש להקפיד על השגחה מלאה ורצופה על פעוטות וילדים צעירים. חשוב לנקוט כל אמצעי הזהירות וכמובן לרחוץ רק בחופים מוכרזים ובבריכות בשעות פעילות שירותי ההצלה.

 

ההמלצות של ד"ר קליין במקרה שהתרחשה טביעה:

  • חשוב מאוד להיעזר בגורם מקצועי לשם חילוץ (מציל). רבים המקרים בהם פעולת החילוץ הסתיימה בטביעת המחלץ.
  • עם הוצאת הנפגע מהמים יש לוודא סימני חיים. במקרה שאין סימני חיים יש להתחיל בפעולות החייאה ולהזעיק את מד"א ללא עיכוב.
  • יש להמשיך את פעולת ההחייאה, הכוללות הנשמה ועיסוי, עד להגעת צוות רפואי.
  • בכל מקרה של טביעה או כמעט טביעה יש לפנות את הנפגע לבית החולים מאחר שייתכנו תופעות מאוחרות המסכנות את חייו.

 


ילדים במים. לנקוט משנה זהירות

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד