הדר דף הבית בלי JCI

הקיץ עדיין כאן – גם קדחת הבהרות

בחודש האחרון אושפזו שלושה בני אדם במרכז הרפואי הלל יפה בשל קדחת הבהרות. ד"ר שרון רייספלד קוראת לציבור הרחב לשים לב לתסמיני המחלה, ולבצע פעולות בכדי להימנע מעקיצת הקרצייה שגורמת לה
29/08/2016


יש לדאוג לאיבוק סביבת הכלב. ד"ר שרון רייספלד

למרכז הרפואי הלל יפה הגיעו בחודש החולף שלושה בני אדם שנאלצו להתאשפז בחשד לקדחת הבהרות. מדובר במחלה שכיחה בחדרה והסביבה, במיוחד בחודשי הקיץ. במקביל למקרים אלו, קיבלה לשכת הבריאות בחדרה מידע על מספר חולים נוספים בקהילה. המידע הועבר למשרד החקלאות ולווטרינר המחוזי לצורך טיפול בבעלי החיים ובהדברה הנחוצה באזורים הבעייתיים. יצוין כי כל מי שאושפז ב"הלל יפה", טופל ושוחרר בבריאות טובה, וכי חולים דומים מטופלים בבית החולים לאורך כל חודשי השנה. 

 

"קדחת הבהרות שכיחה בישראל בעיקר בשני אזורים: צפון השרון – דהיינו חדרה והסביבה, ואזור הנגב", מסבירה ד"ר שרון רייספלד, רופאה בכירה ביחידה למחלות זיהומיות של המרכז הרפואי הלל יפה. "בחודשי הקיץ, היא הופכת שכיחה יותר בגלל מזג האוויר וכן הנטייה שלנו לשהות יותר בחוץ, בטבע, במדשאות ועוד, שם שוכנת הקרצייה שמעבירה את המחלה". 

 


מהי קדחת הבהרות ואיך נדבקים בה?

 

קדחת הבהרות (spotted fever) היא שם של קבוצת מחלות הנגרמות על ידי חיידק בשם ריקציה, המועבר מהכלב הנושא את החיידק לקרצייה, וממנה לאדם. בניגוד לאדם, שמרגע שנעקץ גם יחלה במחלה, הכלב בדרך כלל רק נשא של המחלה. "חשוב להדגיש", אומרת ד"ר רייספלד, "המחלה לא עוברת מאדם חולה לאדם חולה, אלא אם כן נדבקה אליו קרצייה חולה. כלומר, המחלה אינה מדבקת מאדם לאדם. כמו כן, לעתים קרובות החולה לא היה במגע עם כלבים, ולא הבחין בעקיצת קרצייה. הדבקה אפשרית גם ממגע קצר יחסית עם הקרצייה, למשל, אחרי שהייה בחוץ באזור דשא שמסתובבים בו כלבים".

 

האבחנה של המחלה בבדיקות דם מאוחרת לעתים, מאחר שהיא מבוססת על עליית נוגדנים לחיידק. הטיפול במחלה נעשה על פי הסתמנות אופיינית וחשד קליני ולא ממתינים לאבחנה מעבדתית.

 

 

מהם הסימנים להופעת הקדחת?

 

"המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי בכמה אופנים", מציינת ד"ר רייספלד: " לעתים מדובר במחלה קלה, שבחלק מהמקרים אף חולפת מעצמה ללא טיפול אנטיביוטי ספציפי. במקרים אחרים מדובר במחלה יותר משמעותית, הגורמת לחולה לפנות לקבל טיפול רפואי, על ידי רופא משפחה או באשפוז, ובמיעוט המקרים מדובר במחלה עם סיבוכים היכולים להיות משמעותיים, ואף להוביל לתמותה בשניים עד ארבעה אחוזים מהמקרים".

 

התסמינים העיקריים הינם חום גבוה, כאבי ראש עזים, חולשה כללית וכאבים בכל הגוף. כעבור שלושה עד חמישה ימים מהופעת סימנים אלו, תופיע הפריחה האופיינית ברוב החולים. הבהרות, שהן גם מקור שמה של המחלה, הן כתמים קטנים, אדומים ובהירים, בעלי צורה לא סדירה, שמופיעים בדרך כלל בגפיים ובפנים, ויכולים לערב כל חלק מעור הגוף. האופייני למחלה זו הוא מעורבות כפות הרגליים וכפות הידיים (בצידן הפנימי). הפריחה נמשכת בין שישה עד שבעה ימים, ולעתים אופייה משתנה עם מהלך המחלה, והיא הופכת להיות בעלת מרכיב דימומי (כמו שטפי דם קטנטנים), כהה יותר. בחלק מהמקרים, במידה שהחולה אינו מאובחן והמחלה אינה מטופלת בטיפול אנטיביוטי מתאים, עלול מצבו להידרדר עד לכדי סיבוכים נוירולוגיים, דלקות ריאה, הפרעה בתפקודי הכליות, כבד, מערכת הקרישה והדם, דלקות בשריר הלב ובמקרים חמורים אף מוות. בילדים המחלה קלה בדרך כלל, והסיכון למחלה קשה עולה במבוגרים ובחולי מחלות כרוניות.

 

 

איך נמנעים מהקדחת?

 

שכיחות הופעת המחלה היא, כאמור, בזמן הקיץ ובאזור צפון השרון והנגב. על מנת להימנע ככל הניתן מעקיצת קרצייה יש לבצע מספר פעולות בסיסיות בסביבת המחייה של האדם ושל הכלב:

 

  • ישנה חשיבות רבה להגברת המודעות והערנות למתן טיפול וטרינרי נאות בכלבים.
  • מומלץ לבצע טיפול ואיבוק סביבתי במלונת הכלב או במקומות המרבץ שלו.
  • במידה שישנן מדשאות, לדאוג גם לאיבוקן בחומרים מתאימים.
  • יש לשמור על היגיינה אישית אחרי טיולים במקומות כפריים או ביקור בחוות כלבים. בנוסף, בקרב תינוקות וילדים, שעלולים שלא להרגיש את הימצאות הקרצייה על גופם, יש לבדוק מקומות חבויים בגוף, כגון מאחורי האוזניים, או קרוב לאיברי המין. 

 

אם התגלתה קרצייה על גוף האדם?

 

"במידה שהתגלתה קרצייה, יש להקפיד לשלוף אותה במלואה באמצעות פינצטה ולא למעוך אותה עם האצבעות על הגוף", מסכמת ד"ר רייספלד. "ישנה חשיבות רבה לשליפת הקרצייה במלואה מהגוף, כי אם נשארים חלקים שלה, נשאר גם החיידק. אחרי שליפת הקרצייה יש לכבס היטב את הבגדים. כמו כן, יש לבצע מעקב ולוודא שלא מופיעות התופעות הפיזיות שהוזכרו לעיל. במידה שהופיעו, לגשת לבצע אבחון ולקבלת טיפול מתאים".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד