הדר דף הבית בלי JCI

"בשמיעה ראשונה"

לראשונה ביחידה לאף-אוזן-גרון וכירורגיית ראש-צוואר של המרכז הרפואי הלל יפה: ניתוח להשתלת מכשיר שמיעה בעצם הגולגולת במטופלת שכמעט איבדה את שמיעתה
11/09/2016

לראשונה במרכז הרפואי הלל יפה ביצע ד"ר מוחמד טאהא, רופא בכיר מהיחידה לאף-אוזן-גרון וכירורגיית ראש-צוואר של המרכז הרפואי הלל יפה, ניתוח להשתלת מערכת שמיעה מעוגנת עצם במטופלת בת 70, תושבת אור עקיבא, אשר סבלה מירידה כרונית בשמיעה מזה מספר שנים. הניתוח, שבוצע יחד עם מנהל היחידה, פרופ' משנה יצחק ברוורמן, מבוצע כיום רק בארבעה מרכזים רפואיים במדינת ישראל, כולל "הלל יפה".

 

"מדובר באישה שעברה לפני מספר שנים ניתוחים לניקוי חלל האוזן עקב דלקות כרוניות באוזנה, ניתוחים שגרמו, בסופו של דבר, לאובדן הדרגתי בשמיעה", מסביר ד"ר טאהא. "עקב הירידה בשמיעה היא פנתה לקבלת מכשיר שמיעה, אבל מכשירי השמיעה השונים, במקרה שלה, לא התאימו, כי נוצר חלל באוזן, שיצר הפרעה בשמיעה. כשהגיעה אלינו למרפאה ב'הלל יפה', החלטנו לבדוק התאמתה למכשיר שמיעה מקובע עצם, בהשתלה שנעשית מתחת לעור, בתוך העצם שמאחורי האוזן, משום שזה היה הפתרון המיטבי, וכמעט היחידי במצבה. קודם לניתוח הסתובבה המטופלת מספר שבועות עם המכשיר מוצמד לראשה באופן חיצוני, כדי לוודא שאכן מתאים לה".

 

טכניקת הניתוח, כמו גם המכשיר המושתל, נמצאים בשימוש מועט יחסית. ברחבי העולם רשומים קצת מעל ל-5,000 מושתלים בסך הכול. הסיבות לכך הן המיומנות הגבוהה והניסיון הרב הנדרשים מהמנתח, וגם בגלל שהמכשיר אינו מתאים לכל אחד, ועלותו גבוהה באופן יחסי למכשירים אחרים.

 

 


פרופ' משנה ברוורמן וד"ר טאהא בזמן ביצוע הניתוח

 

 

ניתוח בעל יתרונות ניכרים

 

מכשיר השמיעה מסוג פונטו (PONTO bone anchored hearing system ), מתאים לאנשים הסובלים מירידת שמיעה הולכתית וגם מעורבת וסובלים מפגיעה במעבר הצליל דרך תעלת השמע והאוזן התיכונה. המכשיר מתאים גם לאנשים הסובלים מליקוי שמיעה הולכתי ניכר, למשל, היעדרות של האוזן החיצונית, ואשר אינם מסוגלים ליהנות מיתרונות של מכשיר שמיעה רגיל מאחורי האוזן או בתוכה.

 

יתרונו הגדול של הניתוח להשתלת המכשיר הוא בכך שהוא אינו חוסם את תעלת האוזן החיצונית, ולכן, אם ישנו זיהום או הפרשות כתוצאה מזיהום חוזר, אין צורך להוריד את מכשיר השמיעה. כמו כן, איכות הקול שמעביר המכשיר טובה יותר משל מכשיר רגיל.

 

הניתוח עצמו אורך בין חצי שעה לשעה בהרדמה כללית, ולפעמים גם בהרדמה מקומית, ובמהלכו מושתל מכשיר השמיעה בעצם שמאחורי האוזן. החתך שנעשה להכנסת השתל קטן מאוד, ובעל סיכוי נמוך לזיהומים, ולאחר ההחלמה, לרוב, מוסתר על ידי שיער המטופל. הניתוח נמצא בסל הבריאות.

 

כיום, מספר שבועות אחרי הניתוח, מדווחת האישה כי חל שיפור משמעותי בשמיעה ובאיכות חייה, ובמילים אחרות – הניתוח הצליח והחולה מרוצה.

 

 


מכשיר השמיעה לאחר ההשתלה

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד