הדר דף הבית בלי JCI

לקראת Valentine's Day: שבע עובדות על נשיקות

13/02/2017

בין אם אתם אוהבים נשיקות עסיסיות, נשיקות על הלחי, או נשיקות צרפתיות ורומנטיות, צוות המרפאה לבריאות מינית של המרכז הרפואי הלל יפה, ד"ר רונן רוב, סגן מנהל המחלקה האורולוגית, והמטפלת הזוגית מירי קרייזמן, מספק כמה סיבות טובות להתנשק.

 

1. פעולת הנשיקה מעוררת את קצות העצבים בשפתיים, מה שגורם להפרשה של דופמין, חומר שעובר במערכת העצבים ושאחד מתפקידיו במוח הוא לגרום הנאה. במילים אחרות, נשיקה גורמת לנו להרגיש שמחים.

 

2. נשיקה מפחיתה מתח מאחר שהיא יוצרת ירידה ברמת הקורטיזול – הורמון הסטרס – המופק ביותרת הכליה.

 

3. אנדרופינים, אותם חומרים כימיים המופקים במוח וגורמים לתחושת הנאה והרפיה לאחר אימון גופני, משתחררים גם הם בעת מתן נשיקה. איך זה עובד? בזמן הנשיקה משתחררים מבלוטת האדרנל שני חומרים: אדרנלין ונוראדרנלין – הללו גורמים לריגוש, לדופק מואץ וליצירת אנרגיה כתוצאה מפירוק סוכרים.

 

 

שמחה, ריגוש וחיבור. נשיקה

 

 

4. כשאנחנו מתנשקים, רמת האוקסיטוצין בגוף עולה. האוקסיטוצין הוא אותו הורמון שמשתחרר בזמן הלידה ובזמן ההנקה, ונקרא גם הורמון האהבה. הוא מופק בבלוטה במוח ויש לו אפקטים גם על העוררות המינית אצל האישה. בנוסף, הוא יוצר תחושה של קירבה וביטחון אצל האישה, דהיינו, גורם לחיבור עם בן הזוג, bonding.

 

5. ד"ר הלן פישר, אנתרופולוגית בתחום הביולוגיה מאוניברסיטת Rutger, ניו ג'רזי, ארה"ב, מצאה כי גברים מעדיפים נשיקות עסיסיות יותר – דהיינו, עם יותר רוק. התיאוריה שלה היא, שגברים, באופן תת-הכרתי, מעבירים את הרוק שלהם לפה האישה, הרוק מכיל כמות רבה של טסטוסטרון, וכך מופעלים האזורים במוח האישה שיש להם קשר לעוררות מינית. 

 

6. נשיקה היא לחלוטין פעילות פיזית. עובדה, בזמן נשיקה, תלוי בסוגה כמובן, מופעלים עד 30 שרירים. לא אימון גופני, אבל בהחלט זזים לא מעט שרירים. לדוגמה, בנשיקה צרפתית הנמשכת כדקה "שורפים" בין שתיים לשלוש קלוריות.

 

7. ועוד משהו קטן, שאולי הוא לא עובדה רפואית או ביולוגית, אבל כנראה שרבים יסכימו עליו – נשיקה אחת שווה אלף מילים.

 

חג אהבה שמח!

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד