הדר דף הבית בלי JCI

לראשונה בישראל: טיפת חלב ראשונית כבר בבית חולים

אגף האימהות של המרכז הרפואי הלל יפה הוא הראשון והיחיד בישראל כרגע שבו יכולות יולדות ליהנות משירות ראשוני של טיפת חלב כבר בעת אשפוזן
10/12/2017

רוית, הילה, שרון ועאסמה – כולן ילדו במרכז הרפואי הלל יפה וכולן מרוצות מהסידור החדש והייחודי שמתאפשר במחלקת היולדות של המרכז הרפואי הלל יפה – אחות טיפת חלב שנפגשת איתן לפגישה הראשונית בעודן מאושפזות במחלקה. המרכז הרפואי הלל יפה הוא כיום בית החולים היחידי בארץ שבו קיים סידור שכזה, שהוא ללא עלות ומהווה שירות נוסף בסל השירותים הנרחב שמעניק אגף האימהות לבאות בשעריו.

 

"טיפת חלב ראשונית", כך נקראת היוזמה הברוכה, היא פרי שיתוף פעולה בין אגף האימהות של המרכז הרפואי הלל יפה ולשכת הבריאות בנפת חדרה, האחראית לטיפות החלב באזור. מי שילדה בעבר יודעת שלא פשוט לקבוע תור לטיפת חלב והתורים ארוכים, ולכן המפגש הראשוני כבר במחלקת יולדות מהווה חידוש מרענן, אבל גם חיוני.

 

בטקס חנוכה חגיגי לשירות, שהתקיים בשבוע החולף, נכח גם ח"כ הרב יעקב ליצמן, שציין שהיה חשוב לו להיות נוכח בטקס זה משום ששיתופי פעולה בתחום הבריאות לטובת הקהילה הם בבחינת ערך מוסף רב, וכי שירות של טיפת חלב הוא שירות חיוני. עוד ציין כי הוא מקווה שבתי חולים אחרים ילכו בעקבות יוזמה זאת.

 

 

 


טקס חנוכת טיפת חלב. מימין לשמאל: ח"כ הרב יעקב ליצמן,
פרופ' מוטי חלק מנהל מחלקת נשים ויולדות, הגב' דינה פיינבלט מנהלת הסיעוד של הלל יפה,
הגב' עדנה רוזנפלד אחות מפקחת נפתית בלשכת הבריאות הנפתית חדרה, ד"ר מיקי דודקביץ מנהל המרכז הרפואי הלל יפה, ד"ר אמנון בן משה המנהל האדמיניסטרטיבי

 

 

טיפת חלב וחשיבותה ליולדת

 

שירות טיפת חלב הינו תחנה המספקת שירותי בריאות ורפואה לנשים לפני לידה ואחריה, לתינוקות ולילדים עד גיל שש ולמשפחותיהם. עבור יולדות, זהו צומת כמעט הכרחי, וההמלצה היא כי ביקור ראשון בטיפת חלב ייעשה כאשר התינוק בן ארבעה ימים.

 

"בטיפת החלב הראשונית במחלקה אנו מעניקים ליולדת את הכלים לימים הראשונים שלאחר לידה וכן מידע בסיסי על נושאים כגון מועדי חיסונים, בדיקות התפתחות, מידע על הנקה ועוד", מציינת עדנה רוזנפלד, אחות מפקחת נפתית בלשכת הבריאות של חדרה ומיוזמות השירות הייחודי. "האחות בטיפת החלב הראשונית נותנת להן הסבר כללי, קובעת להן תור בטיפת החלב אליה הן שייכות ומציידת אותן בכל המידע הראשוני הנדרש".

"בסקרים שעשינו על מנת לבדוק אם סניף טיפת חלב הוא משהו שהיו יולדות רוצות לראות במחלקה, התשובות היו נלהבות עד מאוד", מסבירה אורנה גרינברג, אחות אחראית מחלקת יולדות במרכז הרפואי הלל יפה. "לכן, הפתיחה של הסניף מהווה עבורנו, ובעיקר עבור המטופלות שלנו, ענין משמעותי ביותר מבחינת שירות".

 

 


אחות טיפת חלב לינדה קעדאן והיולדת הטרייה דנה בר

 

 

איך זה עובד?

 

הצוות, הן במחלקת יולדות והן בתינוקייה ובפגייה, מיידע את האימהות על קיומה של טיפת החלב ומייצר את הקשר עם האחות הנמצאת שם מטעם לשכת הבריאות. "אין כמעט יולדת שלא עוברת היום בחדר הייעוץ של אחות טיפת החלב", מציינים באגף אימהות בסיפוק. "ואפילו אם עולה צורך במשהו נוסף, למשל תמיכה בבית, העובדת הסוציאלית במחלקה מייצרת את הקשר מול אחות טיפת החלב, שממשיכה מצידה לייצר קשר מתאים לטיפול בקהילה".

 

היוזמה הייחודית והמבורכת, הגם שחדשה, הפכה מהר מאוד לשיחת היום. יולדות כבר יודעות לבקש פגישה, ובאגף אימהות הפכה טיפת החלב הראשונית לעניין שבשגרה. שגרה שכולם יודעים לומר עליה שמיישמת באופן הנכון ביותר את הקשר הרציף שמקבלת יולדת בבית החולים למול הטיפול בקהילה. במילים אחרות, זוהי שגרה שכולם יוצאים ממנה מורווחים, ובעיקר – רגועים.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד