הדר דף הבית בלי JCI

לראשונה בישראל: צנתור בהכוונת IVUS עבור מחלות של ורידי האגן

הטכנולוגיה החדישה מאפשרת אבחון מדויק בזמן אמת ודיוק בהשתלת סטנט בוורידי האגן. מדובר בפתרון לתופעה שכיחה באוכלוסייה בגיל המבוגר, אשר קיים בה תת-אבחון
11/03/2018

המרכז הרפואי הוא הראשון בארץ לבצע צנתור למחלות של ורידי האגן באמצעות טכנולוגיית ה-  (Intra-Vascular Ultrasound) IVUS. מדובר בשיטה שמקורה בתחום הקרדיולוגיה, המשלבת בצנתור אולטרה-סאונד תוך-ורידי. היתרון הברור: אבחון מדויק בזמן אמת ודיוק בהשתלת סטנט (תומכן) בוורידי האגן, בעת הצורך. מדובר בפתרון לתופעה שכיחה באוכלוסייה בגיל המבוגר, אשר קיים בה תת-אבחון.

 

צנתור ורידי האגן הוא פעולה מוכרת מזה מספר שנים בתחום הטיפול באנשים הסובלים מהפרעה בניקוז הוורידי של הגפיים התחתונות בשל חסימה בוורידי האגן או עקב לחץ חיצוני עליהם. הביטויים הקליניים של המחלה, ממנה סובלים מבוגרים רבים: כאבים, כיבים (פצעים) חוזרים ונשנים, בעיקר בשוקיים, ובצקות ברגליים. רוב החולים בקבוצה זו כלל אינם מאובחנים.

 

תופעה זו זוכה להתייחסות ולטיפול ייעודי רק בשנים האחרונות, כאשר הגישה הטיפולית המקובלת היא באמצעות צנתור, הזרקת חומר ניגוד והשתלת סטנט (תומכן) במידת הצורך. הצנתור נעשה בשילוב של מומחה מתחום כירורגיית כלי דם ומומחה מתחום האנגיוגרפיה (רדיולוגיה פולשנית).

 

"הפתרון עד כה היה ביעילות חלקית, משום שהתמונה שהתקבלה הייתה תמונה סטטית 'קפואה וב'פרוסות', דהיינו, לא תמיד ראינו את ההפרעה בניקוז הוורידי בצורה המיטבית לשם טיפול", מסביר ד"ר דן חברון, מנהל היחידה לאנגיוגרפיה במכון הדימות של המרכז הרפואי הלל יפה. "לעומת זאת, בשימוש בטכנולוגיית ה- IVUS, התמונה מקיפה (360 מעלות) ודינמית (משתנה בהתאם לשינויים במראה הווריד בזמן אמת), וכך, במקרה שאכן רואים שיש צורך בסטנט, השתלתו מדויקת".

 

להסבר זה מצטרף ד"ר אלכסנדר קנטרובסקי, ממובילי התחום בארץ ורופא בכיר ביחידה לכירורגיית כלי דם ב"הלל יפה", העושה שימוש מזה מספר שנים בטכנולוגיות מתקדמות לשם טיפול בבעיות של ורידי אגן ורגליים: "זוהי טכנולוגיה שהושאלה מעולם הקרדיולוגיה, שם היא הוטמעה כבר לפני למעלה מעשור. כפי שציין עמיתי לפעולות, היא מאפשרת לנו שליטה מצוינת בהשתלת התומכן, אבל בעיקר נותנת לנו יכולת אבחון חד-משמעית, ומכאן יתרונה".

 

כאמור, המרכז הרפואי הלל יפה הוא הראשון בארץ להטמיע את השימוש בטכנולוגיית ה- IVUS בנושא של הפרעת של ורידי האגן, אך, כנראה, לא לאורך זמן, כך מציינים ד"ר קנטרובסקי וד"ר חברון.

 

מחקר שפורסם בספטמבר 2017 ב- Journal of Vascular Surgery על ידי חוקרים מארה"ב ואירופה, הוכיח כי שימוש ב-IVUS שינה תוכנית טיפולית ב- 57% של המקרים. כמו כן, המחקר הראה כי ב- 29% מהמקרים בהם ונוגרפיה "רגילה" (שיטת הדמיה אבחונית לבדיקת ורידים באזור מסוים בגוף) לא הראתה היצרות, ה-IVUS הראה היצרות ברורה. בנוסף, ה-IVUS מצא ב- 88% יותר פתולוגיות בוורידים מאשר האנגיוגרפיה הקונבנציונלית.

 

עם פרסומו עורר המחקר הדים רבים וכעת איגודים בתחום כירורגיית כלי דם ורדיולוגיה פולשנית ברחבי העולם ממליצים על השימוש באולטרה-סאונד תוך-ורידי כטכנולוגיה הבלעדית להדמיה מדויקת של ורידים באגן והבטן, כדי להימנע מטיפולים מיותרים (5% טיפולים מתוכננים על סמך ונוגרפיה בוטלו במחקר המצוטט) ולדייק בטיפול עצמו.

 

יש לציין כי הצנתור מבוצע בהרדמה מקומית או מלאה. בסיומו, המטופל שוהה בהשגחה, בדרך כלל, לא מעבר ליום אחד. לרוב, התופעות של הגודש הוורידי, הכיבים ברגליים, הבצקות והכאבים חולפים תוך ימים ספורים מהטיפול ואיכות חיי המטופל משתפרת בהתאם.

 

 


ד"ר חברון וד"ר קנטרובסקי ליד מכשיר ה-IVUS

 

 

קצת על בעיית גודש ורידי האגן (PCV)

 

לכאבי אגן כרוניים יכולות להיות סיבות שונות. אחת הסיבות היא תסמונת גודש ורידי האגן או דליות ורידי האגן (PCS – Pelvic Congestive Syndrome). תסמיני המחלה כוללים כאבים ותחושת כבדות בבטן התחתונה, המתחזקת לרוב במצב עמידה, כאבי אגן לאחר קיום יחסי מין, וכן תסמינים הכרוכים בלחץ על שלפוחית השתן או הרקטום. לרוב הכאבים מתחזקים בזמן המחזור, במהלך הריון ובעת מגע מיני. בנוסף, יכולים להופיע אצל המטופלות ורידים מורחבים (דליות) בירכיים ובאברי המין החיצוניים. דליות אלו יכולות להיות קשור לתסמונת גודש ורידי האגן, אך לא בהכרח.

 

בכנס בינלאומי בתחום מחלות ורידים (UIP 2018), שהתקיים במלבורן, אוסטרליה, השנה, דווח שבשני שלישים ממקרי הכנסת סטנט לוורידי הכסל באגן חלה הטבה משמעותית במצב הסובלות מתסמונת זו. עד עכשיו הטיפול התקני היה צנתור ישיר של ורידי האגן לצורך חסימה של הדליות על חשבון אמבוליזציה (תסחוף).IVUS  של ורידי הכסל באגן יכול לשפר את איכות האבחנה ולשנות את התוכנית הטיפולית גם במחלה זאת.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד