הדר דף הבית בלי JCI

זהירות, נחשים

למחלקת הילדים של המרכז הרפואי הלל יפה הגיע בשבוע שעבר נתן נוריאל, בן ה-15 ממושב גן יאשיה, לאחר שהוכש על ידי נחש, ככל הנראה נחש צפע
7/05/2018

בשבוע שעבר הגיע לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה נער בן 15, נתן נוריאל, מהיישוב גן יאשיה, לאחר הכשת נחש. "הוא הגיע  עם נפיחות משמעותית ברגל וכאבים וסיפר כי הוכש ברגלו השמאלית על ידי נחש, שם גם נראו סימני הכשה", מתארת ד"ר רנטה יעקובוב, רופאה בכירה במחלקת הילדים, שהייתה מי שטיפלה בנתן בחדר המיון. "התחלנו מיד בטיפול תומך, לאחר נטילת מדדים ובדיקות, ותוך כדי מעקב בטיפול הראשוני, הופיעו סימנים נוספים של ההכשה כגון כאבי בטן, הקאה וירידה בלחץ הדם". לאור המצב הקליני המתפתח, שכל סימניו הראו כי מדובר בהכשת צפע, הוחלט לתת לנתן מידית את הנסיוב המטפל במצבים כגון אלו.

 

נתן ואמו, מירית, מספרים כי ההכשה התרחשה בשעה שצעד בשביל קרוב למושב יחד עם חבריו בדרכם הביתה בשעות הערב המוקדמות. "מיד שהרגשתי נשיכה ברגל, ראיתי את הנחש בורח. התיישבתי על האדמה והתקשרתי לאמא שלי בזמן שהחברים שלי התקשרו לאמבולנס", אומר נתן, ואמו מוסיפה: "הגענו תוך שעה לחדר מיון, והטיפול היה מהיר מאוד, וכך גם ההתאוששות שלו, שזה משמח מאוד. מה שחשוב לי הוא שאנשים ייזהרו מנחשים".

 

 

 

ד"ר רנטה יעקובוב ונתן נוריאל במחלקת ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה

 

 

 

לבקשה זו מצטרף צוות מחלקת ילדים, שבשבועיים האחרונים, מלבד נתן, הגיעו אליו לטיפול עוד שני ילדים שהוכשו על ידי נחשים, וסבלו מתגובות קליניות קלות יותר משל נתן.  

 

על כך מסכמת ד"ר עדי קליין, מנהלת מחלקת ילדים של "הלל יפה", ואומרת: ההכשות של תום עונת האביב הן המסוכנות ביותר. גם אם הנחש קטן וצעיר, הרי שאין הדבר מעיד בהכרח על כמות ארס קטנה או סיכון גופני מופחת כתוצאה מהכשתו. יתר על כן, יש הסבורים שהכשה של נחש צעיר או הכשה של נחש ב'תחילת העונה' היא אף מסוכנת יותר משום שטרם עשה שימוש בארס לשם ציד".

 

עוד מציינת ד"ר קליין כי לא כל אדם אשר הוכש יהיה חייב בטיפול בנסיוב, אך גם אם לא הופיעו תסמינים חריפים במיוחד, יש לפנות לבדיקה בבית החולים לצורך אבחון וטיפול. כמו כן, אין צורך להביא את הנחש לחדר המיון – מרבית ההכשות הינן של נחש צפע, והטיפול הוא בהתאם.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד