הדר דף הבית בלי JCI

מכשיר חדשני לטיפול בשיתוק עצב הפנים ומיתרי הקול

הטיפול, המוצע לראשונה בישראל ביחידה לאף-אוזן-גרון ב"הלל יפה", מייצר גירוי חשמלי באמצעות מערכת ייחודית שמסייעת לגירוי כיווץ שרירים במטרה לשפר את תפקוד העצב שנפגע
17/07/2018

היחידה לאף-אוזן-גרון וכירורגיה של ראש-צוואר במרכז הרפואי הלל יפה היא הראשונה בישראל לעשות שימוש במכשיר חדשני לטיפול בלוקים בפציאליס (שיתוק פנים על שם בל). מדובר במכשיר המעורר גירוי חשמלי  Stimulation (NMES) Neuromuscular Electrical, המופק מאלקטרודות המודבקות לאזור המטופל, אשר מגרה את מערכת העצבים ויוצר כיווץ שרירי במטרה לשפר את תפקוד יחידת עצב השריר במקום הפגוע. המכשיר מופעל בהצלחה מזה מספר שנים באירופה וגם בארה"ב, שם עבר אישור רגולטורי של ה-FDA. "הלל יפה" הוא המרכז הרפואי הראשון בישראל העושה שימוש במכשיר. הטיפול עצמו מתבצע על ידי רופא אף-אוזן-גרון וקלינאי תקשורת. ביחידה נצבר כבר ניסיון בטיפול במכשיר, וכן שביעות רצון רבה בקרב המטופלים.

 

 


טיפול במכשיר החדשני במרפאת השמיעה והדיבור של היחידה לאף-אוזן-גרון

 


מהו פציאליס?

 

פציאליס (שיתוק על שם בל) הינה הפרעה עצבית המתבטאת בחולשה או שיתוק של שרירי הפנים. מצב זה, המתרחש בפתאומיות, יוצר מראה של צד פנים העלול להיראות נפול או נוקשה וגורם לאי-סימטריה של הפנים. הוא עשוי להתרחש אצל כ-4% מהאוכלוסייה מסיבה שאינה תמיד ברורה. במרבית המקרים השיתוק עובר תוך מספר שבועות, אבל במצבים הקשים נשארים סימנים של א-סימטריה קבועה, שדרך הטיפול בהם היא באמצעות סטרואידים ופיזיותרפיה משקמת. המערכת החדשנית בה עושים שימוש מהווה אלטרנטיבה במידה שהטיפול הרגיל אינו מסייע, וכאמור, יש כבר לא מעט הצלחות מדווחות.

 


מהו שיתוק מיתרי קול?

 

זהו הוא מצב שבו יש איבוד מוחלט של האספקה העצבית המגיעה למיתרי הקול, הגורם למיתרי הקול להיות חסרי תנועה או בעלי תנועה מוגבלת. הדבר יוצר בעיות של הפרעה בקול, הפרעה בבליעה וצרידות מתמשכת. הטיפול הראשוני שמרני, אצל קלינאי תקשורת, ואם יש צורך, עוברים לטיפול ניתוחי. הטיפול באלקטרוסטימולציה מהווה חלופה נוספת בטרם ניתוח.

 


אבחון, טיפול וקבלת טיפול

 

כאמור, זהו טיפול משלים שדומה לזה של מכשיר הטנס (TENSE) - גירוי חשמלי שמעודד פעילות שרירית-עצבית, ומוצע במידה שאין שיפור תחת הטיפול המקובל, אך מתאים גם למי שלקה בחולשת פנים או בצרידות וסובל עדיין מתפקוד שארי של השרירים. הטיפול עשוי לסייע גם זמן רב אחרי אירעות הפציאליס. הטיפול כרוך בתשלום, משום שאינו נכלל בסל התרופות. במהלך הטיפול מתקיים אבחון ראשוני, שלאחריו סדרה של מספר טיפולים עם המכשיר, עניין העלול להשתנות ממטופל למטופל. ההפניה לטיפול היא על ידי רופא הקהילה.

 

לפרטים נוספים ולקביעת תור יש ליצור קשר בטלפון 04-6304664, או בדוא"ל: [email protected]

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד