הדר דף הבית בלי JCI

צנתור לב מיוחד מסוגו בוצע במרכז הרפואי הלל יפה

צוות היחידה לצנתורים במכון הלב נאלץ לפתוח חסימה מלאה באחד מעורקי הלב של בחור בן 47 בעל רקע של תפקוד לב ירוד ומחלות רקע נוספות בשיטה הפוכה מורכבת
21/10/2018

זה לא היה עוד צנתור רגיל, אחד מאלפי הצנתורים שנעשים מדי שנה במרכז הרפואי הלל יפה או אפילו בישראל. במהלך השבוע, נעשה בפעם הראשונה במרכז הרפואי הלל יפה צנתור בשיטה ייחודית ומתוחכמת הדורשת מיומנות גבוהה ושילוב של מספר טכניקות. שיטה זו מכונה בשם "רטרוגרדית", כלומר, הפוכה. מדובר בשיטה פורצת דרך, שכן היא עשויה למנוע את הצורך בניתוח מעקפים. מעטים בעולם מוכשרים לבצע צנתורים בשיטה זו, לאור המורכבות והמיומנות הרבה הנדרשת לביצוע.

 

הגישה המקובלת כיום, במקרים שבהם ישנה היצרות או חסימה בעורק של הלב, היא להגיע לסתימה דרך העורק שבו קיימת החסימה ולשחררה על ידי בלון ו/או הצבת סטנט. במקרים מורכבים שבהם ישנה חסימה של 100 אחוז, לא תמיד שיטה זו עובדת ולעתים המטופל מופנה לניתוח מעקפים.

 

במקרה של זוהדי אבו נדא, בן ה-47, שהגיע למיון ב"הלל יפה" עם כאבים עזים בחזה, צנתור מורכב שכזה היה הכרחי. אבו נדא כבר עבר אירוע לב, בעקבותיו לבו מתפקד באופן מופחת.

 

כשהגיע להלל יפה הובהל אבו נדא לחדר הצנתורים, שם התגלתה חסימה מלאה בעורק ימני דומיננטי. לאחר מספר ניסיונות לפתוח את החסימה באופן המקובל, החליט צוות המצנתרים, ד"ר אהרון פרימרמן, מנהל יחידת הצנתורים, וד"ר ראמי אבו פנה, אשר חזר לאחרונה מהשתלמות בנושא, לנסות טכניקה אחרת. השניים החליטו לבצע את הפעולה בגישה הפוכה מהמקובל ולהיכנס "מהדלת האחורית", כלומר, להגיע בצורה הפוכה לעורק הימני החסום, דרך העורק השמאלי הפתוח, שיטה הדורשת מיומנות גבוהה מאוד ושליטה מורכבת ביותר.

 

 


מימין לשמאל: ד"ר ראמי אבו פנה, המטופל זוהדי אבו נדא, מנהל היחידה לטיפול נמרץ לב פרופ' שמחה מייזל, וראש מועצת ג'סר א-זרקא עמאש מוראד  

 

"מדובר במקרה קשה של בחור צעיר שסבל מחסימה מורכבת מאוד לצד מחלות רקע ותפקוד לב ירוד. ראינו כי ישנה חסימה כרונית מלאה ולאחר מספר ניסיונות כושלים לפתוח אותה, נאלצנו לנקוט בשיטה הרטרוגרדית, דהיינו, נכנסנו דרך העורק הפתוח מהצד הנגדי, אשר מזין בעזרת עורקיקים קטנים את העורק החסום. כך הצלחנו לפתוח את החסימה בצורה טובה בדרך עקיפה", ציין ד"ר אבו פנה.

 

ד"ר פרימרמן הוסיף: "ידענו כי לא נוכל לקחת את הסיכון שהמטופל יעבור ניתוח מעקפים, לאור מצבו הבריאותי המורכב, ולכן ניסינו כל שביכולתנו לשחרר את החסימה".

 

פתיחת עורקים חסומים כרונית הינה הליך מורכב מאוד, הדורש מיומנות וטכניקה מתוחכמת. פרופ' אריאל רוגין, מנהל מכון הלב, ציין: "זו אכן שיטה ייחודית שמעטים בארץ ובעולם יודעים לבצעה. במסגרת הרחבת מכון הלב, אנו נוסיף עוד חדר צנתור ונבצע צנתורים מורכבים אשר ייתנו מענה למטופלים הסובלים מחסימות כרוניות מורכבות".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד