הדר דף הבית בלי JCI

"כנגד כל הסיכויים": התעורר לחיים בחדר הצנתורים

יאיר מילרמן מפרדס חנה הגיע ל"הלל יפה" ללא דופק, לאחר שעבר התקף לב חמור. טיפול מהיר ומקצועי של צוות ניידת טיפול נמרץ ומערך הלב בבית החולים הצילו את חייו
14/01/2019

"הכול התחיל בבוקר", משחזר יאיר מילרמן, בן 42, מורה למתמטיקה מפרדס חנה. "התעוררתי מהשינה, הרגשתי לחץ בחזה וקוצר נשימה והתחלתי להזיע. הבנתי מיד שמשהו לא טוב קורה לי וחייגתי למד"א", הוא מספר.

 

צוות האמבולנס שהגיע למקום ביצע בדיקת אק"ג, שבה נראה אוטם חד בשריר הלב. הצוות יצר מיד קשר טלפוני עם היחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי הלל יפה, במטרה ליידע את הצוות כי הם בדרכם לבית החולים.

 

"מתיאור מצבו של יאיר על ידי צוות האמבולנס, הבנו שמדובר באדם שמגיע עם אוטם שריר הלב, וכי יהיה צורך בצנתור", מסביר ד"ר יניב לוי, רופא בכיר במערך הלב. "עוד תיאר הצוות כי בזמן הנסיעה הופיעו הפרעות קצב קטלניות ויאיר נזקק להחייאה ולמכות חשמל. מצבו הוסיף להידרדר, ליבו הפסיק, למעשה, לפעום, והוא חובר למכשיר עיסוי חיצוני, בלעדיו היה מוגדר מת".

 

 


צוות מערך הלב שטיפל ביאיר. מימין לשמאל: אורית נחום, ד"ר יניב לוי, רינת מלכה, יאיר מילרמן, פרופ' אריאל רוגין וסולימאן חאטר בחדר הצנתורים במרכז הרפואי הלל יפה

 

 

מנהל מערך הלב ב"הלל יפה", פרופ' אריאל רוגין, יחד עם ד"ר יניב לוי, ביצעו את הצנתור המורכב בעוד שיאיר שרוי ללא דופק, תוך כדי החייאה. לאחר מאמצים מורכבים, הם הצליחו לאתר את העורק החסום, פתחו אותו והחזירו את הדופק. יאיר הועבר במצב מונשם ליחידה לטיפול נמרץ לב, ולאחר השגחה מתמדת, קפדנית ומסורה, התעורר וחזר להכרה מלאה, ללא כל נזק נוירולוגי ועם תפקוד לב כמעט תקין.

 

"יאיר הגיע אלינו ללא רוח חיים, וקיבל את חייו בחזרה בחדר צנתורים", מציין פרופ' רוגין. "מעטים המקרים במהלך חיי המקצועיים, אם בכלל, שבהם זכיתי להשיב לחיים אדם במצב שכזה, בפרט לאור העובדה שהוא אינו סובל מנזק נוירולוגי או לבבי כלשהו. זה בגדר נס רפואי". עוד הוסיף פרופ' רוגין כי קיימת חשיבות רבה לפתיחה מהירה של עורק חסום ולכן צוות האמבולנס פעל במיומנות רבה, הן בשלב האבחון והן בהפניה המהירה ישירות לחדר הצנתורים. "הזמן הוא מרכיב קריטי כאן, שכן כל דקה קובעת ויכולה למנוע נמק וצלקת של שריר הלב".

 

יאיר  שוחרר לביתו אסיר תודה הן לצוות מגן דוד אדום והן לצוות מערך הלב של המרכז הרפואי הלל יפה.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד