הדר דף הבית בלי JCI

ילד בן תשע הוכש במהלך מדורת ל"ג בעומר

הילד מאושפז במצב טוב במחלקת ילדים לאחר שקיבל טיפול באנטי-סרום. לקראת ערב נוסף של מדורות, בבית החולים מבקשים להזהיר לא רק ממזג האוויר החם ומהחשש לדליקות, אלא גם מהכשות של סוף האביב
22/05/2019

הילד, שי האושטיין, מגבעת עדה, הגיע עם הוריו אתמול בערב לחדר מיון ילדים של המרכז הרפואי הלל יפה לאחר שהוכש בקרסול הרגל על ידי נחש במהלך מדורת ל"ג בעומר כיתתית.

 

"שי וחבריו שיחקו באזור המדורה, שדווקא היה מיושר ונטול עשבייה", מספר אביו, הרמן, "הם התרחקו מעט מהאזור בכדי ללכת לראות משהו בקצה השטח, ושם הייתה מעט עשבייה. אחרי מספר דקות הוא הגיע אליי מבוהל עם החברים ואמר שהוא חושב שהכיש אותו נחש. הקרסול השמאלי שלו דימם, אבל הוא הרגיש טוב. התקשרתי לאמא שלו ולקחתי אותו ברכב הביתה, מרחק חמש דקות מהמהדורה. כבר ליד הבית הוא אמר שהוא לא רואה טוב, ומיד הזעקנו אמבולנס, שהגיע אחרי כמה דקות. באמבולנס הוא הקיא מספר פעמים. בחדר המיון הוחלט מהר מאוד לתת לו את הנסיוב, כי הוא גם החל להיות ישנוני והרגל התנפחה מאוד– מה שענה על כל הסימפטומים שמתפתחים מהכשת נחש".

 

מנהלת מחלקת הילדים של "הלל יפה" ד"ר עדי קליין מסבירה כי עם הגעתו של שי, לאחר נטילת כל המדדים והבדיקות הנדרשות, ובשל הסימנים הברורים, התקבלה ההחלטה על מתן הנסיוב (אנטי-סרום), וכן החלו לתת לשי טיפול תומך. "זו הכשה מאוד קשה", היא מסבירה, "ומהירות הגעתם הייתה חשובה מאוד למתן טיפול בזמן. לשמחתנו, שי הגיב טוב לטיפול".

 

שי מאושפז כעת במחלקת הילדים, נפיחות הרגל עדיין משמעותית והוא נמצא בהשגחה.

 

 

 
שי האושטיין מתאושש במחלקת ילדים לאחר ההכשה, עם אביו ועם אחות המחלקה אולגה

 

 

ד"ר קליין מבקשת מהציבור, במיוחד לאור העובדה שהיום ומחר תתקיימנה חגיגות ל"ג בעומר, ולכן, לא רק שכדאי להקשיב לאזהרות מזג האוויר, ולציית לכללי הדלקת אש, אלא גם לשים לב שהשטח המיועד למדורה אינו באזורים שיש בהם עשבייה שבה עלולים להסתתר נחשים.  

 

"ההכשות של תום עונת האביב הן המסוכנות ביותר. גם אם הנחש קטן וצעיר, הרי שאין הדבר מעיד בהכרח על כמות ארס קטנה או סיכון גופני מופחת כתוצאה מהכשתו. יתר על כן, יש הסבורים שהכשה של נחש צעיר או הכשה של נחש ב'תחילת העונה' היא אף מסוכנת יותר, משום שטרם עשה שימוש בארס לשם ציד".

 

עוד מציינת ד"ר קליין כי לא כל אדם אשר הוכש יהיה חייב בטיפול בנסיוב, אך גם אם לא הופיעו תסמינים חריפים במיוחד, יש לפנות לבדיקה בבית החולים לצורך אבחון וטיפול. כמו כן, אין צורך להביא את הנחש לחדר המיון – מרבית ההכשות הינן של נחש צפע, והטיפול הוא בהתאם. אם מתאפשר, כדאי לצלם את הנחש.

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד