הדר דף הבית בלי JCI

זהירות - מדוזה לפניך!

"תקופת המדוזות" כאן ולמרכז הרפואי הלל יפה הגיעו כבר מספר מקרים של צריבות, עקיצות וכוויות ממדוזות. מנהל המחלקה לרפואה דחופה ד"ר ג'לאל אשקר מסביר מה לעשות ולא לעשות אן נעקצתם
21/07/2019

כל מי שביקר בחופי הים בשבועות האחרונים נתקל במספר לא מבוטל של מדוזות - חלקן פרוסות על החוף ואת חלקן ניתן לראות כבר במים הרדודים. המדוזה שייכת למשפחת הצורבים, עשויה מחומר דמוי ג'לי, בעל מבנה כללי המזכיר מטרייה או פעמון, כאשר ה"ענבל" עשוי ממספר משושים בעלי תאי צריבה. קיימים מספר סוגים של מדוזות. השכיחה ביותר באזורנו היא החוטית הנודדת, המאופיינת בזרועות ציד מרובות הנראות כמו חוטים. הזרועות הללו מכילות תאים צורבים דמוי מזרקים, בעזרתם המדוזה משתקת את הטרף ממנו ניזונה. הארס מאוחסן בתאים הצורבים ופעיל ברגע השחרור. כאשר הזרועות נתקלות בגוף חי, נורים המזרקים הקטנים ומחדירים לתוכו של הגוף החי את הארס. "במקרים של עקיצת מדוזה, רוב האנשים ירגישו כאב מקומי ותחושת צריבה ותופיע אדמומיות מסוימת על העור, לעתים מלווה בגרד. במקרה שהאזור מזדהם, יכולים להופיע תסמיני חום, עייפות וכאבי שרירים", מסביר ד"ר ג'לאל אשקר, מנהל המחלקה לרפואה דחופה במרכז הרפואי הלל יפה.

 


מדוזה על החוף. במקרה של עקיצה מומלץ לשטוף במי מלח.
Photo by Thomas D Mørkeberg from FreeImages

 

לפניכם מספר המלצות מה מומלץ לעשות/לא לעשות במקרה שנעקצתם על ידי מדוזה:

 

מה לעשות:

 1. יש להסיר מהעור את המדוזה/חלקי המדוזה/תאי הצריבה בעזרת מקלון או חתיכת פלסטיק. 
 2. מומלץ לשטוף את המקום במי מלח ומיד לאחר מכן ניתן לשטוף בזרם מי ברז ישיר למספר דקות, ללא שפשוף האזור. 
 3. חומץ עשוי לנטרל את השפעת החלבון (הארס). לרוב ניתן למצוא חומץ בסוכת המציל. אם יש בנמצא, כדאי לשפוך על מקום הצריבה (יש הטוענים שלא תמיד עוזר). 
 4. ניתן למרוח משחה או כדורים להקלה מקומית של הכאב והצריבה, כמו אלוורה ופניסטיל. 
 5. במקרה שאין שום אמצעי זמין להקלה על הכאב, ניתן להשתמש בשתן, שכן הוא חומצי ועלול לגרום להקלה זמנית. 
 6. הסכנה העיקרית ממדוזה היא תגובה אלרגית קשה. אם האדם שנצרב, בפרט אם מדובר בילד, מפתח קשיי נשימה, צרידות פתאומית, בחילות, הקאות, חולשה קיצונית או בלבול, יש לפנותו בהקדם לקבלת טיפול רפואי. 
 7. במקרה של נפיחות מקומית מעבר לרגיל או זיהום משני באזור העקיצה, המלווה באודם ושלפוחיות, יש לפנות לחדר מיון לצורך בדיקה רפואית. 
 8. אם הצריבה באזורים רגישים, לדוגמה בפנים, באשך או באזורים נרחבים כמו רגל וזרוע, או שהתסמינים מחמירים ואין שום הקלה לאורך זמן, יש לפנות לחדר מיון לצורך בדיקת רופא.

מה לא לעשות:

 1. לא לשטוף את המקום במי ברז/מים מתוקים, שכן הם עלולים להחמיר את התגובה המקומית ולגרום לפיזורו של הארס על פני העור. 
 2. אסור לגרד או לשפשף את אזור העקיצה, דבר שעלול להחמיר את המצב. 
 3. אסור לשטוף את המקום עם אלכוהול.
 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד