הדר דף הבית בלי JCI

"הקשר בין קהילה והנקה"

הנקה יכולה להיות טבעית לאחת ומורכבת לאחרת. מה בין היכולת להניק לבין היכולת לבקש עזרה מהסביבה בימים שלאחר הלידה? נשות המקצוע של הלל יפה מספקות עצות שימושיות לקראת שבוע ההנקה הבינלאומי
28/07/2019

משפט מפורסם אומר: "צריך כפר שלם בכדי לגדל ילד". משמעותו נשענת על מושג הקהילתיות והתמיכה המשפחתית והקהילתית בימים שלאחר הלידה. כיום, כשהקהילתיות אינה בהכרח פיזית, אלא נשארת ברשת האינטרנט, ניצבים בפני היולדת, לעתים, אתגרים לא פשוטים באשר לגידול הילד, היבטים פיזיולוגיים וכמובן רגשיים. כל אלה משפיעים גם על יכולת היולדת הטרייה להניק.

 

"ילדת. נתחיל מטפיחה עצמית על השכםכי מדובר במשימה שהיא לא פחות משותפות ב'פלא הבריאה'", מציינת העובדת הסוציאלית של אגף האימהות במרכז הרפואי הלל יפה קרן חליבה, שהיא גם זו שמקיימת שיחות וסדנאות תמיכה  לנשים לאחר לידה בבית החולים. "עברת משימה מורכבת, מאתגרת, שיש בה גם סערה רגשית ומורכבות פיזית. עכשיו תוסיפי לזה את הרצון שלך להניק, הרצון של הילד לינוק, ושלל צרכים, שכוללים גם רה-ארגון של הבית והזוגיות, ותקבלי תקופה של התמודדות עם תחושות מבלבלות, הצפה של שמחה, עונג, התרגשות, אבל גם עצבות, דאגה, מתח ועייפות".

 

החשיבות של המצב הפיזי והנפשי לאחר הלידה להיבטים רבים ברווחת האישה, ובכללם להנקה, רבת משקל. העומס הרגשי רב, לצד הקושי הפיזי האמיתי לאחר הלידה, ולכן חשוב לצייד את אותן נשים במידע שיסייע בימים שלאחר הלידה.

 

אחד הדברים המרכזיים שעוסקות בו לא מעט יולדות לאחר הלידה הוא נושא ההנקה; איך להניק? האם אני מניקה נכון? מה עושים אם אין חלב? מה עדיף - הנקה או תחליף חלב? ועוד.

 

"מלבד העצות השכיחות והסיוע הטכני של הצוות", מציינת חליבה, "ישנה חשיבות גדולה מאוד למתן מידע, שאינו בהכרח רפואי גרידא, הן ליולדת והן לסביבתה המידית. הרעיון הוא, שאם הסביבה תתמוך ביולדת במגוון נושאים, הרי שהדבר יסייע להורדת מתחים, עניין בעל השפעה על מידת ההחלמה שלה, תפקודה, וכןגם על ההנקה".

 

 

מימין לשמאל: אחות אחראית מחלקת יולדות אורה גרינברג ועו"ס קרן חליבה
מימין לשמאל: אחות אחראית מחלקת יולדות אורה גרינברג ועו"ס קרן חליבה

 

 

הנקה על שום מה?


"
בהנקה יש ההענקהההענקה לתינוק, בוודאי בימים הראשונים להולדתו, את החיסון הטבעי הטוב ביותר שיוכל לקבל", מסבירה האחות האחראית במחלקת יולדות ויועצת ההנקה המוסמכת אורנה גרינברג. "כל יולדת במחלקה מקבלת מאתנו לאחר הלידה הסבר פרטני או קבוצתי על ההנקה ויתרונותיה. לצד זה, אנו יודעים שללא סביבה שתסייע ותתמוך בה בימים שלאחר הלידה, לא רק בהיבטים של הנקה, כמובן, הרי שגם ההנקה עשויה להיפגם".

 

 

האם יש דבר כזה אימהות מושלמת?

 

עידוד הנקה הכרחי, אך גם עשוי לגרום לציפייה עצמית גבוהה מאוד של האם, שעלולה להיות בעוכריה. ישנן נשים שהמעבר לאימהות הוא תהליך מורכב עבורן, במיוחד כאשר קיימת ציפייה שהאישה תהיה שמחה ומאושרת אחרי הלידה. נשים מצפות מעצמן להיות מושלמותבטיפול, בהנקה, בארגון של החיים לפני ואחרי.

 

"העצה הטובה ביותר לעניין זה, היא גם הפשוטה ביותרשחררי!", מסבירה חליבה, לעתים כשמורידים את הלחץ לבצע משהו באופן מושלם, הוא מסתדר טוב יותר.

חליבה מספקת עצות נוספות שהיא נוהגת לתת לנשים לאחר לידה

  • חפשי מקורות עזרה ותמיכהזה יכול להיות בן הזוג, אמא או אחות. אלו יכולות להיות חברות, או אפילו קבוצות תמיכה ברשת שמספקות עצות אימהיות, וגם שירותים הכרחיים כגון: לבוא לבשל אחרי לידה לאימהות. קיימות לא מעט קבוצות תמיכה שכאלו כמו "אם לאם", "סירי לידה" ועוד.
  • למדי לבקש את העזרה שאת צריכה ולא את זו שמוגשת לך. אנשים מציעים להחזיק את התינוק אבל כל מה שהיולדת רוצה הוא שמישהו יכין לה אוכל. אימא שלך חושבת שאת צריכה אוורור מחוץ לבית ואת צריכה רק לישון עוד שעתיים? – מצאי את מה שאת צריכה ובקשי אותו.
  • פורומים ברשתקיימים עשרות פורומים של אימהות, קבוצות שבהן ניתן לקבל תמיכה, לשתף, לראות שאינך לבד. לפעמים זה כל מה שצריך. משהו שעזר לאישה אחרת שניסתה להניק, שהפחית גזים, שסייע לה? לכי על זה.
  • לישון ולאכולבסיסי ככל שיישמע, עדיין, ישנן נשים שבימים שלאחר הלידה מתקשות בשתי פעולות אלו. סביבה תומכת יכולה לעשות את ההבדל. ההבדל יורגש גם במצב הרוח, וגם ביכולת הפיזית להניק ובכלל לטפל בתינוק. לתזונה ולשינה ישנה השפעה מכרעת על מצב הרוח 

"מה שחשוב לא פחות הוא לזכור שזה מצב זמני. התינוק יגדל, ועם התפתחותו יגיעו שינויים רבים נוספים", מסכמות גרינברג וחליבה. "מה שחשוב הוא שתהיי טובה לעצמך. הרגע ילדת. זה פלא. זה נס. תגידי לעצמך כל הכבוד, שתפי אנשים קרובים בתחושות, ברגשות ובצרכים. אין שום סיבה להסתיר אותן. להיפך, אם תשתפי, סביר להניח שתגלי סביבך נשים שחוו בדיוק אותו הדבר. אם את לא מצליחה לבד או בסיוע הקרובים לךאל תהססי לפנות לקבלת תמיכה או להתייעצות עם איש מקצוע.

 

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד