הדר דף הבית בלי JCI

בוצע בהצלחה ניתוח להחלפה חלקית של המרפק

בניתוח מורכב שבוצע על ידי רופאי יחידת הכתף והמרפק במערך האורתופדי של הלל יפה, הצליחו האחרונים להחזיר לתפקוד כמעט מלא מרפק של אישה בת 70
15/09/2019

מדובר בניתוח להחלפה חלקית של מפרק המרפק, אשר נכנס לשימוש בארץ רק בשנים האחרונות. זהו ניתוח מינימליסטי בהשוואה לניתוח המוכר והמקובל שכולל החלפה מלאה של המרפק, אולם מורכב יותר ודורש מיומנות ודייקנות גבוהה יותר של המנתח ולכן מבוצע לעתים רחוקות בארץ ובכלל.

 

הניתוח בוצע לראשונה במרכז הרפואי הלל יפה בקרב מטופלת בת 70 מחדרה, לאחר שאובחנה כסובלת משבר מרוסק של עצם הזרוע המרוחקת במפרק המרפק. הדבר גרם לכאבים עזים ומגבלת תנועה במרפק וביד, כך שלא יכלה לבצע פעולות בסיסיות, כמו רחצה והתלבשות.

 


משמאל: השבר במרפק לפני הניתוח. מימין: המרפק לאחר ניתוח ההחלפה

 

"לאחר סדרת בדיקות הוחלט לבצע ניתוח שבמהלכו החלפנו חלקית את מפרק המרפק, כלומר, החלפנו את הצד הפגוע בלבד, ללא פגישה בחלק התקין של המרפק", מסביר ד"ר אורי אופיר, סגן מנהל מחלקה אורתופדית א' ב"הלל יפה" ומומחה באורתופדיית כתף ומרפק. "ללא התערבות ניתוחית, המרפק היה נשאר פגוע בשל השבר המורכב והייתה נגרמת מוגבלות ונכות משמעותית".

 

ד"ר גיל לאופר, מנהל היחידה לכירורגיה של הכתף והמרפק בהלל יפה, שהיה שותף לניתוח, מוסיף ומסביר: "שבר מורכב במרפק הינו תופעה שכיחה בקרב האוכלוסייה המבוגרת, אשר חשופה יותר לחבלות, מעידות ונפילות. במקרים רבים ניתן להסתפק בטיפול שמרני של קיבוע בגבס ומתלה. עם זאת, ישנם מצבים בהם יש צורך הכרחי בניתוח להחלפת המרפק, לדוגמה, כאשר קיימת שחיקה מתקדמת בעצמות או שברים מרוסקים, בפרט בגילאי 70 ומעלה וכאשר המטופל סובל מצפיפות עצם נמוכה. לשמחתנו, לאחר הניתוח, המטופלת חזרה לתפקד באופן כמעט מלא, והיא מסוגלת לבצע פעולות יומיומיות ולהמשיך באורח חיים עצמאי, מה שלא היה מתאפשר לולא הניתוח שעברה".

 


ד"ר אורי אופיר בודק את המטופלת אחרי הניתוח

 

יתרונותיו העיקריים של הניתוח: שיקום מהיר יותר, באופן יחסי, לעומת הליך השיקום לאחר קיבוע השבר, כיוון שאין צורך להמתין עד לאיחוי העצם וניתן להפעיל את המרפק תוך זמן קצר. חסרונותיו: לתותב אורך חיים מוגבל, כך שייתכן שיעלה צורך בהתערבות חוזרת. כמו כן ישנה מגבלה לגבי העומסים שניתן להפעיל על המרפק.

 

"אף על פי שהניתוח עצמו מצומצם בהשוואה להחלפת מרפק מלאה, מדובר בהליך מורכב יותר מבחינת מידת הדיוק והמיומנות הנדרשים לצורך שחזור מתח הרצועות ושמירה על יציבות המפרק, ובשל כך ניתוח זה מבוצע לעתים רחוקות יותר ועל ידי מנתחי מרפק מנוסים בלבד", מסכמים ד"ר אורי וד"ר לאופר.

 

לקביעת תור לבדיקת ייעוץ יש לחייג: 6742*.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד