הדר דף הבית בלי JCI

ביממה אחת: שני מקרים של זיהומים חמורים באפרכסת

בסוף השבוע האחרון הגיעו לחדר המיון של הלל יפה צעיר בן 19 ואישה בת 58 עם זיהומים חמורים באפרכסת לאחר שניקבו את אוזנם לשם ענידת עגילים. השניים אושפזו ביחידה לאף-אוזן-גרון לקבלת טיפול אנטיביוטי
16/09/2019

נער כבן 19 הגיע לחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה עם כאבים חמורים באוזן. לאחר בדיקה של ד"ר אור דגן מהיחידה לאף-אוזן-גרון וכירורגיה של ראש-צוואר, נראתה דלקת חריפה באפרכסת. מתברר כי שבוע ימים לפני כן, ניקב הנער את אוזנו לשם ענידת עגיל בחלק העליון של האפרכסת ונוצר זיהום באזור המנוקב, שגרם להתנפחות האוזן ולהצטברות מוגלה שדרשה התערבות כירורגית. מספר שעות מאוחר יותר, הגיעה לחדר המיון אישה כבת 58, עם כאבים, נפיחות ואודם באפרכסת, לאחר שניקבה את אוזנה כשבוע וחצי לפני כן. היא החלה טיפול אנטיביוטי ומשחתי ולאחר שלא ראתה שיפור, הגיעה ל"הלל יפה". ד"ר קוסטנטין צ'רניק, מהיחידה לאף-אוזן-גרון, בדק אותה והבחין במוגלה שהצטברה באזור המנוקב. הוא החליט לאשפזה להמשך טיפול, שכלל פתיחה של האזור המנוקב, הכנסת פתיל נקז לצורך ניקוז המוגלה ומתן טיפול אנטיביוטי דרך הווריד.

 


ד"ר אור דגן מהיחידה לאף-אוזן-גרון וכירורגיית ראש-צוואר בביקורת אצל האישה שאוזנה הזדהמה מפירסינג

 


ד"ר יצחק ברוורמן, מנהל היחידה לאף-אוזן-גרון במרכז הרפואי הלל יפה, מציין כי פירסינג בחלק העליון של האפרכסת, שמידרדר לכדי זיהום חמור ודורש התערבות כירורגית, הוא דבר שכיח. כאשר מנקבים את האוזן בחלק העליון של האפרכסת, חודרים את הסחוס והסיכוי שיתפתח זיהום גבוה מאוד, שכן אזור זה מקבל אספקת דם מועטה יחסית לעומת אזורים אחרים בגוף, ולכן נדרש טיפול אנטיביוטי דרך הווריד, תחת אשפוז. בחלק מהמקרים יכולה להצטבר מוגלה ואז יש צורך לנקזה ולבצע הרחבות של הנקב כדי להוציאה.

 

ד"ר ברוורמן ממליץ כי במידה שמעוניינים בניקוב אוזניים יש להקפיד לעשות זאת תחת פיקוח, על ידי בעל מקצוע העושה שימוש בכלים היגייניים ובעל ניסיון בביצוע התהליך. "אמנם מדובר בהליך פשוט ביסודו, אך הוא עלול להביא לזיהומים ולסיבוכים עד לכדי עיוות של האוזן, במידה שלא מטפלים בזמן", מסכם ד"ר ברוורמן.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד