הדר דף הבית בלי JCI

ניתוח קיסרי בהול בעקבות קרע ברחם הציל חיי יולדת ועוברה

עופרה פלג מסורי מכרכור הגיעה לחדר מיון יולדות של "הלל יפה" עם כאבים עזים. זיהוי מהיר של המיילדת והעברתה המידית לניתוח קיסרי הצילו את חייה וחיי עוברה
29/12/2019

עופרה פלג מסורי בת ה-39, תושבת כרכור, הייתה בסוף החודש השביעי להריונה כאשר בוקר אחד הרגישה כאבים עזים תכופים וחשבה כי מדובר בצירים. עם הגעתה לחדר מיון יולדות ב"הלל יפה", קיבלה אותה המיילדת מיכל קוגלובסקי. תוך כדי תשאול רפואי הבינה מיכל כי שתי הלידות הקודמות של עופרה היו בניתוחים קיסריים. הכאבים שחשה עופרה הדליקו אצל מיכל המיילדת נורה אדומה. "במסגרת עבודתי כמיילדת, אני מוקפת נשים כאובות מדי יום, אך הכאב של עופרה נראה לי שונה. עלה בי חשד כי מדובר במשהו חריג ולא בצירים מוקדמים ומיד הזעקתי רופא", מספרת מיכל. במקביל הכינה את עופרה לניתוח קיסרי, במידה שיעלה צורך בכך. הרופא שהגיע ביצע בדיקת אולטרה-סאונד, שבה נצפתה האטה בדופק העובר ועופרה הובהלה במהירות לחדר הניתוח.

 

"כבר בפתיחה של הבטן ראינו קרע מלא של הרחם והעובר נמצא בתוך חלל הבטן. למזלנו, עופרה הגיעה בזמן והובהלה מיד לניתוח קיסרי בהול, כך שהשלייה עדיין לא נפרדה. במידה שהשלייה הייתה נפרדת, רוב הסיכויים שהעובר לא היה מצליח לשרוד", מציין ד"ר אמיר נאה, רופא בכיר באגף נשים ויולדות של הלל יפה, שניתח את עופרה.

 

 


מימין לשמאל: המיילדת מיכל קוגלובסקי, אחות אחראית ביחידת הפגים יסמין פרץ וד"ר אמיר נאה. יושבת: עופרה פלג מסורי והתינוק ינאי

 

מנהל חדרי לידה ומחלקת יולדות במרכז הרפואי הלל יפה ד"ר חיים דוד, שניהל את האירוע המורכב, הוסיף: "קרע ברחם מתרחש לרוב בשבועות מתקדמים יותר של הריון, בעקבות צירים או זירוז. במקרה זה הקרע התרחש באופן ספונטני, בשבוע מוקדם יחסית להריון. מדובר במקרה חירום נדיר, שעלול לסכן הן את העובר והן את האם, שעלולה אף לסבול מדימום פנימי מאסיבי".

 

סוף טוב הכול טוב. הניתוח, כאמור, עבר בהצלחה. עופרה שוחררה לביתה והיילוד חולץ במצב טוב במשקל 1.280 ק"ג. כיום, חודש לאחר האירוע, התינוק ממשיך להתאושש ומטופל בפגייה של הלל יפה. במפגש עם הצוות הרפואי הודתה עופרה על הטיפול המסור והמקצועי שקיבלה והוסיפה: "עכשיו, כשאני מחזיקה את ינאי בשתי ידיים, אני מבינה כמה מזל היה לי שהגעתי בזמן לבית החולים והובהלתי מידית לחדר ניתוח. אין ספק שזהו נס החנוכה שלי".

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד