הדר דף הבית בלי JCI

נער הגיע משותק וחזר ללכת

עלי ותד מג'ת הגיע לחדר מיון ילדים בהלל יפה לאחר שלקה בשיתוק פתאומי בשתי רגליו. ניתוח בהול שביצע ד"ר איל ברבלק, מנהל מחלקה אורתופדית א', החזיר אותו לעמוד "על הרגליים", אירוע המוגדר כנדיר ביותר
19/01/2020

עלי ותד בן ה-15 מג'ת הגיע לחדר המיון של המרכז הרפואי הלל יפה כשהוא מתקשה לדרוך על הרגליים ונישא על ידי אחיו. מנהלת מחלקת ילדים ד"ר עדי קליין, שקיבלה את הנער, הבחינה מיד כי מדובר באירוע חריג והפנתה אותו לבדיקת MRI דחופה. בבדיקה אובחן שטף דם בתעלת עמוד השדרה, שנבע מהתפוצצות בלתי מוסברת של עורקיק קטן, אשר גרם לשיתוק פלג גופו התחתון של הנער. עלי הובהל במהירות לחדר הניתוח על מנת לנקז את הדימום, שם נותח על ידי ד"ר אייל ברבלק, מומחה עמוד שדרה ומנהל מחלקה אורתופדית א' ב"הלל יפה". שלושה ימים לאחר הניתוח שב עלי לעמוד על רגליו, אירוע שהוגדר על ידי ד"ר ברבלק כנדיר ביותר.

 

"הספרות המקצועית מדברת על כך שעד שנת 2012 דווחו כ-100 מקרים בלבד בכל רחבי העולם של דימום ספונטני בתעלת עמוד השדרה", מסביר ד"ר ברבלק. "המקרה הזה נדיר עוד יותר כיוון שמדובר בבחור צעיר, בריא, ללא מחלות גנטיות של כלי דם או תפקודי קרישה לקויים. בספרות, ברוב המוחלט של המקרים דובר על דימום ספונטני שנבע ממחלות כלי דם ידועות".

 

 


ד"ר אייל ברבלק מלווה את עלי ביום השחרור

 

מוחמד, אחיו של עלי, סיפר: "באמצע הלילה הרגיש עלי שנתפס לו הגב. בבוקר התלונן על נימול בכפות הרגליים. כמה שעות לאחר מכן הנימול כבר התפשט עד הברך והבנתי שקורה משהו לא טוב ולא רגיל. החלטנו ללכת לחדר המיון ובכניסה עלי כבר לא הצליח לעמוד על הרגליים. למזלנו, הצוות בהלל יפה פעל במהירות, שלח אותו מיד לצילום, שלאחריו הובהל עלי ישירות לחדר הניתוח".

 

יום לאחר הניתוח עלי כבר החל להזיז את הרגליים ושלושה ימים לאחר מכן, קם מהמיטה והחל לעשות צעדים ראשונים. ד"ר ברבלק סיכם: "מעטים הם המקרים, בדומה למקרה זה, המסתיימים ללא כל נזק. לאחר שיתוק מלא של פלג גוף תחתון קיים סיכוי נמוך מאוד לחזור ולעמוד על הרגליים בשל תאי עצב פגועים שאין ביכולתם להתחדש. לרוב, האדם נותר משותק באופן חלקי. ההגעה המהירה לבית החולים, האבחון המהיר והניתוח הבהול הם, ללא ספק, חלק לא מבוטל מכך שעלי יוצא מפה 'על הרגליים'. אני שמח שהיה לנו חלק בכך".

 

היום בבוקר, כשבועיים מתום הניתוח ומהאירוע הפתאומי, עלי משתחרר לביתו, כשהוא צועד על שתי רגליו, לשמחת כל הנוגעים בדבר.

 
הדפס

עוד ב"מה חדש"

הלל יפה אונליין צד
בית ספר לסיעוד
נשים ויולדות
ילדים
חיוג מקוצר
ניהול תכנים:
עבור לתוכן העמוד